Lékový ústav nakoupil rušičky odposlechů za 300 tisíc korun

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
2. 11. 2014 14:40
Podle auditorů je postup úřadu velmi neobvyklý a vyvstalo podezření, že se zachoval nehospodárně.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: T-mobile

Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv utratil 300 tisíc korun z veřejných peněz jenom proto, aby si mohl do kanceláře ředitele nainstalovat rušičky odposlechů. Vyplývá to z auditu společnosti Ernst&Young. Peníze byly utraceny nehospodárně, hodnotí nákup auditoři.

Ústav si rušičky pořídil na přelomu let 2009 a 2010. Tedy v době, kdy ho vedl bývalý ředitel Martin Beneš. Za samotné přístroje zaplatil 185 tisíc korun bez DPH, zbylé peníze vydal za měření a frekvenční analýzy. Rušičky ústavu dodala soukromá firma Probin.

"Zařízení je stále funkční v kanceláři a zasedací místnosti ředitele a v kanceláři vedoucího tiskového a informačního oddělení," píše se v auditu, který má deník Insider k dispozici. Proč si ústav rušičky odposlechů pořizoval, podle auditorů není jasné. Peníze podle něj mohly být utraceny nehospodárně.

Rušičky v lékovém ústavu? Neobvyklé

Podobně reaguje i bývalý policejní vyšetřovatel a dnes senátor Václav Láska. "To, že si takový úřad pořizuje rušičku, je velmi neobvyklé," řekl. Přemrštěná je podle něj také cena. "Zabezpečit místnost proti odposlechům totiž vyjde výrazně levněji," doplnil.

Případu už se proto chopil Nadační fond proti korupci. "Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele z okruhu osob Státního ústavu pro kontrolu léčiv a na další neznámé pachatele z okruhu právnických a fyzických osob, které se účastnily veřejných zakázek uvedeného zadavatele," potvrdil ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.

Kromě nákupu zařízení, které má zabránit odposlechům, by se podle něj měla policie zaměřit i na další zakázky. Z hloubkové kontroly společnosti Ernst&Young totiž vyplynulo i to, že další zakázky byly zadávány bez smlouvy nebo že se v tendrech manipulovalo s nabídkami. Audit odhalil dokonce i podezření na podvod. O výsledcích auditu jako první informoval deník Insider.

Chránili jsme jen obchodní tajemství

Bývalý ředitel lékového ústavu Martin Beneš ale jakékoliv pochybení odmítá. Nákup rušiček byl podle něj nutný. "Pouze jsme se snažili chránit dobrou pověst ústavu. Museli jsme zamezit možným odposlechům při jednáních s výrobci, protože se při nich probírají různá obchodní tajemství," vysvětluje Beneš.

Nesmyslná jsou podle něj i další obvinění. "Žádná nehospodárná opatření jsme v ústavu neudělali. Naopak. Podle zprávy Evropské komise byly za mého vedení nečisté praktiky v ústavu naopak výrazně omezeny," tvrdí Beneš.

Státní ústav pro kontrolu léčiv není jediný, kdo se potýká s kritikou za to, že si z veřejných peněz pořídil do kanceláří rušičky odposlechů. Podobný nákup už policie vyšetřovala také v Liberci. Zařízení, které mělo zabránit odposlechům, si měl nakoupit bývalý starosta liberecké městské části Vratislavice nad Nisou Lukáš Pohanka.

Proti odposlechům se chrání i pražský magistrát

Podle kriminalistů ale Pohanka prokázal, že si rušičku zaplatil sám. Udělal to prý kvůli tomu, že se v jeho kanceláři projednávaly kauzy v řádech desítek milionů korun, ve kterých Vratislavice vedly soudní spor. Policie proto případ odložila.

Rušičky si pořídili také pražští magistrátní politici. Kvůli odposlechům se prý totiž bojí mluvit ve vlastních kancelářích.

"Rozhoduje se tam o rozdělení rozpočtu, zaznívají citlivá data o jednotlivých akciových společnostech Prahy. Proto je logické, že se dbá alespoň na základní zabezpečení," vysvětlil na jaře nákup zařízení tehdejší náměstek primátora Jiří Vávra. Únik cenných informací by podle něj mohl poškodit zájmy Prahy.

Článek vyšel 31. října 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy