Praha přišla s novou opencard, za soukromí chce peníze

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 9. 2011 21:01
ÚOOÚ chce stejné podmínky opencard i bez osobních údajů, nová karta to nesplňuje

Praha - Pražský magistrát kvůli výtkám Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) připravuje nový typ tramvajenky.

Jenže řešení, se kterým přichází, se úřadu pravděpodobně líbit nebude. Pražané si sice budou moci koupit osobní tramvajenku bez archivace osobních údajů, avšak karta bude na rozdíl od klasické tramvajenky zpoplatněna.

Pokud ÚOOÚ tento návrh nepřijme, uvažuje magistrát o tom, že nerovné podmínky při vydávání karet vyřeší jednoduše - zpoplatní naopak osobní tramvajenku, která byla až dosud zdarma.

Úřadu pro ochranu osobních údajů se nelíbí, že lidé, kteří nechtějí poskytnout své osobní údaje, nemají stejné podmínky při využívání opencard. Mohou si totiž pořídit pouze anonymní kartu, jejíž vydání není zdarma a kupony na ni jsou dražší.

"Nelze připustit, aby se třeba cena karty lišila v tom, že by za cenu sběru osobních údajů lidé měli kartu levnější," řekl předseda úřadu Igor Němec.

Nová tramvajenka

Magistrát proto vymyslel třetí typ tramvajenky, kombinující tu anonymní a osobní. "Uvažujeme o vydání dalšího typu opencard, takzvané anonymní personalizované karty," potvrdil první náměstek pražského primátora Karel Březina.

Magistrát se netají tím, že kartu připravuje pouze proto, aby vyhověl ÚOOÚ. Podle Březiny bude zavedení třetí karty stát zbytečné peníze a navíc o ni nebude mezi lidmi zájem.

"Většina Pražanů bude mít běžnou osobní kartu, která jim umožní používat celou šíři nabízených služeb. Lépe chráněná personalizovaná osobní karta bude pravděpodobně zajímavá pro několik stovek až tisíců lidí," myslí si Březina.

Podle požadavků úřadu by nová karta neměla být dražší než osobní tramvajenka, která je nyní zdarma. Tomu se ale magistrát brání, bez platby by podle něj docházelo ke zneužití.

"V tomto případě nemáme možnost ověřit, že jsme danému člověku už nějakou kartu nevydali. Jeden člověk by si tak mohl vyžádat stovky karet a zatěžovat tak systém," uvedl mluvčí projektu opencard Martin Opatrný.

Je možné, že ÚOOÚ s takovým řešením souhlasit nebude. V tom případě by podle Opatrného mohl magistrát zpoplatnit vydání všech tramvajenek. "Úřad přímo nepožaduje, aby byla nová karta zadarmo, chce jen stejné podmínky. Jedním z řešení by proto mohlo být zpoplatnit všechny karty stejnou cenou," vysvětlil Opatrný.

To by znamenalo, že osobní tramvajenka by už nebyla zadarmo, ale stála by 200 korun. Opatrný ale dodal, že je to jen jedna z možných variant v případě, že neprojde třetí typ karty.

Méně výhod pro cestující

Podle Březiny magistrát představí novou tramvajenku v řádech týdnů. Úřad pro ochranu osobních údajů se k situaci vyjádří tento týden. "Zatím si netroufám odhadovat, zda bude karta v této podobě zavedena a kdy. Záleží na dohodě s úřadem, jeho stanovisko budeme každopádně respektovat," dodal Opatrný.

Na nové kartě budou uvedeny osobní údaje a fotografie, nebudou se ale ukládat v systému. Tramvajenka tak bude postrádat některé výhody osobní karty. "Pokud ji cestující ztratí, magistrát mu nebude moci nahradit zaplacené kupony, jako to dělá u osobních karet," uvedl Opatrný.

Zatím není jasné ani to, kolik by stály kupony na nový typ karty. Ceny kuponů pro anonymní a osobní tramvajenky se totiž liší. Zatímco roční kupon na osobní kartu vyjde na 4 750 korun, ten samý kupon pro anonymní tramvajenku na 6 100.

"O ceně kuponů pro takovou kartu se zatím nejednalo. V tuto chvíli nejsem schopen říci, zda by kupony stály stejně jako do osobní karty," uvedl Filip Drápal, tiskový mluvčí Ropidu, který má cenu kuponů na starosti.

ÚOOÚ chtěl nápravu už do konce roku 2010. Magistrát to ale nestihl a požádal o prodloužení lhůty do konce června. Jenže ani dalších šest měsíců nestačilo, karta stále není připravená. Za prodloužení lhůty údajně mohou provozní důvody.

Magistrát totiž v prvním pololetí roku přebíral po firmě Haguess správu projektu. "O odklad jsme požádali zejména z důvodu převodu správy Pražského kartového centra. Chtěli jsme si být jisti, že zavedení nového produktu proběhne bez problémů," dodal Březina.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy