Praha - Pražský magistrát se navzdory rozhodnutí zastupitelstva připojí ke kampani HateFree. Rozhodla o tom v úterý rada města. O konkrétní formě zapojení bude primátorka Adriana Krnáčová (ANO) s vládní Agenturou pro sociální začleňování ještě jednat. Minulý čtvrtek o označení pražského magistrátu jako tzv. HateFree zóny jednalo pražské zastupitelstvo, nakonec v reakci na víkendové útoky na kavárny a další podniky zapojené do kampaně přijalo jen usnesení odmítající obecně násilí. Krok primátorky kritizuje opoziční ODS, jde podle ní o populismus.
"Projekt HateFree si neklade žádné kontroverzní cíle, nesnaží se stavět za určitou skupinu, ale vytváří dialog, a díky tomu se o problémech hovoří. Jde o myšlenku nevystupovat agresivně proti lidem jen kvůli jejich náboženskému vyznání nebo barvě pleti," uvedla v tiskové zprávě primátorka. Podle ní jde o gesto odsouzení jakýchkoliv projevů agrese.
Iniciativa HateFree Culture vládní Agentury pro sociální začleňování podpořená z EU a Norských fondů funguje tři roky. Jejím cílem je reagovat na nenávistné projevy na internetu i v běžném životě. Symbolem HateFree je růžová samolepka s bílým písmem, kterou si podniky zapojené do kampaně lepí na dveře či výlohy.
Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka jde o populistický krok a Krnáčová jedná v rozporu s rozhodnutím zastupitelstva. "Útoky na pražské kavárny a malování hákových křížů jsem nekompromisně odsoudil. Ale nestandardní kroky paní primátorky nemohu schvalovat. Znovu a opakovaně ukazuje, že jsou jí demokratická pravidla cizí," řekl Humplík.
Pro připojení pražského magistrátu ke kampani chyběly ve čtvrtek hlasy dvou zastupitelů. Záměrem návrhu bylo vyjádřit podporu kavárnám, obchodům a dalším místům, která o víkendu napadli sprejeři a pomalovali hesly a nacistickými symboly. Napadení odsoudila i vláda.
Vandalové si místa vybrali zřejmě právě pro postoj majitelů podniků, kteří propagují heslo hate free (bez nenávisti), tedy toleranci k menšinám či uprchlíkům. Policisté vyšetřují po víkendu sedm případů a po vinících pátrají. Vyšetřování bylo rozšířeno k podezření z trestného činu poškození cizí věci sprejerstvím o podněcování k nenávisti vůči jiné skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z trestného činu projevů sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. V případě odsouzení jim za to hrozí až tři roky vězení.