První úspěch majitelů growshopů u soudu. Policie postupovala zbaběle, řekla soudkyně

Domácí Domácí
5. 11. 2015 12:26
Manželé Martin Levický a Renata Zoubelová, obžalovaní ze šíření toxikomanie, uspěli u soudu. Podle soudkyně Hany Chaloupkové sice prodávali předměty na vypěstování konopí, ale nijak ho nepropagovali a zákazníky nevedli k jeho konzumaci. Jde o první případ, kdy rozsudek nad provozovateli growshopů nedal policii za pravdu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Manželský pár z Prahy, který byl obžalovaný ze šíření toxikomanie, se dočkal osvobozujícího rozsudku. Je to vůbec poprvé, co majitelé growshopů u soudu uspěli. Na rozsudek, který zatím není pravomocný a státní zástupce se proti němu odvolal, upozornil server Lidovky.cz.

Soudkyně z Prahy 2 Hana Chaloupková v úterý nejen policistům nedala za pravdu, ale navíc ještě zkritizovala jejich postup proti obchodům jako zbabělý. "Stát je dlouhou dobu toleroval. Byly opakovaně kontrolovány i na festivalech. Nikdy nebyly upozorněny, že tím, co dělají, překračují zákon," konstatovala soudkyně.

Svůj verdikt pak odůvodnila také tím, že se policii nepodařilo prokázat samotné šíření toxikomanie, ze kterého byli manželé Martin Levický a Renata Zoubelová viněni. "Sice prodávali ucelený komplex, nicméně jsem nevyvodila, že by tam docházelo k propagaci a k tomu, že lidi vedli ke konzumaci konopí a podobně," upřesnila Chaloupková.

Státní zástupce Kamil Švec se přesto proti rozsudku na místě odvolal. "Z jejich interní komunikace vyplývá, že si rizik byli vědomi, dobrovolně je podstupovali," řekl. Jediným trestem, který tak v soudní síni padl, byla desetiměsíční podmínka pro Levického za pěstování marihuany, která se našla u něj doma.

Policie předloni zasahovala proti growshopům po celé republice. Podmíněný trest za šíření toxikomanie tehdy dostali majitelé květinářství. Během zásahu si policie přišla také pro Levického a jeho manželku.

Spolumajitel growshopu vám prodá věci na pěstování rostlin, ale pokud padne slovo konopí, ukáže vám dveře a poučí vás o platné legislativě... | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy