Drobilova aféra zastavila přísun peněz na čističky

Petr Holub
13. 4. 2011 5:30
Česko nemůže čerpat peníze už z pátého - a dosud největšího - evropského fondu.

Praha - Korupční aféra na Státním fondu životního prostředí zastavila Česku další přísun peněz z fondů EU.

Ministerstvo financí zastavilo ověřování (tzv. certifikaci) výdajů z Operačního programu Životní prostředí. Česká republika tak nemůže žádat peníze už z pátého evropského fondu. Program Životní prostředí je z nich dosud největší. 

Evropská unie automaticky končí s proplácením ekologických projektů, které Státní fond životního prostředí vypisuje v celkové hodnotě 142 miliard korun.

Informaci potvrdila Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková. „Certifikaci pozastavilo ministerstvo financí v návaznosti na události konce minulého roku, kdy byl odvolán ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek," uvedla mluvčí.

Michálek řídil ve Státním fondu životního prostředí právě čerpání evropských dotací a musel odejít poté, co upozornil na korupční rizika při rozdělování dotací. Kauza pak stála místo už zmíněného místopředsedu ODS Pavla Drobila.

Nejistých 385 miliard

Už dříve byly zastaveny programy na podporu podnikání a výzkumu, spolu s nimi regionální programy v Ústí nad Labem a Českých Budějovicích.

Celkově je ohroženo čerpání 330 miliard z částky 760 miliard přidělené Evropskou unií České republice na období 2007-2013.

Zároveň Evropská komise váhá se schválením šestnácti tzv. velkých projektů na stavbu silnic, na které Češi žádají 55 miliard.

Pokud tuzemská vláda Brusel nepřesvědčí, že hodlá všechny nedostatky napravit, Evropská unie už utracené peníze neproplatí.  

Varování Kalouskovi

Drobilův nástupce Tomáš Chalupa (ODS) se radí o dalším postupu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a šéfem resortu místního rozvoje Kamilem Janovským (VV).

Odstranit všechny pochybnosti o čerpání ekologických dotací se snaží především ministerstvo financí, které se také stalo terčem kritiky z Bruselu.

Evropská komise před dvěma týdny zastavila  čerpání peněz z operačního programu Podnikání pro inovace, který řídí ministerstvo průmyslu, a své rozhodnutí doplnila komentářem nepříjemným také pro Kalouska.

„Auditní orgán, který musí provádět nezávislé kontroly hospodaření, nedostatečně vede a monitoruje auditorskou činnost svých delegovaných pracovišť", stálo ve stížnosti z Bruselu.

Peníze na čističky

Úředníci tím mysleli, že auditní orgán, který je odborem ministerstva financí, neplní svou povinnost a nedohlíží na to, jak zaměstnanci ministerstva průmyslu rozdělují evropské peníze.

Úředníci z financí se tedy snaží prokázat, že jejich kontrola v resortu životního prostředí je důkladnější. 

Operační program Životní prostředí má přispět částkou 57 miliard na stavbu nových městských čističek a na ochranu před povodněmi, 38 miliard na výstavbu obnovitelných zdrojů energie, snižování emisí kysličníku uhličitého a zateplování domů, 22 miliard na odstranění starých ekologických zátěží, 17 miliard na ochranu krajiny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy