Praha - Zastupitelé hlavního města po několikahodinové debatě schválili rozpočet města na příští rok.
Počítá s výdaji 44,3 miliardy korun a příjmy 35,7 miliardy korun. Rozdíl město pokryje mimo jiné z převodů z minulých let. Na investice bude mít město 9,28 miliardy korun, zhruba polovina bude určena na výstavbu tunelu Blanka.
Do rozpočtu metropole převedla asi 1,6 miliardy korun z nevyčerpaných prostředků z letošního roku. Praha má rozpočet ještě před schválením státního rozpočtu.
Rozpočet kritizovala opozice, část zastupitelů ODS i některá občanská sdružení.
"Museli jsme se vyrovnat s dramatickým poklesem sdílených daní o 5,8 procenta," řekl zastupitelům primátor Bohuslav Svoboda (ODS). O tolik procent město zkrátilo běžné výdaje.
Jen o 650 milionů přijde Praha kvůli změně rozpočtového určení daní. "Praha bude mít omezený přístup kyslíku, ale životní funkce města zůstanou zachovány," poznamenal primátor.
Méně peněz dostanou městské části, kterým budou dotace zkráceny zhruba o 4,5 procenta.
Nechceme Prahu zadlužit, slibuje primátor
"Nezahájíme žádnou velkou stavbu, naše situace to neumožňuje a my nechceme Prahu zadlužit. Naším úkolem je dokončit velké stavby nasmlouvané v minulém volebním období. Přes všechny úspory počítá rozpočet i s prostředky na opravy škol, revitalizaci náplavek či na investice do cyklistické infrastruktury," konstatoval primátor.
Dodal, že město ale nebude zvyšovat daň z nemovitosti ani jízdné v MHD.
Na běžný chod města je v rozpočtu vyhrazeno 35,74 miliardy korun, z toho nejvíce peněz, a to 13,6 miliardy korun je v kapitole doprava.
Z této kapitoly dostane Dopravní podnik hlavního města Prahy na svůj provoz 10,6 miliardy korun, což je asi o 359 milionů více než v letošním roce.
Výkony DPP by se měly snížit
Výkony dopravního podniku, tedy to, kolik kilometrů najedou vozy MHD, by se přitom měly v příštím roce snížit. V dotaci nejsou zahrnuty peníze na obnovu vozového parku a investice dopravního podniku.
"Rozpočet ukazuje, že zářijové dramatické změny v dopravě nepřinesly úspory, které by byly schopné pokrýt alespoň inflaci. Jezdí méně autobusů i tramvají, častěji se přestupuje a Pražané přesto zaplatí za dopravní obsluhu o 359 milionů více než vloni," kritizoval místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut (SZ).
Podívejte se na den otevřených dveří v tunelu Blanka:
Také ze sumy na kapitálové výdaje je nejvíce, a to 6,38 miliardy korun, vyhrazeno v kapitole doprava.
Z toho zhruba 5,1 miliardy korun dá město na výstavbu severozápadní části vnitřního okruhu, jehož součástí je tunelový komplex Blanka, a připojení Strahovského tunelu.
Dalších 400 milionů je v rozpočtu vyhrazeno na operační středisko Malovanka, v kterém by měl být hlavní dopravní dispečink. Výstavba dosud nebyla zahájena, část prostředků je proto převodem nevyčerpaných peněz z letoška.
Svoboda: Peníze na metro se snad najdou
Žádné prostředky nejsou v rozpočtu na přípravu metra D či pěší dopravu, což někteří vystupující kritizovali. Svoboda řekl, že peníze na metro D se možná najdou v průběhu roku.
"Blanka trvale tuneluje městský rozpočet. Rozpočet vypadá, jako by tady byl stále (exprimátor) Pavel Bém a vládl," řekl na zastupitelstvu Jakub Stránský z iniciativy Auto*Mat.
Tak mohla vypadat linka D:
Žádal zastupitele, aby dali peníze raději na železniční dopravu, záchytná parkoviště a zklidnění magistrály. Podle jeho kolegy Víta Masareho dává město na Blanku 160krát více než na pěší a cyklistickou dopravu.
Město plánuje v příštím roce investovat rovněž 199,9 milionu korun na dokončení protipovodňových opatření a 40 milionů na oživení náplavek.
Botanická, bazén i čistička
Dalších 41 milionů poputuje na rekonstrukci Průmyslového paláce a 130 milionů na doplacení plaveckého areálu Šutka, který by měl být do konce letošního roku otevřen.
Rozpočet dále počítá s částkou 25 milionů na cyklostezky a 22 milionů na investice do infrastruktury botanické zahrady.
Protihluková opatření na Spořilovské vyjdou Prahu na 20 milionů, s dalšími 150 miliony počítá na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod a s 50 miliony na dopravní terminál na Veleslavíně.
Letošní schválený rozpočet počítal s výdaji 43,9 miliardy korun a příjmy ve výši 37,2 miliardy korun.