Praha mírní obří tendr, vypadla podmínka vlastnit lodě

Kateřina Eliášová
21. 2. 2011 17:00
Magistrát mírní i finanční podmínky pro firmy
Foto: Google z podkladů Geodis

Praha - Podmínky obřího tendru na přestavbu čistírny odpadních vod na Císařském ostrově v Praze se změní.

V pondělí se na tom dohodli pražští koaliční i opoziční politici. Kritéria budou podle vyjádření členů komise pro výstavbu čistírny odpadních vod mírnější.

"Naším cílem je, aby se do výběrového řízení dostalo co nejvíce firem. Úprava se týká většinou kvalifikačních kritérií, tendr je z hlediska kvalifikací otevřenější než byl ten původní," uvedl místopředseda komise a primátorův náměstek Karel Březina (ČSSD).

Podmínky teď sepisují právníci a ještě v průběhu týdne je magistrát zveřejní.

Flotilu už ne

Podle informací Aktuálně.cz si firmy hlásící se do tendru už nebudou muset zajistit flotilu šesti nákladních lodí, což byla původní podmínka tendru, která nyní zmizí.

Vypustil se rovněž požadavek vlastnit nebo si ještě před přihlášením do tendru zajistit nákladní techniku, jako bagry, rypadla nebo sklápěče.

"I tady jsme se řídili heslem, že chceme výběrové řízení otevřít pro více firem, shodli jsme se na tom jednomyslně," dodal Březina.

Právě podmínka zajistit si pro výstavbu čistírny 6 nákladních lodí otevírala cestu pro konkrétní firmu. U vnitrostátního rejdařství České přístavy si jedna už loni kontrakt na flotilu předjednala, rejdaři tajili její totožnost

"Mohu potvrdit, že jsme loni uzavřeli předběžnou smlouvu s jednou firmou, ale to je nyní už passé. S nikým novým teď nejednáme," řekl Aktuálně.cz Jan Šmejdárek u obchodního oddělení Českých přístavů.

Na lodích se měl převážet stavební materiál, podmínku původně do tendru prosadila městská část Praha 6, požadavek se objevil i v územním řízení při posouzení vlivu na životní prostředí. Po řece se měla dopravovat přebytečná zemina o objemu zhruba 650 tisíc metrů krychlových, betonářské komponenty a výstuže, bednění a další stavební a technologické části.

Tendr se prodlouží

Komise se rovněž dohodla na tom, že zmírní podmínky týkající se samotných firem. Aby se mohly do tendru přihlásit, musely mít například poslední tři roky obrat čtyři miliardy korun a další finanční kritéria.

Některé menší stavební firmy si posléze stěžovaly, že sice staví v Česku čistírny, ale kvůli této podmínce se nemohou do tendru přihlásit.

"I tento typ podmínek jsme zjemnili," uvedl bez dalších podrobností Březina.

Původně měl verdikt o vítězi zaznít už koncem letošního ledna, ale radní vyhlášení výsledků kvůli chybám v zadávací dokumentaci prodloužili o tři měsíce až do 14. dubna.

Že panují okolo tendru pochybnosti, připustili koncem loňského roku pražsští sociální demokraté, která se pro odklad rozhodnutí o vítězi rozhodli i na základě kauzy na Fondu životního prostředí, kvůli níž padl ministr životního prostředí Pavel Drobil.

Odvolaný šéf fondu Libor Michálek totiž tvrdí, že zakázka na čističku byla účelově předražena o tři miliardy korun. Půl miliardy z této částky mělo podle něho plynout na černé konto ODS. Představitelé občanských demokratů to odmítli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy