Drobilova aféra zastavila přísun peněz na čističky

Petr Holub
13. 4. 2011 5:30
Česko nemůže čerpat peníze už z pátého - a dosud největšího - evropského fondu.

Praha - Korupční aféra na Státním fondu životního prostředí zastavila Česku další přísun peněz z fondů EU.

Ministerstvo financí zastavilo ověřování (tzv. certifikaci) výdajů z Operačního programu Životní prostředí. Česká republika tak nemůže žádat peníze už z pátého evropského fondu. Program Životní prostředí je z nich dosud největší. 

Evropská unie automaticky končí s proplácením ekologických projektů, které Státní fond životního prostředí vypisuje v celkové hodnotě 142 miliard korun.

Informaci potvrdila Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková. „Certifikaci pozastavilo ministerstvo financí v návaznosti na události konce minulého roku, kdy byl odvolán ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek," uvedla mluvčí.

Michálek řídil ve Státním fondu životního prostředí právě čerpání evropských dotací a musel odejít poté, co upozornil na korupční rizika při rozdělování dotací. Kauza pak stála místo už zmíněného místopředsedu ODS Pavla Drobila.

Nejistých 385 miliard

Už dříve byly zastaveny programy na podporu podnikání a výzkumu, spolu s nimi regionální programy v Ústí nad Labem a Českých Budějovicích.

Celkově je ohroženo čerpání 330 miliard z částky 760 miliard přidělené Evropskou unií České republice na období 2007-2013.

Zároveň Evropská komise váhá se schválením šestnácti tzv. velkých projektů na stavbu silnic, na které Češi žádají 55 miliard.

Pokud tuzemská vláda Brusel nepřesvědčí, že hodlá všechny nedostatky napravit, Evropská unie už utracené peníze neproplatí.  

Varování Kalouskovi

Drobilův nástupce Tomáš Chalupa (ODS) se radí o dalším postupu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a šéfem resortu místního rozvoje Kamilem Janovským (VV).

Odstranit všechny pochybnosti o čerpání ekologických dotací se snaží především ministerstvo financí, které se také stalo terčem kritiky z Bruselu.

Evropská komise před dvěma týdny zastavila  čerpání peněz z operačního programu Podnikání pro inovace, který řídí ministerstvo průmyslu, a své rozhodnutí doplnila komentářem nepříjemným také pro Kalouska.

„Auditní orgán, který musí provádět nezávislé kontroly hospodaření, nedostatečně vede a monitoruje auditorskou činnost svých delegovaných pracovišť", stálo ve stížnosti z Bruselu.

Peníze na čističky

Úředníci tím mysleli, že auditní orgán, který je odborem ministerstva financí, neplní svou povinnost a nedohlíží na to, jak zaměstnanci ministerstva průmyslu rozdělují evropské peníze.

Úředníci z financí se tedy snaží prokázat, že jejich kontrola v resortu životního prostředí je důkladnější. 

Operační program Životní prostředí má přispět částkou 57 miliard na stavbu nových městských čističek a na ochranu před povodněmi, 38 miliard na výstavbu obnovitelných zdrojů energie, snižování emisí kysličníku uhličitého a zateplování domů, 22 miliard na odstranění starých ekologických zátěží, 17 miliard na ochranu krajiny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy