Praha vybrala firmu, která postaví novou lávku v Troji. Stát bude 106 milionů

ČTK ČTK
26. 8. 2019 11:43
Novou lávku v pražské Troji postaví společnost SMP CZ za téměř 106 milionů korun bez DPH. O výběru stavebníka rozhodli radní hlavního města. Na lávku již má Praha stavební povolení a podle dřívějších informací ji chce mít hotovou v druhé polovině příštího roku. Nová ocelová konstrukce má mít životnost sto let a jednodušší údržbu. Původní lávka se zřítila koncem roku 2017, zraněni byli čtyři lidé, z toho dva vážně.
Troju s Císařským ostrovem nyní spojuje jen přívoz.
Troju s Císařským ostrovem nyní spojuje jen přívoz. | Foto: Viktor Vondra

Ze čtyř dodavatelů, kteří se do tendru přihlásili, nabídla vítězná firma nejnižší cenu. Je asi o 36 milionů korun vyšší než předpokládaná hodnota zakázky, což je podle schváleného dokumentu dáno rostoucími cenami materiálu a stavebních prací.

Nová lávka by podle projektu měla být čtyři metry široká, což umožní pohyb pěším, cyklistům a v případě potřeby i vozům integrovaného záchranného systému. Konstrukce bude ocelová a mostovka dřevěná.

Minulé vedení metropole plánovalo před stavbou definitivní náhrady vybudovat provizorní konstrukci s životností 30 let, což stávající koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) přehodnotila.

Za pád lávky čelí obvinění dva lidé

Lávka nahradí původní, která se zřítila 2. prosince 2017. Policisté při vyšetřování nehody obvinili dva muže z obecného ohrožení. Město každému ze čtyř zraněných dalo 50 tisíc korun. Na dalším odškodnění se magistrát domluvil letos v lednu s pojišťovnou, která začala odškodné vyplácet ještě před ukončením policejního vyšetřování.

Praha má s mosty dlouhodobě problémy. Ve špatném stavu je několik mostů přes Vltavu, mezi nimi například Libeňský, Hlávkův, most Legií nebo Palackého most. Libeňský most musel být dokonce na začátku loňského roku zcela uzavřen pro MHD a auta.

Město prostřednictvím Technické správy komunikací zahájilo diagnostiku těchto mostů, stejně jako například lanového mostu na Jižní spojce. Připravuje se také diagnostika a rekonstrukce Barrandovského mostu.

 

Právě se děje

Další zprávy