Brno - Pražská zoologická zahrada s konečnou platností nemůže používat známé logo s koněm Převalského. Rozhodl o tom Nejvyšší soud (NS).
Autor loga, výtvarník Michal Cihlář, pravomocně vyhrál spor se zahradou už v roce 2009. Vrchní soud v Praze tehdy rozhodl, že smlouva mezi umělcem a zoo je neplatná, protože neodpovídala dobovému autorskému zákonu.
Zahrada se proti rozhodnutí dovolala k Nejvyššímu soudu, ten ho ale nedávno zamítl.
Ředitel zahrady Miroslav Bobek řekl, že logo, které spoluvytvářelo tvář zahrady, je tak definitivně minulostí.
Bobek do funkce ředitele zoo nastoupil v prosinci 2009, tedy v době, kdy soud v kauze už pravomocně rozhodl. Přesto se s výtvarníkem snažil ještě dohodnout. Podle Bobka vznikla zahradě velká ekonomická i morální škoda. V hledání nového loga pokračuje.
Cihlář s pražskou zoo spolupracoval devět let. V roce 2006 spolupráci ukončil a podal na zoo několik žalob. Zahrada podle něj užívala jeho dílo neoprávněně. Ve smlouvě totiž nebyla upravena odměna pro malíře za šíření jeho díla, jak to požadoval starý autorský zákon platný do roku 2000.
Zoo se u soudu obhajovala například tím, že Cihlářovi za logo zaplatila 50 tisíc korun, což prý byl v roce 1998 desetinásobek běžných odměn pro výtvarníky. Logo přestala používat až v roce 2009 na základě pravomocného rozhodnutí odvolacího soudu.
Zoologické zahradě se ale nepodařilo zpochybnit správnost rozhodnutí Vrchního soudu. Nejvyšší soud verdikt potvrdil. "Nejvyšší soud jako soud dovolací proto podané dovolání zamítl, aniž ve věci nařídil jednání," stojí v rozhodnutí senátu s předsedou Pavlem Pavlíkem.
Nové logo zatím není
Po ukončení spolupráce s Cihlářem pražská zoo vybrala jako dočasného výtvarníka Vladimíra Veselého. Někteří odborníci jeho díla kritizovali kvůli podobnosti s pracemi Cihláře. Zahrada později vypsala dvě veřejné soutěže na nový znak. V žádné z nich ale vedení zoo nový znak nevybralo.
Jako první logo pražské zoo sloužil od roku 1931 obrázek lvice Šárky od F. X. Procházky. V období druhé světové války se používal pouze česko-německý nápis. Od roku 1947 byl pět let ve znaku zubr.
V 50. letech dnes již neznámý autor vytvořil logo se stádem koní Převalského, o jejichž záchranu se zoo zasloužila. V 60. letech se pak používal obrázek dvou cválajících koní téhož druhu. V letech 1971 až 1997 zoo používala obrázek Jany Rožánkové znázorňující koně Převalského s hříbětem. Následovalo Cihlářovo logo.