Pražské náplavky na jednom místě. Nový web nabízí program i možnost pronájmu

Klára Galová
18. 4. 2016 15:43
Vltavská nábřeží ožívají díky farmářským trhům, koncertům a dalším akcím. Za účelem lepší orientace v narůstajícím počtu událostí v pondělí správce spustil oficiální web pěti pražských náplavek. Funguje také jako komunikační platforma mezi správcem nábřeží a organizátory akcí, kteří tak můžou požádat o rezervaci místa.
Pražské náplavky vyhledávají v sezóně kvůli různým akcím tisíce lidí.
Pražské náplavky vyhledávají v sezóně kvůli různým akcím tisíce lidí. | Foto: Viktor Vondra

Praha – Správce pražských náplavek, společnost Trade Centre Praha, spustila v pondělí oficiální web, který mapuje akce na pěti pražských nábřežích. Mimoto si zájemci jeho prostřednictvím můžou zajistit pronájem těchto míst. Součástí webu je i stručná historie pražských náplavek a jejich interaktivní mapa.

"Nově je tedy možné transparentně a rychle získat info o tom, kdo je provozovatelem které lodi, akce, kdo má rezervovaný jaký termín atd., je možné si přes web podat o tyto rezervace žádost, zjistit, jaké jsou podmínky," popsal funkce webu na svém facebookovém profilu pražský zastupitel Matěj Stropnický.

Nově spuštěná stránka www.prazskenaplavky.cz poskytuje informace o dění na Hořejším nábřeží, Rašínově nábřeží, Dvořákově nábřeží, Masarykově nábřeží a nábřeží Ludvíka Svobody. Vzhled stránek můžou ovlivnit lidé tím, že na sociálních sítích označí související fotky hashtagem #naplavka, #naplavky nebo #prazskenaplavky.

Loni spuštěný přívoz i designové odpadkové koše

Čím dál populárnější pražská nábřeží procházejí změnou. Od března minulého roku se například lidé můžou svézt přívozem z Rašínova nábřeží na smíchovské Hořejší nábřeží. Kromě toho fungují na Vltavě v sezóně další tři spoje a celoročně dva.

Novinkou, která má vést k ještě většímu oživení pražských břehů, je zrušení parkoviště na Hořejším nábřeží. "Návštěvníci tady doteď trpěli, protože se museli proplétat mezi více jak stovkou parkujících aut. Zdejší náplavka je přitom krásná a Pražané si ji mohou oblíbit podobně jako tu protější na Rašínově nábřeží," uvedl ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Petr Hlaváček.

Ke zlepšení vybavení náplavek má přispět také zvýšení počtu stolků, lavic a odpadkových košů. Těch v dubnu na Rašínově nábřeží přibylo sedmnáct, byly navržené speciálně pro pražské břehy a vyrobené z odolného betonu se skelnými vlákny. Postupně se budou objevovat i na dalších místech podél Vltavy.

Dvořákovo nábřeží čeká rekonstrukce

V roce 2017 má projít rekonstrukcí Dvořákovo nábřeží, někdy označované jako Na Františku. Oprav se dočká zejména vozovka, chodníky a přilehlá veřejná prostranství. Do přípravy nového řešení se mohli zapojit i zájemci z řad obyvatel.

"Dvořákovo nábřeží projde zásadní rekonstrukcí. Důležitá komunikace tvořící hranici Pražské památkové rezervace je ve špatném technickém stavu, a proto bude rekonstruována. Značnou obměnou projde jak městský mobiliář, tak samotný veřejný prostor, který by měl být reprezentativnější a pro Pražany i turisty příjemnější a užitečnější," řekla primátorka Prahy Adriana Krnáčová.

Pražské náplavky lemující Vltavu vyhledává v sezóně stále více lidí. Populární jsou například pravidelné farmářské trhy, ale výjimkou není ani pořádání koncertů, autorských čtení, osvětových akcí či festivalů jídla.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Papež František povýšil Filipínce, který ho může jednou nahradit

Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro evangelizaci národů. Povýšení do vatikánské funkce globálního významu nejspíše zvyšuje šance dvaašedesátiletého Filipínce na to, aby v budoucnu stanul v čele katolické církve, napsala agentura Reuters.

Kardinál se kvůli výkonu nové role přesune do Říma a bude tak moci nabrat zkušenosti v srdci řídicí struktury církve. Kongregace pro evangelizaci národů dohlíží na její aktivity v mnoha rozvojových zemích a má velký vliv na věřící z Afriky či Asie.

Právě na Filipínách je ze všech asijských zemí největší podíl katolíků, kteří zde tvoří asi 80 procent obyvatelstva. To je zhruba 80 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy