reklama
 
 

Pro Pražany se nic nezmění, plastové karty v budoucnu zmizí, řekl tvůrce Lítačky

AKTUALIZOVÁNO 26. 2. 2016
Foto: Ludvík Hradilek
Pražané si můžou od úterý vyzvedávat novou zelenou kartu Lítačku, která nahradí dosavadní předraženou opencard. Podle Václava Strnada, jehož tým Lítačku vyvinul, se pro Pražany vůbec nic nezmění. "Lítačka bude platit i na příměstskou hromadnou dopravu," napsal Strnad v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Praha – V úterý začíná Praha vydávat nové karty na městskou hromadnou dopravu. Nový projekt Lítačka, který má hlavní město zbavit závislosti na vlastníkovi dosud platné opencard, firmě eMoneyServices (EMS), představila primátorka na konci ledna.

Podle Václava Strnada, jehož tým Lítačku vyvinul, se pro Pražany vůbec nic nezmění. "Lítačka bude platit i na příměstskou hromadnou dopravu," napsal Strnad v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Za rok by také už mohli lidé používat například platební karty, na které si jízdenku na MHD nahrají. "V současném pilotním provozu se Lítačka uživatelsky příliš od opencard lišit nebude. Po jeho vyhodnocení ale plánujeme zejména zvýšit uživatelský komfort ve formě poskytování veškerých služeb spojených s vydáváním karty online," napsal Strnad, podle nějž je plastová karta jen dočasným řešením. A znovu zopakoval, co už řekla primátorka Krnáčová - plastové karty téměř zmizí.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová tvrdí, že Lítačka stála necelé dva miliony korun. Její předchůdce opencard, která bude postupně nahrazena, přitom ve stejné fázi stála hlavní město 165 milionů a její celkové náklady přesáhly 1,7 miliardy korun. V době, kdy město opencard pořizovalo, byly ale náklady na vývoj softwaru a dalších komponentů na jiné úrovni.

Celý rozhovor s Václavem Strnadem si přečtěte níže.

Václav Strnad

11:00

? Václav - 26. 2. 2016 11:08 Bude Lítačka platit také na příměstskou hromadnou dopravu?

Václav Strnad Václav Strnad: Dobrý den Václave,
ano, Lítačka bude platit i na příměstskou hromadnou dopravu.

? Miroslav Adámek - 26. 2. 2016 11:05 Dobrý den, lze jednoduše v bodech popsat čím se liší "Lítačka" od "Opencard" z pohledu uživazele?
Děkuji,
Miroslav Adámek

Václav Strnad Václav Strnad: Dobrý den pane Adámku,
v současném pilotním provozu se Lítačka uživatelsky příliš od Opencard lišit nebude. Po jeho vyhodnocení ale plánujeme zejména zvýšit uživatelský komfort ve formě poskytování veškerých služeb spojených s vydáváním karty online.

? Ladislav Veselý - 26. 2. 2016 11:04 Dobrý den,

moc díky za racionální a agilní přístup k řešení problému. A název je skvělý honeypot. Pražák mimochodem jsem a "lítačka" tomu říkám celý život.

Časem bych uvítal možnost nahrát kupón třeba do Walletu atp., zkrátka využít už existující zařízení s NFC.
Držím palce,LV

Václav Strnad Václav Strnad: Dobrý den Ladislave,
v první řadě děkuji za podporu! Konceptem Prahy pro dopravní odbavování je tzv. multikanálová karta. Nyní jsou ty kanály dva: Papírový kupón a offline čipová karta. V budoucnu bychom se rádi zasadili o to, aby nosičem kuponu mohli být i bezkontaktní bankovní karty, mobilní telefony a další NFC zařízení.

? Jan Novák - 26. 2. 2016 11:04 Bude možné kartu používat i v městské knihovně? Budou její držitelé mít nárok na slevy na místech, kde je nyní využívají držitelé OC? Proč není k dispozici ve více barvách? Ve Varšavě to krásně funguje - člověk si při internetové objednávce jednoduše zvolí jeden z asi šesti designů.
Díky

Václav Strnad Václav Strnad: Dobrý den Jane,
s použitím karty jako identifikátorem do městské knihovny a jiných městských organizací počítáme i nadále. Kvůli tomu je také na lítačce i EAN kód, aby bylo možné logické číslo karty přečíst běžně dostupnou a levnou čtečkou čárových kódů pomocí standardního SW a nenutili jsme knihovny používat dražší čtečky čipových karet, které jsou nutné jen pro dopravní odbavení. Slevový program plánujeme zachovat i nadále na Lítačku. Co se týče barevnosti karet, rádi bychom Pražanům nabídli více druhů barev, a to buď volbou při podávání žádosti, nebo vydáváním různých designů v průběhu let. To vše ale přijde na řadu až po vyhodnocení pilotního provozu s důrazem na to, aby se barevnost neprojevila v nákladech na tisk karet.

? Petr Holub - 26. 2. 2016 11:01 Dobrý den,
končí mi Opencard 30.3.2016.Jsem důchodce a bydlím na trati Praha -Benešov.Jak se dostanu k té nové kartě a nebo mi bude prodloužena a nebo vyměněna Opencard.
Díky za odpověď.P.Holub

Václav Strnad Václav Strnad: Dobrý den pane Holube,
pokud používáte Opencard pouze pro prokázání toho, abyste mohl jako důchodce jezdit MHD zdarma, doporučuji Vám přejít na papírovou průkazku, kterou dostanete na libovolném prodejním místě DPP a stojí 20 Kč.

? Lukáš - 26. 2. 2016 11:00 Lítačka je podle mě dobrý název :-) Povedlo se vám to. Tramvajenka je z dob, kdy se na ní jezdilo fakt jen tramvají, metro nebylo a autobusy se platili zvlášť. A navíc tramvajenka by fakt mátla turisty. Tak se nenechte odradit a jen tak dál :-)

Václav Strnad Václav Strnad: Lukáši, děkujeme, že sdílíte náš názor a název Lítačka se Vám líbí.

? petrph - 26. 2. 2016 10:59 Dobrý den, chtěl jsem si ověřit zprávu která proběhla včera tiskem, a které jsem ani nechtěl ověřit, jak se mi zdála absurdní. Totiž že jste si na Lítačku nenajali pár samostatných programátorů, aby tu Lítačku napsali "pro vás", ale vlastně celou programátorskou firmu, která si autorská práva k Lítačce drží dál sama, čil jste i u Lítačky v podobném vztahu jako v případě Opencard.. Můžete to nějak komentovat?

Václav Strnad Václav Strnad: Dobrý den,
nasazení a provoz nového systému pro vydávání čipových karet (Lítaček) je kompletně v režii městské společnosti Operátor ICT. Vývoj samotné kartové aplikace jsme zadali společnosti XT-Card z důvodu, že se jedná o specifický software pracující s šifrováním dat na čipové karty a bylo by pro nás neefektivní zaměstnávat takto specializované vývojáře, když se jedná pouze o jednorázový vývoj. Nyní ale touto aplikací a kompletní dokumentací k ní disponujeme my, provozovat a rozšiřovat ji smíme také my, tudíž mohu vyloučit, že jsme pouze nahradili EMS někým jiným a historie se bude opakovat. Smlouvu o dílo se společností XT-Card máme uveřejněnou na webu na našem profilu zadavatele.Děkuji všem za dotazy a přeji hezký den.

? Lukáš - 26. 2. 2016 10:58 Od kdy je možnost požádat o novou Lítačku? Od pondělí? A vydává se na počkání, nebo to den trvá. A předpokládám k vydání stačí jen doklad totožnosti a OP?

Václav Strnad Václav Strnad: Dobrý den Lukáši,
Od 1.3. bude možné požádat o novou Lítačku. Vydávat se bude na počkání a k jejímu vydávání, jak správně říkáte, stačí pouze doklad totožnosti.

? Hanka - 26. 2. 2016 10:47 Bude Lítačka fungovat i na vlakových linkách v okolí Prahy, jako je tomu u opencard? Děkuji.

Václav Strnad Václav Strnad: Dobrý den Hanko,
ano, s Lítačkou budete moct cestovat všude v rámci PID.

? Věra K. - 26. 2. 2016 10:44 Dobrý den,
kdy najdu informace týkající se Lítačky na stránkách Dopravního podniku. Má se začít vydávat od 1.3. 2016 a doposud informace, případně formuláře k vyplnění chybí. Opencard mi končí v dubnu, takže bych už si chtěla zařídit její výměnu. Případně jsou souhrnné informaci o ní na jiných webových stránkách a jakých?

Děkuji

Václav Strnad Václav Strnad: Dobrý den Věro,
k vydání Lítačky budete potřebovat pouze platný doklad totožnosti. Vše ostatní s Vámi vyřídí pracovní Operátora ICT na přepážce ve Škodově paláci. Informace na webu budou v nejbližší době aktualizovány.

autor: Lukáš Prchal | 26. 2. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama