Pražské náplavky na jednom místě. Nový web nabízí program i možnost pronájmu

Klára Galová
18. 4. 2016 15:43
Vltavská nábřeží ožívají díky farmářským trhům, koncertům a dalším akcím. Za účelem lepší orientace v narůstajícím počtu událostí v pondělí správce spustil oficiální web pěti pražských náplavek. Funguje také jako komunikační platforma mezi správcem nábřeží a organizátory akcí, kteří tak můžou požádat o rezervaci místa.
Pražské náplavky vyhledávají v sezóně kvůli různým akcím tisíce lidí.
Pražské náplavky vyhledávají v sezóně kvůli různým akcím tisíce lidí. | Foto: Viktor Vondra

Praha – Správce pražských náplavek, společnost Trade Centre Praha, spustila v pondělí oficiální web, který mapuje akce na pěti pražských nábřežích. Mimoto si zájemci jeho prostřednictvím můžou zajistit pronájem těchto míst. Součástí webu je i stručná historie pražských náplavek a jejich interaktivní mapa.

"Nově je tedy možné transparentně a rychle získat info o tom, kdo je provozovatelem které lodi, akce, kdo má rezervovaný jaký termín atd., je možné si přes web podat o tyto rezervace žádost, zjistit, jaké jsou podmínky," popsal funkce webu na svém facebookovém profilu pražský zastupitel Matěj Stropnický.

Nově spuštěná stránka www.prazskenaplavky.cz poskytuje informace o dění na Hořejším nábřeží, Rašínově nábřeží, Dvořákově nábřeží, Masarykově nábřeží a nábřeží Ludvíka Svobody. Vzhled stránek můžou ovlivnit lidé tím, že na sociálních sítích označí související fotky hashtagem #naplavka, #naplavky nebo #prazskenaplavky.

Loni spuštěný přívoz i designové odpadkové koše

Čím dál populárnější pražská nábřeží procházejí změnou. Od března minulého roku se například lidé můžou svézt přívozem z Rašínova nábřeží na smíchovské Hořejší nábřeží. Kromě toho fungují na Vltavě v sezóně další tři spoje a celoročně dva.

Novinkou, která má vést k ještě většímu oživení pražských břehů, je zrušení parkoviště na Hořejším nábřeží. "Návštěvníci tady doteď trpěli, protože se museli proplétat mezi více jak stovkou parkujících aut. Zdejší náplavka je přitom krásná a Pražané si ji mohou oblíbit podobně jako tu protější na Rašínově nábřeží," uvedl ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Petr Hlaváček.

Ke zlepšení vybavení náplavek má přispět také zvýšení počtu stolků, lavic a odpadkových košů. Těch v dubnu na Rašínově nábřeží přibylo sedmnáct, byly navržené speciálně pro pražské břehy a vyrobené z odolného betonu se skelnými vlákny. Postupně se budou objevovat i na dalších místech podél Vltavy.

Dvořákovo nábřeží čeká rekonstrukce

V roce 2017 má projít rekonstrukcí Dvořákovo nábřeží, někdy označované jako Na Františku. Oprav se dočká zejména vozovka, chodníky a přilehlá veřejná prostranství. Do přípravy nového řešení se mohli zapojit i zájemci z řad obyvatel.

"Dvořákovo nábřeží projde zásadní rekonstrukcí. Důležitá komunikace tvořící hranici Pražské památkové rezervace je ve špatném technickém stavu, a proto bude rekonstruována. Značnou obměnou projde jak městský mobiliář, tak samotný veřejný prostor, který by měl být reprezentativnější a pro Pražany i turisty příjemnější a užitečnější," řekla primátorka Prahy Adriana Krnáčová.

Pražské náplavky lemující Vltavu vyhledává v sezóně stále více lidí. Populární jsou například pravidelné farmářské trhy, ale výjimkou není ani pořádání koncertů, autorských čtení, osvětových akcí či festivalů jídla.

 

Právě se děje

Další zprávy