Praha - Ústřední čistírnu odpadních vod přestaví sdružení ÚČOV Praha. O zakázce za 7,46 miliardy v úterý rozhodli pražští radní.
Sdružení firem, do kterého patří SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik, doporučila radním v polovině srpna speciální komise.
"Vítěz nabídl ze všech tří kandidátů nejnižší cenu, kromě toho vyšel nejlépe i z hodnocení dvou zbývajících kritérií," uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda.
ÚČOV navrhlo cenu 6,22 miliardy bez DPH. Kromě něj se o zakázku ucházely ještě dvě další firmy. Společnost OHL ŽS nabízela cenu 6,75 miliard korun bez DPH, konsorcium firem Strabag a Hídépítö 6,45 miliard.
Praha chce na stavbu získat šest miliard z evropských dotací. Kvůli smlouvě se společností Veolia, která provozuje pražské vodovody a kanalizace, ale ještě není jasné, zda ji získá.
Brusel soudí, že smlouva s Veolií je uzavřená na příliš dlouhou dobu a pro město je nevýhodná. Navíc se obává, že by evropskými penězi víceméně dotoval soukromou firmu.
Ačkoli se tento spor táhne již léta, magistrát ho zatím nebyl schopen vyřešit. "Vyjednáváme s Veolií, aby byla nová čistička vyňata z provozní smlouvy. Očekáváme, že výsledek bude znám během podzimu," uvedl Radek Lohynský, radní pro infrastrukturu a investice.
Žádost o dotaci magistrát odeslal před několika týdny. O přidělení peněz by se mělo rozhodnout do konce roku.
Dotace je klíčová, město peníze nemá
Bez dotace by zřejmě nemělo město na výstavbu peníze. Do smlouvy s vítězem chce proto zakotvit, že bude moci od zakázky odstoupit, pokud peníze nezíská.
"Díky tomu budeme mít prostor, abychom se v případě nepřízně Bruselu mohli dohodnout, jak postupovat dál," uvedl Svoboda.
Čistička se ale musí postavit v každém případě. Jinak totiž Česku hrozí pokuta až 17 milionů korun měsíčně, a to až do doby, než čističku dostaví.
"Vymýšleli bychom jiné varianty, například úvěr. Také budeme muset tlačit na stát, aby se na akci podílel. Nesplnění závazku na čistotu odpadních vod bude pokutováno, a ta pokuta jde vůči státu, ne vůči Praze," řekl primátor Bohuslav Svoboda.
Jak bude vypadat nová čistička? Podívejte se
Tendr už od začátku provázejí pochybnosti. Na konci minulého roku přišel bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek s tím, že veřejná zakázka je zmanipulovaná.
Podle něj byl tendr o 3 miliony předražený, přičemž 500 milionů z této částky měla dostat ODS.
Michálek popsal, že ho jeho náměstek Dušan Fibingr a především Martin Knetig, poradce ministra životního prostředí a místopředsedy ODS Pavla Drobila, nutili k manipulování veřejných zakázek.
Zakázku na pražskou čističku měla vyhrát konkrétní firma. Michálek ale nesdělil jaká. Drobil i ODS nařčení odmítli.
Policie ale na začátku srpna obvinila Knetiga z nepřímého úplatkářství. Údajně se ho dopustil právě při zadávání veřejných zakázek na SFŽP.
Příliš přísné podmínky
Na pražské radní se pak snesla kritika právě kvůli přísným podmínkám pro uchazeče, které nahrávaly pouze některým firmám.
Uchazeč si například musel zajistit flotilu šesti nákladních lodí nebo si ještě před přihlášením do tendru zajistit nákladní techniku.
Primátor Svoboda proto zřídil komisi, která v únoru kritizované podmínky změnila.
V první etapě tendru za 7,5 miliardy se vedle stávající čistírny na pražském Císařském ostrově postaví nová čistička.
Při další fázi by se měla opravit stará čistírna. Na závěr musí Praha ještě vyřešit, jak likvidovat kaly, které při čištění odpadů vznikají. To bude stát další miliardy.