Pokuty za špatné parkování v zónách půjdou pražským radnicím

ČTK ČTK
9. 9. 2014 11:24
Pražští radní schválili zásady, podle kterých se rozšíří parkovací zóny. Nová pravidla budou platit pro Prahu 5, 6, 8 a další oblasti, kam se v budoucnu zóny rozšíří.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Praha schválila zásady, podle nichž se budou rozšiřovat parkovací zóny. Nová pravidla budou platit pro Prahu 5, 6, 8 a další oblasti, kam se v budoucnu zóny rozšíří. Radní schválili také ceník parkovacích karet.

Pro stávající zóny v Praze 1, 2, 3, 7 a 16 se dosavadní pravidla nemění. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Kdy budou zóny zavedeny, zatím není ale jasné. Původně je magistrát chtěl spustit letos v září, kvůli tendru na správce to však zřejmě nestihne.

Materiál upřesňuje, že zřizovatelem zón je hlavní město Praha a na starosti je bude mít Technická správa komunikací(TSK). Ta rovněž vybere provozovatele zón.

TSK již vypsala výběrové řízení na správce zón a na dodavatele parkovacích automatů. Správce bude kontrolovat také TSK, nikoli magistrátní úředníci. Základní provozní doba parkovacích zón bude od pondělí do pátku od 8:00 do 20:00.

Peníze z provozu parkovacích zón mají podle dokumentu připadnout hlavnímu městu, které rozhodne, jak s nimi naložit. Praha ještě předtím uzavře s jednotlivými radnicemi smlouvu, podle které budou výnosy děleny.

Automaticky budou městské části ale inkasovat peníze vybrané z pokut za neoprávněné parkování v zónách. Rovněž budou vydávat parkovací karty. Nově vznikne také centrální registr parkovacích karet.

Na svém jednání radní rovněž projednali a schválili ceník parkovacích karet do nově zřízených zón. Rezidenti budou za parkovací kartu platit ročně 400 korun. Podnikatelé, kteří mají v daném území svou firmu, zaplatí za svůj první vůz 6900 korun ročně.

Zóny budou menší

V novém systému Praha rozdělí zóny na menší a lidé si budou moci vybrat, zda si koupí parkovací karty pro celou městskou část, nebo levnější jen pro okolí svého bydliště.

V některých modrých zónách budou moci zaparkovat i přespolní řidiči. Nyní v modrých zónách mohou zastavit pouze rezidenti či ostatní držitelé parkovacích karet. O víkendech se bude v zónách parkovat volně.

První parkovací zóny se objevily v roce 1996 v Praze 1 na pravém břehu. Nyní jsou zóny v Praze 1, 2, 3, 7 a části Prahy 16.

 

Právě se děje

Další zprávy