Praha bude "sestrou" Tchaj-peje. Chce se inspirovat i získat pro zoo luskouna

ČTK ČTK
12. 12. 2019 13:06
Praha podepíše sesterskou smlouvu s tchajwanskou metropolí Tchaj-pej. Smlouva bude podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) apolitická a bude se týkat ekonomické, obchodní a kulturní spolupráce. Záměr schválili pražští zastupitelé.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na jednání zastupitelstva, které schválilo uzavření smlouvy s Tchaj-pejí.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na jednání zastupitelstva, které schválilo uzavření smlouvy s Tchaj-pejí. | Foto: ČTK

"Obě města mají zájem na formalizování vztahu. Jedná se o obecný, apolitický text o spolupráci měst v oblastech ekonomické a obchodní spolupráce, vědy a technologií, kultury, cestovního ruchu, vzdělávání, zdravotnictví a dalších," řekl primátor. Spolupráce je podle něj i přes vzdálenost obou měst perspektivní.

Podle schváleného dokumentu by se Praha mohla inspirovat zkušenostmi tchajwanské strany s využitím chytrých řešení ve zdravotnictví, vzdělávání či dopravě. Od tchajpejské zoologické zahrady by mohla získat luskouna, jediného savce, který má na těle šupiny. Mezi městy se naváže také spolupráce v kultuře, turistickém ruchu a vzdělávání včetně studentských výměn.

Spolupráce s tchajwanským hlavním městem začala v roce 2001 na základě memoranda. Na uzavření smlouvy se domluvilo vedení města při návštěvě Tchaj-wanu letos na jaře. Smlouvu obě strany podle primátora podepíšou v lednu při návštěvě starosty Tchaj-peje. Zároveň by se měli dohodnout na datu, kdy by pražská zoologická zahrada mohla dostat luskouna.

Primátor Hřib již v týdnu řekl, že podpis smlouvy neohrozí partnerské smlouvy s čínskými městy, které nyní má. Praha se letos nepohodla s vedením Pekingu kvůli klauzuli o jedné Číně. Pražští radní schválili vypovězení smlouvy s Pekingem 7. října a následně Peking smlouvu 9. října předčasně vypověděl. Smlouva byla schválena v roce 2016 za primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Schválilo ji 35 z 65 zastupitelů a prošla hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS.

Na Tchaj-wan se chystá i šéf Senátu

O českých a tchajwanských vztazích se v poslední době debatuje i na nejvyšší politické úrovni. Na návštěvu země chce příští rok jet předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Jeho úmysl odsoudil prezident Miloš Zeman, který prosazuje česko-čínskou spolupráci. Kubera podle něj plánováním cesty jedná proti ekonomickým zájmům Česka.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy