Growshopy po razii: Vězení, dvojí metr i síla pokračovat

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
30. 3. 2014 12:00
Finanční problémy, první tresty i snaha udržet živnost v chodu. Příběhy tří majitelů growshopů, kterým podzimní razie změnila život.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha – Ještě před půl rokem vedla Lenka Burkowiczová z Krnova spokojený život. Starala se o jedinou dceru, finanční problémy ji míjely a měla vlastní živnost. Ze dne na den se ale ocitla bez práce a bez peněz, zato s obviněním za šíření toxikomanie. 

"Já, která jsem nikdy neměla dluhy, najednou nevím, jak splácet složenky. Zaplatím jednu a už je ve schránce další," popisuje svou finanční situaci Burkowiczová.

Majitelka obchodu s pěstitelským vybavením totiž byla jednou z těch, na které si loni během podzimních razií v growshopech po celé republice "došlápla" policie. Zabavila jí přitom většinu zboží v obchodě.

Growshopy byly pro majitele po mnoho let legálním byznysem. Razie ale mnohým z nich udělaly tlustou čáru přes rozpočet. Doslova. Rázem se ocitli ve finanční tísni, vyslechli si obvinění ze šíření toxikomanie a někteří i tresty u soudu.

Razii navzdory

Někteří se i přes nepovzbudivé okolnosti rozhodli provozovat growshopy dál a prodávají nepříliš rozdílné zboží od toho, které jim policie na podzim zabavila.

Michal Otipka před razií spoluvlastnil čtyři growshopy v Praze a zboží dodával i do dalších obchodů v republice. Během zátahu mu policie zabavila zboží za 25 milionů. "Za pět měsíců jsem podal dvakrát vysvětlení a nic se neděje," řekl Otipka a dodal, že se chce proti postupu policie bránit u soudu a požadovat odškodnění.

Událostmi podzimních dnů se ale odradit nenechal. "Tři z našich obchodů pokračují jako growshopy a jeden funguje na Újezdě jako ‘seedbank’. Prodáváme semena všeho druhu, mimo jiné i konopí," přibližuje současnou situaci.

V obchodech ale neprodává kuřácké potřeby, přestože podobné vybavení se dá koupit kdekoliv v trafice. "I když postup policie je hodně účelový a myslíme si, že nemá oporu v zákoně, tak jsme nechtěli riskovat další zásah," přiblížil důvody Otipka.

První tresty

Otipka měl svým způsobem štěstí, policie ho zatím nezačala trestně stíhat. "Nejspíš je to tím, že nejsem jednatel společnosti," řekl Otipka. Jiní jeho kolegové z byznysu se ale trestnímu stíhání nevyhnuli a v některých případech už byly vyneseny i rozsudky.

K jednoletému trestu vězení s dvouletým odkladem odsoudil letos v únoru Městský soud v Brně Davida Novotného. Spolumajitelka growshopu Helena Urbánková od soudu odešla také s ročním trestem odnětí svobody s odkladem na jeden rok. 

Paradoxně byli odsouzeni za to, co v Praze ve svých growshopech dělá Otipka - za prodej semen konopí.

"Byl jsem obviněn z šíření toxikomanie. Hlavním argumentem soudu byla konopná semena, která policie našla v lednici v naší prodejně. My jsme je ale v tu dobu neprodávali," přibližuje svůj případ Novotný.

Jeho obchod se specializuje především na prodej osvětlení a mezi jeho hlavní zákazníky patří velkopěstitelé ovoce a zeleniny, ale také exotických rostlin nebo obyčejní zahrádkáři.

"Ano, je možné za pomoci vybavení z našeho obchodu pěstovat i konopí. Stejné zboží ale najdete i v hobbymarketech," řekl Novotný. 

Také jemu policie vtrhla do skladu. Vedle zmiňovaných semínek zabavila  také vzduchotechniku nebo stany, které jeho firma používala na veletrzích.

"Bylo to zboží v hodnotě přes dvě stě tisíc korun. Zatím nám ho nevrátili a ani nevrátí. Součástí rozsudku bylo i to, že zboží propadlo," zúčtoval Novotný, který stejně jako Otipka svůj obchod provozuje dál.  

"Přestože nás razie citelně zasáhla, snažíme se fungovat. Prodáváme přitom velmi podobný sortiment jako před razií. Nic z toho totiž není nelegální," přiblížil současnou situaci Novotný. 

Dvojí metr

Dojem schizofrenního jednání ze strany policie také utvrzuje skutečnost, že podobný sortiment jako ve specializovaných growshopech se nejspíš dá koupit i v hobby hypermarketech. Video, které v únoru uveřejnil šéfredaktor časopisu Konoptikum Emmanuel Kotzian, naznačuje, že vybavení pro pěstování konopí lze pořídit i tam.

Šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych v reakci na video médiím sdělil, že záznamem se bude policie zabývat.

Z vyšetřování ale nakonec sešlo. Policii se totiž nepodařilo získat video od České televize, která jej prvně uveřejnila. Obrátila se proto na Kotziana s žádostí o poskytnutí originálních záběrů.

"Sdělil, že nemá bližší informace o tvůrcích videa a dále se odvolává na své zákonné právo na ochranu zdroje a obsahu. Záznam ani další informace nám neposkytl," podala vysvětlení mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Dodala, že bez originálu nelze hodnověrně vyhodnotit, zda došlo k spáchání trestného činu.

Policie mě nezastaví, finanční problémy ano

Podobnou nabídku, jako mají ve svých obchodech Otipka, Novotný nebo hobby hypermarkety, měla ve svém kamenném obchodě ještě loni na podzim i zmiňovaná Lenka Burkowiczová.

Také ona si hned následují den po razii, během níž jí policie zabavila veškeré zboží, vyslechla obvinění ze šíření toxikomanie. "Policie postupně obvinila i moje dva zaměstnance, přitom jednoho z nich mi do obchodu poslali z úřadu práce," řekla Burkwiczová.

Svůj obchod v Krnově provozovala od roku 2012 pár kroků od policejní služebny. Aby měla jistotu, že se nedostane mimo literu zákona, šla se nedlouho po zahájení provozu na služebnu optat, zda je v jejím obchodě vše v souladu se zákonem. Nikdo z policistů s ní ale nebyl ochoten mluvit.

„Pár měsíců nato mi ti samí policisté vyklidili sklad,“ přibližuje přístup policie Burkwiczová

Stejně jako Novotný ani ona příliš nepočítá, že zabavené věci někdy znovu uvidí. Přestože by chtěla obchod opět otevřít, nemůže. „Nemám na to v současné době finanční prostředky. Kdybych je ale měla, určitě bych svůj growshop zase otevřela,“ dodala Burkwiczová.  

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy