Praha neustoupí, opencard bez dat chce zpoplatnit

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
10. 9. 2011 15:00
Za kartu bez archivace osobních údajů si lidé podle magistrátu mají připlácet
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Spor mezi pražským magistrátem a ochránci osobních údajů o rovnocenné podmínky při využívání opencard se stupňuje.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) chce, aby opencard mohli lidé dostat za stejnou cenu i bez archivace osobních dat.

Praze kvůli tomu úředníci několikrát odložili termín, do kterého musí s řešením přijít. Odklad úřad odůvodnil tím, že se Praha snaží jeho připomínkám vyhovět. Nyní je ale jasné, že i přesto magistrát připravil takové řešení, které požadované podmínky nesplňuje.

Pokud se obě strany nedohodnou, chce magistrát nerovné podmínky vydávání karet vyřešit tak, že zpoplatní i klasickou tramvajenku.

Magistrát kvůli kritice úřadu připravil třetí typ karty, u které nebude informace sbírat. Jenže za její vydání se na rozdíl od osobní tramvajenky má platit.

O takové variantě úřad ale informován nebyl a rozhodně s ní nesouhlasí. "Praha nikdy nedeklarovala, že by osobní karta za cenu sběru osobních dat byla levnější. Podle našich podmínek karta bez archivace údajů být dražší nemůže," uvedl ředitel úřadu Igor Němec.

Jednání si každý pamatuje jinak

Zástupci ÚOOÚ a magistrátu se nad tématem opencard naposledy sešli v červenci. Němec tvrdí, že na něm magistrát představil dvě možné varianty řešení s tím, že jednu z nich vybere do září.

Na schůzce se ale zástupci magistrátu o tom, že by karta byla zpoplatněna, podle něj nezmínili. "V navrhovaných řešeních se neobjevilo, že by karta měla být dražší než klasická tramvajenka," uvedl Němec.

Magistrát se brání, že se na schůzce neprobíraly konkrétní varianty, na kterých by Praha trvala, ani všechny detaily užívání nové karty.

"Magistrát na základě projednání s ÚOOÚ opravdu uvažuje o vydávání třetího typu karty. Shodli jsme se ale pouze v technologické rovině nikoli v rovině produktu," uvedla tisková mluvčí úřadu Tereza Krásenská.

Úřad se po setkání rozhodl počkat do září. "Pokutu podle správního řádu můžeme udělit jen tomu, kdo odmítá spolupracovat a nekoná. Schůzka nás přesvědčila o tom, že Praha má snahu situaci vyřešit," dodal Němec.

Ředitel úřadu se má kvůli opencard sejít příští týden s primátorem Bohuslavem Svobodou. Už teď je ale jasné, že návrh magistrátu se mu líbit nebude.

"Doufám, že takové řešení nenavrhnou. Byl by z toho totiž velký spor," uvedl Němec. Magistrát naopak věří, že úřad ještě přesvědčí o své pravdě.

Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda | Foto: Petr Protivánek

"Věříme, že úřad vezme v úvahu naše námitky. Pokud by karta nebyla zpoplatněna, docházelo by ke zneužívání a zatěžování systému," uvedl mluvčí projektu Opencard Martin Opatrný.

Magistrát již dříve řekl, že pokud bude úřad trvat na rovných finančních podmínkách pro karty, zdraží klasickou tramvajenku, která je nyní zdarma, na 200 korun.

"Úřad nepožaduje, aby byla nová karta zadarmo, chce jen stejné podmínky. Jestliže se úřadu nebude líbit, že jsou zpoplatněny jen některé karty, tak zpoplatníme všechny," dodal Opatrný.

ÚOOÚ žádal nápravu už do konce roku 2010. Magistrát to ale nestihl a požádal o prodloužení lhůty do konce června. Jenže ani dalších šest měsíců nestačilo a přišel další odklad, tentokrát do září.

Praha požádala o prodloužení lhůty kvůli provozním důvodům. Magistrát totiž v prvním pololetí roku přebíral po firmě Haguess správu projektu a kartového centra.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy