Bilance razií v growshopech: 72 stíhaných, 11 kg marihuany

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
26. 3. 2014 17:55
Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila ale nebyla separátní akce policie z dlouhodobého hlediska významná.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Praha - Policie během razií v growshopech na podzim loňského roku odhalila 16 pěstíren konopí, zabavila přibližně 11 kilo marihuany a obvinila 72 osob. 

"V republice probíhá 54 trestních řízení ve věci šíření toxikomanie v souvislosti s provozem obchodů s potřebami pro pěstování a konzumaci konopí," sdělila tisková mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Dodala, že v některých případech bylo obvinění rozšířeno o trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy nebo nedovolené pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku.

I pět měsíců po razii policie připouští, že může počet obviněných ješte stoupnout.

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil si přitom úspěšností akce není jistý.

"Z dlouhodobého hlediska razie nebyla významná. Jednalo se o separátní akci policie. Je možné, že tam v některých případech došlo k porušení zákona, jde ale o jednotlivce. Navíc ani množství zabavené marihuany a objevených pěstíren není nikterak závratné. Mnohem důležitější je prevence," komentoval policejní akci Vobořil.

Padly první tresty

Policie loni na podzim provedla razii v desítkách growshopů po celé republice. Majitelé se měli trestných činů dopustit tím, že jako provozovatelé obchodů nabízeli a veřejně propagovali věci potřebné k pěstování marihuany nebo semena konopí. Policie jejich provozovny proto vyklidila, uzavřela a desítky majitelů obvinila. 

"V některých případech již probíhá soudní řízení, v jiných soudy již dokonce rozhodly," sdělila mluvčí.

Rozsudek si v únoru vyslechl i David Novotný a Helena Urbánková, majitelé growshopu v Brně. Oba od městského soudu odcházeli s jednoletým trestem s odkladem na dva a jeden rok.  

"Specializujeme se na pěstitelské osvětlení. Obžaloba ale byla postavená na tom, že u nás policie našla konopná semínka. My jsme je ale neprodávali," hájí se Novotný a dodává, že proti rozsudku se odvolal.

Zabavené zboží policie nevrátila

Policisté také během razie zadrželi zboží v hodnotě desítek milionů korun. Co bude se zbožím, které policie během razie zabavila a mezi nímž byly vedle potřeb na pěstování konopí i předměty jako peněženky, odznaky nebo tašky, Kudláčková neuvedla.

"Každý případ je unikátní, a nelze proto shrnout, jak bude se zabavenými předměty naloženo. Vše bylo zabaveno v souvislosti s trestním řádem. Majitelům byly sděleny důvody zabavení, ať už se jedná o souvislosti s šířením toxikomanie nebo s trestním řízením," vysvětlila mluvčí.

Všichni majitelé, které Aktuálně.cz oslovilo, ale říkají, že zboží vráceno zatím nebylo. "Určitě nám nic nevrátí, bylo to součástí rozsudku," řekl Novotný. 

 

Právě se děje

před 45 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy