Praha podá žalobu na vymáhání škody za opencard i na exúředníky

ČTK ČTK
23. 11. 2016 22:20
Pražští radní v úterý revokovali usnesení, ve kterém se původně nepřipojili k žalobě proti úředníkům Ivanu Seyčkovi a Jiřímu Chytilovi kvůli kauze opencard. Oba v prosinci 2014 Vrchní soud v Praze pravomocně odsoudil za zvýhodnění firmy Haguess. Bývalý ředitel odboru informatiky Seyček dostal 3,5 roku vězení nepodmíněně, šéf hodnotící komise Chytil odešel od soudu s podmíněným trestem 1,5 roku odnětí svobody.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražští radní souhlasili s žalobou na vymáhání škody v kauze opencard i po dvou bývalých úřednících magistrátu Ivanu Seyčkovi a Jiřím Chytilovi. ČTK to potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Kromě bývalých úředníků radní v úterý souhlasili i s žalobou na bývalého primátora Pavla Béma (ODS) a další bývalé politiky. Karta opencard stála Prahu zhruba 1,7 miliardy korun. Od letošního března ji začalo město nahrazovat novou kartou lítačka.

"Radní v úterý revokovali usnesení, ve kterém se původně nepřipojili k žalobě proti dvěma úředníkům. Nově se k tomu připojují," uvedl Hofman.

Seyček s Chytilem byli na magistrátu v době vzniku opencard. Oba už stanuli před soudem a v prosinci 2014 je Vrchní soud v Praze pravomocně odsoudil za zvýhodnění firmy Haguess, která opencard dodávala. Nejpřísnější trest, 3,5 roku nepodmíněně, si vyslechl bývalý ředitel odboru informatiky Seyček. Šéf hodnotící komise Chytil odešel s podmíněným trestem 1,5 roku odnětí svobody.

Radní souhlasili i s žalobou na Béma, toto usnesení nadále platí. Bývalý primátor v úterý uvedl, že považuje záměr podat na něj žalobu za projev duševního onemocnění a ztráty soudnosti. Podle Béma neudělalo současné vedení pro Prahu nic a rozhodnutí je pouhý výkřik.

Kartu opencard si v uplynulých letech vyzvedl více než milion cestujících. Projekt, který byl schválen v Bémově éře, byl opakovaně kritizován za to, že je předražený.

Moje jediná ambice je nastavovat zrcadlo zoufalství pražské politiky. Jsem občan a strašně mě to štve, říká bývalý primátor Pavel Bém. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy