Drobilova aféra zastavila přísun peněz na čističky

Petr Holub
13. 4. 2011 5:30
Česko nemůže čerpat peníze už z pátého - a dosud největšího - evropského fondu.

Praha - Korupční aféra na Státním fondu životního prostředí zastavila Česku další přísun peněz z fondů EU.

Ministerstvo financí zastavilo ověřování (tzv. certifikaci) výdajů z Operačního programu Životní prostředí. Česká republika tak nemůže žádat peníze už z pátého evropského fondu. Program Životní prostředí je z nich dosud největší. 

Evropská unie automaticky končí s proplácením ekologických projektů, které Státní fond životního prostředí vypisuje v celkové hodnotě 142 miliard korun.

Informaci potvrdila Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková. „Certifikaci pozastavilo ministerstvo financí v návaznosti na události konce minulého roku, kdy byl odvolán ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek," uvedla mluvčí.

Michálek řídil ve Státním fondu životního prostředí právě čerpání evropských dotací a musel odejít poté, co upozornil na korupční rizika při rozdělování dotací. Kauza pak stála místo už zmíněného místopředsedu ODS Pavla Drobila.

Nejistých 385 miliard

Už dříve byly zastaveny programy na podporu podnikání a výzkumu, spolu s nimi regionální programy v Ústí nad Labem a Českých Budějovicích.

Celkově je ohroženo čerpání 330 miliard z částky 760 miliard přidělené Evropskou unií České republice na období 2007-2013.

Zároveň Evropská komise váhá se schválením šestnácti tzv. velkých projektů na stavbu silnic, na které Češi žádají 55 miliard.

Pokud tuzemská vláda Brusel nepřesvědčí, že hodlá všechny nedostatky napravit, Evropská unie už utracené peníze neproplatí.  

Varování Kalouskovi

Drobilův nástupce Tomáš Chalupa (ODS) se radí o dalším postupu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a šéfem resortu místního rozvoje Kamilem Janovským (VV).

Odstranit všechny pochybnosti o čerpání ekologických dotací se snaží především ministerstvo financí, které se také stalo terčem kritiky z Bruselu.

Evropská komise před dvěma týdny zastavila  čerpání peněz z operačního programu Podnikání pro inovace, který řídí ministerstvo průmyslu, a své rozhodnutí doplnila komentářem nepříjemným také pro Kalouska.

„Auditní orgán, který musí provádět nezávislé kontroly hospodaření, nedostatečně vede a monitoruje auditorskou činnost svých delegovaných pracovišť", stálo ve stížnosti z Bruselu.

Peníze na čističky

Úředníci tím mysleli, že auditní orgán, který je odborem ministerstva financí, neplní svou povinnost a nedohlíží na to, jak zaměstnanci ministerstva průmyslu rozdělují evropské peníze.

Úředníci z financí se tedy snaží prokázat, že jejich kontrola v resortu životního prostředí je důkladnější. 

Operační program Životní prostředí má přispět částkou 57 miliard na stavbu nových městských čističek a na ochranu před povodněmi, 38 miliard na výstavbu obnovitelných zdrojů energie, snižování emisí kysličníku uhličitého a zateplování domů, 22 miliard na odstranění starých ekologických zátěží, 17 miliard na ochranu krajiny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy