Pražská radní zřejmě měla štěnici v kanceláři. Kousek od stolu, kde se řeší zakázky za miliardy

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
1. 12. 2016 5:30
Zaměstnanci bezpečnostní agentury našli v kanceláři pražské radní Jany Plamínkové zbytky lepicí pásky, která podle nich držela za skříní odposlouchávací zařízení. V pracovně přitom Praha řeší citlivé zakázky za desítky miliard. Policie případ vyšetřovala a odložila. Už minulá magistrátní vláda exprimátora Tomáše Hudečka se obávala nelegálních odposlechů. Bývalý ekonomický náměstek Jiří Vávra měl proto v kanceláři v druhém patře nainstalovanou rušičku.
Radní Jana Plamínková.
Radní Jana Plamínková. | Foto: ČTK

Praha – V kanceláři pražské radní Jany Plamínkové, kde se řeší miliardové městské zakázky, mohl být ukrytý odposlech. Přišli na to pracovníci bezpečnostní agentury, které politička sama zavolala, když si všimla, že se zřejmě hýbalo s nábytkem. Policie však případ odložila.

"Dvě skříně stojící vedle sebe byly rozpojené, jakoby vyrvané od sebe. A jedna ze skříní se výrazně odklonila od zdi," popsala Aktuálně.cz Plamínková (STAN).

Že by mohla mít v kanceláři odposlech, ji zprvu nenapadlo, přesto raději zavolala bezpečnostní agenturu. Vždyť právě v této místnosti, pár desítek centimetrů od zmiňované skříně, se politička schází u dlouhého jednacího stolu s úředníky a hovoří s nimi o zakázkách za několik desítek miliard korun.

Jen letošní tendr za svoz odpadu měl hodnotu kolem třinácti miliard korun, zhruba deset má město platit za přestavbu a rozšíření čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Nakonec i nově připravovaná soutěž na úklid Prahy počítá s tím, že to město bude stát asi miliardu korun ročně. A to je jen zlomek věcí, které se u stolu řešily.

"Nechala jsem si proto raději udělat kontrolu kanceláře a požádala odbor bezpečnosti, aby zajistil prohlídku pracovníky bezpečnostní agentury," řekla radní.

Incident je sotva pár týdnů starý, Plamínková byla v té době zhruba dva roky ve funkci. Bezpečnostní agentura během prověrky našla na vnější zadní stěně skříně zbytky lepicí pásky a její pracovníci řekli zaskočené političce, že nejspíš měla v místnosti odposlechové zařízení.

“Ukazovali mi to místo a bylo vidět, že tam bylo cosi přilepené. Byly tam totiž i viditelné obrysy něčeho, co bylo na skříni upevněné,” uvedla Plamínková s tím, že si bezpečnostní agentura myslela, že někdo narychlo odposlech sundával, v kvapu zařízení odtrhl, a při tom jednu ze skříní uvolnil tak, že se začala kývat. Mluvčí magistrátu Vít Hofman v pondělí potvrdil, že úřad skutečně měl podezření na štěnici, a proto oslovil policii.

Kancelář "u vodopádu"

Jenže policie byla s vyšetřováním poměrně rychle hotová a případ záhy odložila. "Podezření, že tam má být údajně odposlech, se nepotvrdilo. Policisté to prověřili," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk s tím, že našli stejně jako bezpečnostní agentura na skříni už jen zbytky izolepy. "Případ jsme proto odložili," dodal mluvčí. 

Už minulá magistrátní vláda exprimátora Tomáše Hudečka se obávala nelegálních odposlechů. Bývalý ekonomický náměstek Jiří Vávra měl proto v kanceláři nainstalovanou rušičku. Když potřeboval, zapnul rušičku ovladačem a skla oken se pak rozvibrovala. Zařízení vydávalo zvláštní šum, proto se kanceláři začalo přezdívat "u vodopádu". Vávra tak místnost chránil před možným dálkovým odposlechem. Několikrát si také nechal místnost prohlédnout bezpečnostní agenturou – především proto, že i v jeho kanceláři vedení města řešilo citlivé soutěže a smlouvy.

I starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký si v minulosti nechával prohledávat kancelář na radnici, nyní však od tohoto opatření ustoupil. "Nikdy se nic nenašlo," popsal Lomecký výsledky kontrol.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Nizozemské házenkářky jsou poprvé mistryněmi světa

Nizozemské házenkářky jsou poprvé mistryněmi světa. Ve finále porazily 30:29 Španělsko gólem ze sedmimetrového hodu sekundu před koncem.

před 11 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy