Krize v pražské koalici: TOP 09 vyjádřila nedůvěru primátoru Hřibovi

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2019 0:11
Krajský výbor TOP 09 v Praze na mimořádném jednání vyjádřil nedůvěru primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti). Neplní podle něj koaliční program, zejména pokud jde o bydlení, a nedostatečně řídí hlavní město. Výbor vyzval klub Spojených sil, aby vyvolal dohodovací řízení, ve kterém se řeší koaliční spory.
Předseda TOP 09 a lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr pirátů Zdeněk Hřib.
Předseda TOP 09 a lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr pirátů Zdeněk Hřib. | Foto: ČTK

Když vycházeli v pondělí kolem desáté večer členové pražského vedení TOP 09 z mimořádného jednání v Opletalově ulici, všichni reagovali na dotaz Aktuálně.cz, jak jednání dopadlo, zcela totožně: zeptejte se předsedy Pospíšila. Ten budovu opouštěl jako poslední.

"Téměř jednoznačně jsme se shodli na tom, že vyjadřujeme panu primátoru nedůvěru. Jsme přesvědčeni, že se málo věnuje řešení problémů hlavního města Prahy a více se prezentuje s tématy, které s Prahou až tolik nesouvisí." tvrdil Pospíšil.

Krajské vedení strany vyzvalo klub Spojených sil pro Prahu, který se skládá kromě TOP 09 ještě ze Starostů a nezávislých, aby vyvolal dohadovací řízení o plnění koaličního programu. Pospíšil jako jeden z konkrétních bodů jmenoval neshodu na tom, jak řešit problémy bydlení  Praze. 

"Chceme inventuru toho, co jsme reálně během jednoho roku na magistrátu udělali, a zda opravdu přispíváme k tomu, aby se Pražanům lépe žilo. Máme pocit, že činnost pana primátora je spíše velké PR než opravdové každodenní mravenčí řešení problémů pražské komunální politiky," pokračoval Pospíšil, který je předsedou zmiňovaného klubu.

Na dotaz, zda takové rozhodnutí krajského vedení strany ohrožuje nějak reálně primátora nebo koalici, která Prahu vede, odpověděl Pospíšil, že nechce v tuto chvíli koalici rozbíjet. "Ale je to jasný vzkaz našim koaličním partnerům, že primátor Hřib není podle našeho názoru dobrým primátorem a že bychom se měli bavit o personálních změnách a o jiných variantách do čela hlavního města," řekl Pospíšil.

Koalice všechno prosadila, nejsme jako Krnáčová, tvrdí primátor

Deník Aktuálně.cz oslovil už v pondělí odpoledne primátora Zdeňka Hřiba s dotazem, zda se neobává možného rozpadu koalice. Z jeho odpovědi přitom vyplynulo, že z něčeho takového strach nemá. 

"Mezi kluby probíhá demokratické diskuse, nejsme jako holding, takže pochopitelně na něco můžeme mít v koalici trochu odlišné názory. Když se sle podíváte na hlasování na zastupitelstvu, tak všechny materiály navržené koalicí při hlasování prošly. Takže nám se nestává to, co se stávalo Adrianě Krnáčové (pozn. red: předcházející primátorka za hnutí ANO), která musela čas od času na zastupitelstvu konstatovat, že její návrh neprošel. To se mi tady ještě nestalo," prohlásil Hřib.

Primátor zároveň mluvil o tom, že koalice získala důvěru voličů a měla by každopádně pokračovat v rozdělané práci. Argumentoval také tím, že poslední jednání rady města probíhalo ve velmi vstřícné atmosféře a na všechny projednávané body měli zástupci stran shodné názory. Na otázku Aktuálně.cz, zda on sám cítí, že by měl něco změnit ve svém jednání, odpověděl jen nepřímo. "Každý den se učím," řekl pouze.

Spory mezi Piráty a Spojenými silami pro Prahu nejsou ničím novým, ovšem ještě nikdy se nedostaly do stádia, že by někdo takto otevřeně vyjádřil nedůvěru samotnému primátorovi. Mezi sporná témata v minulosti patřilo například odvolání ředitele Pražské plynárenské Pavla Janečka nebo otázka identifikace či zdanění prázdných bytů. Spory byly také kolem pokračování privatizace městských bytů. Pospíšil a Hřib se rozcházeli rovněž v postoji k obnově mariánského sloupu na Staroměstském náměstí a TOP 09 se na rozdíl od svých koaličních partnerů postavila i proti zvýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti.

Koalici v Praze tvoří Piráti, Praha Sobě a Spojené síly, všechny subjekty mají po 13 zastupitelích v 65členném zastupitelstvu. V klubu Spojených sil je členy TOP 09 sedm zastupitelů, za TOP 09 jako nestraník kandidoval také primátorův náměstek Petr Hlaváček.

Zatím poslední spor Spojených sil a Pirátů na pražském magistrátu se týkal plánu radní Hany Marvanové (za STAN) podpořit výstavbu družstevního bydlení v metropoli. I když se strany na koaličním jednání dohodly na dalším postupu,  Pospíšil řekl, že má silné výhrady k jednání primátora i jeho stranických kolegů, například předsedy klubu pirátských poslanců Jakuba Michálka. Ten nejdříve sdělil Aktuálně.cz, že by TOP 09 měla zaniknout a o den později pro ČTK prohlásil, že šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek by měl v zájmu sjednocení sněmovní opozice kvůli špatné pověsti odstoupit.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy