Praha začíná vydávat Lítačky místo opencard. S novinkou přijdou i změny

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 1. 3. 2016 10:20
Praha začne od března vydávat novou čipovou kartu Lítačku, kterou si lidé můžou postupně vyměňovat za opencard. Vydávat se bude ve Škodově paláci. Uživatelé dostanou zelenou kartu, kterou před měsícem představila primátorka Adriana Krnáčová, zdarma. K výměně potřebují pouze občanský průkaz, popřípadě fotografii. Aktuálně.cz připravilo seznam nejčastějších otázek a odpovědí souvisejících s Lítačkou.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO)
Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) | Foto: Ludvík Hradilek

Co se pro uživatele čipových karet změní?

Tvůrci Lítačky tvrdí, že výdej nových karet bude plynulý a pro cestující se nic nezmění.

Odkdy a kde můžu o Lítačku žádat?

Lítačku si lidé mohou začít vyzvedávat od úterý prvního března ve Škodově paláciPraze.

Musím si jít kartu co nejdříve vyměnit?

Výměna kartičky není povinná. V první řadě si ji mají podle magistrátu vyměnit hlavně ti, kterým do dvou měsíců končí platnost opencard, které se chce Praha zbavit.

Kolik mě bude výměna plastových kartiček stát?

Těm, kterým platnost opencard vyprší ke konci dubna (vždy to bude do dvou měsíců před vypršením), úředníci ve Škodově paláci dají zelenou Lítačku na počkání a zdarma.

Co pro vydání kartičky potřebuji?

Zájemci si musí přinést průkaz totožnosti a fotografii, kterou na kartu obtisknou. Do budoucna mají v plánu ve Škodově paláci i fotografovat – zatím si ale musíte přinést fotografii vlastní.

Je možné získat kartu anonymní bez fotografie, jako tomu bylo u opencard?

Ano. Lítačku mohou zájemci získat i anonymní bez fotografie. I v tomto případě bezplatně.

Nemám čas si jít kartu vyzvednout. Musím fyzicky přijít do Škodova paláce?

Ano. Tvůrci ale plánují, že lidé si budou moci zažádat o kartu online a karta jim bude chodit poštou – zatím však uživatelé musí zajít na přepážku do Škodova paláce.

Jak to bude s kuponem, který mi platí ještě několik měsíců? Nemusím si koupit nový?

Ne. Kupon, který platí například až do července, úředníci přehrají na novou kartu.

Mohu na Lítačku jezdit i v příměstských linkách hromadné dopravy?

Lítačka bude stejně jako opencard fungovat i na příměstské linky městské hromadné dopravy a bude sloužit nadále i jako průkazka do Městské knihovny v Praze a jiných městských organizací. Na Lítačce plánují zachovat také slevy.

Opencard mi vyprší až za půl roku, ale chci zelenou kartu.

Pokud vám opencard platí až do poloviny roku, nemá výměna za zelenou kartu zatím smysl. Jestli ji však nutně chcete, bude vás vydání zeleného plastu stát sto korun.

Lítačku zatím nechci. Opencard mi vyprší až za dva roky.

V případě, že vám opencard platí třeba až do roku 2019, můžete si na ni nahrávat další kupony a výměnu za Lítačku zatím neřešit. Magistrát nečeká ani žádný nával zájemců, doporučuje ale, aby si pro zelenou kartu přišli hlavně ti, kterým brzy vyprší platnost opencard.

Zelená se mi nelíbí. Můžu dostat Lítačku i v jiné barvě?

Zatím bude pouze v zeleném provedení, tvůrci ale plánují plastové karty vydávat v různých barvách podle přání cestujících.

Budeme v Praze pořád cestovat na plastové čipové karty?

Už v minulosti tvůrci Lítačky avizovali, že plastová karta je pouze přechodné řešení. Podle Václava Strnada, jehož tým Lítačku vyvinul, je možné, že už příští rok bude město nahrávat kupon na hromadnou dopravu na platební karty nebo do mobilního telefonu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy