Pro Pražany se nic nezmění, plastové karty v budoucnu zmizí, řekl tvůrce Lítačky

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 26. 2. 2016 13:05
Pražané si můžou od úterý vyzvedávat novou zelenou kartu Lítačku, která nahradí dosavadní předraženou opencard. Podle Václava Strnada, jehož tým Lítačku vyvinul, se pro Pražany vůbec nic nezmění. "Lítačka bude platit i na příměstskou hromadnou dopravu," napsal Strnad v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.
Václav Strnad
Dotazovaný právě odpovídá
11:00
Přejít k dotazům

Praha – V úterý začíná Praha vydávat nové karty na městskou hromadnou dopravu. Nový projekt Lítačka, který má hlavní město zbavit závislosti na vlastníkovi dosud platné opencard, firmě eMoneyServices (EMS), představila primátorka na konci ledna.

Podle Václava Strnada, jehož tým Lítačku vyvinul, se pro Pražany vůbec nic nezmění. "Lítačka bude platit i na příměstskou hromadnou dopravu," napsal Strnad v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Za rok by také už mohli lidé používat například platební karty, na které si jízdenku na MHD nahrají. "V současném pilotním provozu se Lítačka uživatelsky příliš od opencard lišit nebude. Po jeho vyhodnocení ale plánujeme zejména zvýšit uživatelský komfort ve formě poskytování veškerých služeb spojených s vydáváním karty online," napsal Strnad, podle nějž je plastová karta jen dočasným řešením. A znovu zopakoval, co už řekla primátorka Krnáčová - plastové karty téměř zmizí.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová tvrdí, že Lítačka stála necelé dva miliony korun. Její předchůdce opencard, která bude postupně nahrazena, přitom ve stejné fázi stála hlavní město 165 milionů a její celkové náklady přesáhly 1,7 miliardy korun. V době, kdy město opencard pořizovalo, byly ale náklady na vývoj softwaru a dalších komponentů na jiné úrovni.

Celý rozhovor s Václavem Strnadem si přečtěte níže.

Václav Strnad

Dotazovaný právě odpovídá
11:00
Aktualizovat reportáž
26. 2. 2016
Ptá se: Václav

Bude Lítačka platit také na příměstskou hromadnou dopravu?

Odpovídá: Václav Strnad

Dobrý den Václave,
ano, Lítačka bude platit i na příměstskou hromadnou dopravu.

26. 2. 2016
Ptá se: Miroslav Adámek

Dobrý den, lze jednoduše v bodech popsat čím se liší "Lítačka" od "Opencard" z pohledu uživazele?
Děkuji,
Miroslav Adámek

Odpovídá: Václav Strnad

Dobrý den pane Adámku,
v současném pilotním provozu se Lítačka uživatelsky příliš od Opencard lišit nebude. Po jeho vyhodnocení ale plánujeme zejména zvýšit uživatelský komfort ve formě poskytování veškerých služeb spojených s vydáváním karty online.

26. 2. 2016
Ptá se: Ladislav Veselý

Dobrý den,

moc díky za racionální a agilní přístup k řešení problému. A název je skvělý honeypot. Pražák mimochodem jsem a "lítačka" tomu říkám celý život.

Časem bych uvítal možnost nahrát kupón třeba do Walletu atp., zkrátka využít už existující zařízení s NFC.
Držím palce,LV

Odpovídá: Václav Strnad

Dobrý den Ladislave,
v první řadě děkuji za podporu! Konceptem Prahy pro dopravní odbavování je tzv. multikanálová karta. Nyní jsou ty kanály dva: Papírový kupón a offline čipová karta. V budoucnu bychom se rádi zasadili o to, aby nosičem kuponu mohli být i bezkontaktní bankovní karty, mobilní telefony a další NFC zařízení.

26. 2. 2016
Ptá se: Jan Novák

Bude možné kartu používat i v městské knihovně? Budou její držitelé mít nárok na slevy na místech, kde je nyní využívají držitelé OC? Proč není k dispozici ve více barvách? Ve Varšavě to krásně funguje - člověk si při internetové objednávce jednoduše zvolí jeden z asi šesti designů.
Díky

Odpovídá: Václav Strnad

Dobrý den Jane,
s použitím karty jako identifikátorem do městské knihovny a jiných městských organizací počítáme i nadále. Kvůli tomu je také na lítačce i EAN kód, aby bylo možné logické číslo karty přečíst běžně dostupnou a levnou čtečkou čárových kódů pomocí standardního SW a nenutili jsme knihovny používat dražší čtečky čipových karet, které jsou nutné jen pro dopravní odbavení. Slevový program plánujeme zachovat i nadále na Lítačku. Co se týče barevnosti karet, rádi bychom Pražanům nabídli více druhů barev, a to buď volbou při podávání žádosti, nebo vydáváním různých designů v průběhu let. To vše ale přijde na řadu až po vyhodnocení pilotního provozu s důrazem na to, aby se barevnost neprojevila v nákladech na tisk karet.

26. 2. 2016
Ptá se: Petr Holub

Dobrý den,
končí mi Opencard 30.3.2016.Jsem důchodce a bydlím na trati Praha -Benešov.Jak se dostanu k té nové kartě a nebo mi bude prodloužena a nebo vyměněna Opencard.
Díky za odpověď.P.Holub

Odpovídá: Václav Strnad

Dobrý den pane Holube,
pokud používáte Opencard pouze pro prokázání toho, abyste mohl jako důchodce jezdit MHD zdarma, doporučuji Vám přejít na papírovou průkazku, kterou dostanete na libovolném prodejním místě DPP a stojí 20 Kč.

26. 2. 2016
Ptá se: Lukáš

Lítačka je podle mě dobrý název :-) Povedlo se vám to. Tramvajenka je z dob, kdy se na ní jezdilo fakt jen tramvají, metro nebylo a autobusy se platili zvlášť. A navíc tramvajenka by fakt mátla turisty. Tak se nenechte odradit a jen tak dál :-)

Odpovídá: Václav Strnad

Lukáši, děkujeme, že sdílíte náš názor a název Lítačka se Vám líbí.

26. 2. 2016
Ptá se: petrph

Dobrý den, chtěl jsem si ověřit zprávu která proběhla včera tiskem, a které jsem ani nechtěl ověřit, jak se mi zdála absurdní. Totiž že jste si na Lítačku nenajali pár samostatných programátorů, aby tu Lítačku napsali "pro vás", ale vlastně celou programátorskou firmu, která si autorská práva k Lítačce drží dál sama, čil jste i u Lítačky v podobném vztahu jako v případě Opencard.. Můžete to nějak komentovat?

Odpovídá: Václav Strnad

Dobrý den,
nasazení a provoz nového systému pro vydávání čipových karet (Lítaček) je kompletně v režii městské společnosti Operátor ICT. Vývoj samotné kartové aplikace jsme zadali společnosti XT-Card z důvodu, že se jedná o specifický software pracující s šifrováním dat na čipové karty a bylo by pro nás neefektivní zaměstnávat takto specializované vývojáře, když se jedná pouze o jednorázový vývoj. Nyní ale touto aplikací a kompletní dokumentací k ní disponujeme my, provozovat a rozšiřovat ji smíme také my, tudíž mohu vyloučit, že jsme pouze nahradili EMS někým jiným a historie se bude opakovat. Smlouvu o dílo se společností XT-Card máme uveřejněnou na webu na našem profilu zadavatele.Děkuji všem za dotazy a přeji hezký den.

26. 2. 2016
Ptá se: Lukáš

Od kdy je možnost požádat o novou Lítačku? Od pondělí? A vydává se na počkání, nebo to den trvá. A předpokládám k vydání stačí jen doklad totožnosti a OP?

Odpovídá: Václav Strnad

Dobrý den Lukáši,
Od 1.3. bude možné požádat o novou Lítačku. Vydávat se bude na počkání a k jejímu vydávání, jak správně říkáte, stačí pouze doklad totožnosti.

26. 2. 2016
Ptá se: Hanka

Bude Lítačka fungovat i na vlakových linkách v okolí Prahy, jako je tomu u opencard? Děkuji.

Odpovídá: Václav Strnad

Dobrý den Hanko,
ano, s Lítačkou budete moct cestovat všude v rámci PID.

26. 2. 2016
Ptá se: Věra K.

Dobrý den,
kdy najdu informace týkající se Lítačky na stránkách Dopravního podniku. Má se začít vydávat od 1.3. 2016 a doposud informace, případně formuláře k vyplnění chybí. Opencard mi končí v dubnu, takže bych už si chtěla zařídit její výměnu. Případně jsou souhrnné informaci o ní na jiných webových stránkách a jakých?

Děkuji

Odpovídá: Václav Strnad

Dobrý den Věro,
k vydání Lítačky budete potřebovat pouze platný doklad totožnosti. Vše ostatní s Vámi vyřídí pracovní Operátora ICT na přepážce ve Škodově paláci. Informace na webu budou v nejbližší době aktualizovány.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 58 minutami

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy