Úřad trvá na anonymní Opencard, a to za stejnou cenu

ČTK ČTK
26. 1. 2011 14:01
Šéf ÚOOÚ odmítá dražší variantu tramvajenky

Praha - Úřad pro ochranu osobních údajů chce, aby Praha do konce června začala nabízet elektronickou tramvajenku bez zpracování osobních údajů.

Město by ji navíc podle úřadu mělo vydávat za stejných finančních podmínek, jako klasickou Opencard, u níž lidé poskytnou svá osobní data.

"Nelze připustit, aby se třeba cena karty lišila v tom, že by za cenu sběru osobních údajů lidé měli kartu levnější," řekl předseda úřadu Igor Němec. Jeho úřad nový typ tramvajenky po Praze žádá už delší dobu. Nyní městu prodloužil lhůtu na její zavedení do poloviny roku.

Lidé mají možnost pořídit si Opencard bez odevzdání osobních údajů už nyní. Praha nabízí anonymní, přenosnou kartu, kterou může sdílet více lidí. Tato varianta tramvajenky je ale dražší.

"Veřejnost má už nyní možnost vybrat si mezi kartou osobní, nebo anonymní, bez jakékoliv evidence osobních údajů," řekl mluvčí Opencard Martin Opatrný.

Vyšší cena anonymní karty podle něj vyplývá z toho, že je přenosná a může ji používat například více lidí ve firmě.

Mluvčí upozornil na to, že pokud by město neevidovalo osobní údaje u tramvajenky, nemohlo by lidem vydávat duplikáty v případě jejich ztráty, ani kompenzovat ztrátu předplaceného kupónu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy