Pražskou čističku přestaví za 6,2 miliardy ÚČOV Praha

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 8. 2011 15:39
Vítěze v pátek doporučila komise, podle magistrátu toto sdružení firem nabídlo nejnižší cenu
Foto: Hydroprojekt

Praha - Ústřední pražskou čistírnu odpadních vod přestaví za 6,22 miliardy korun zřejmě sdružení firem ÚČOV Praha, v které jsou společnosti SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik.

Vítěze v pátek doporučila komise, oznámil člen komise a náměstek primátora Karel Březina (ČSSD).

Návrh musí ještě schválit radní hlavního města, která se tím bude podle tiskového oddělení magistrátu zabývat zřejmě až v září.

Sdružení nabídlo nejnižší cenu a podle Březiny byla nabídka nejvýhodnější i v ostatních parametrech.

Do tendru se přihlásili tři uchazeči, kromě vítěze o zakázku usilovala také společnost OHL ŽS a konsorcium firem Strabag a Hídépítö. Konsorcium firem Strabag a Hídépítö nabídlo cenu 6,45 miliardy korun bez daně a OHL ŽS pak 6,75 miliardy korun bez DPH.

Podle Březiny se komise na vítězi shodla jednomyslně.

"Vítěz nabídl nejnižší cenu a nabídka byla nejlepší i v ostatních parametrech," uvedl Březina. Návrh musí ještě schválit radní hlavního města.

Problémová zakázka

Tendr provází od počátku kritika. Původní výběrové řízení bylo napadáno kvůli náročným podmínkám pro uchazeče, podle opozičních zastupitelů mělo velký korupční potenciál.

Infobox

  • Praha přestavbu a rozšíření čistírny dlouhodobě plánuje, na akci chce také získat šestimiliardovou dotaci z evropských fondů.
  • První etapa, během které bude postavena vedle čistírny na pražském Císařském ostrově nová čistírna, bude stát 8,15 miliardy korun.
  • V další fázi by měla být opravena stará čistírna a nakonec musí město vyřešit, jak bude likvidovat kaly, které čištěním vody vznikají.
  • Náklady na novou a starou čistírnu a na přítokové potrubí se podle Jana Boučka z odboru městského investora vyšplhají na 10,45 miliardy korun. Další miliardy bude stát případné definitivní řešení likvidace kalů.

Vedení Prahy proto rozhodlo, že tyto podmínky přepracuje. Zřídilo pro tyto účely komisi, které předsedal primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a byli v ní představitelé všech stran v pražském zastupitelstvu i odborníci.

"Tři renomovaní uchazeči o veřejnou zakázku takovéhoto rozsahu a složitosti dokazují, že podmínky tendru byly, při vší náročnosti, nastaveny dostatečně široce," poznamenal v pátek Svoboda.

Pochybnosti o zakázce na dostavbu čističky se objevily v souvislosti s kauzou údajné snahy manipulovat zakázky ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP).

Aféru odstartoval později odvolaný ředitel fondu Libor Michálek. Poradce bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) Martin Knetig údajně Michálka nabádal k manipulaci i se zakázkou na pražskou čistírnu. Měla být prý nadhodnocena, aby si dvě křídla ODS mohla rozdělit po půl miliardě. Drobil tato podezření odmítal.

Policie ale na začátku srpna Knetiga obvinila z nepřímého úplatkářství. Údajně se ho dopustil právě při zadávání veřejných zakázek na SFŽP. Podle serveru Lidovky.cz sháněl Knetig "černé" peníze pro ODS.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy