Praha na poslední chvíli řeší opencard: Úředníky chce žalovat o miliony, na Béma si dělá posudek

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
15. 11. 2016 10:27
Pražskému magistrátu zbývají pouhé dny do chvíle, než bude promlčena kauza kolem karty opencard, za niž hlavní město zaplatilo na 1,3 miliardy korun. Na poslední chvíli se tak Praha odhodlala k akci – chce vymáhat více než 20 milionů po úřednících, kteří již za svou roli v projektu byli odsouzeni. Nechá si také narychlo vypracovat posudek, jakou odpovědnost vlastně nese bývalý primátor Pavel Bém. Vyplývá to z dokumentu, který nyní magistrát připravuje pro radu a jejž má Aktuálně.cz k dispozici.
Pavel Bém
Pavel Bém | Foto: DVTV

Praha – O více než dvacet milionů korun chce Praha žalovat úředníky, kteří se bezmála před deseti lety podíleli na přípravě projektu Opencard. Současně si magistrát nechává zpracovat právní analýzu, která odpoví na otázku, zda městu způsobil škodu i exprimátor Pavel Bém, někdo z jeho radních, či někdo z tehdejších šéfů výborů. Vyplývá to z dokumentu, který nyní magistrát připravuje pro radu a jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

Pokud vedení města návrhy uvedené v materiálu schválí, bude žalovat dva úředníky o náhradu škody. Bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka o 18,2 milionu a Jiřího Chytila o více než tři miliony korun. Z tisku také plyne, že si Praha nechala posoudit odpovědnost, kterou by za škody mohlo nést dřívější politické vedení v čele s Bémem. Nyní však úřad čeká ještě na jeden posudek a doufá, že ten přinese jasnější odpovědi, kdo a zač tehdy odpovídal.

"Zdá se, že je to věčné téma, evergreen. Slouží jako kouřová clona, jejímž smyslem je zakrýt absolutní politickou impotenci, manažerskou ignoranci a prostou lidskou nezodpovědnost. Neexistuje prověřenější projekt v Česku," reagoval na kroky města Bém. Naopak věří, že by Praha měla prověřit, jestli nevznikla škoda velkého rozsahu při zavedení Lítačky.

Opencard jako taková nyní v podstatě končí. Po letech sporů s dodavatelskou firmou eMoneyServices ji primátorka Adriana Krnáčová (ANO) zkraje letošního roku ukončila a nahradila Lítačkou. "Zaprvé je stejně drahá. Zadruhé nic neumí. Zatřetí nebylo kolem ní vypsané jediné výběrové řízení," kritizoval Bém novou zelenou kartu, která nahradila "jeho" opencard.

Kdy bude rada o případu rozhodovat, ještě není jisté. Má na to ale jen pár dní, počátkem prosince totiž vyprší promlčecí lhůta. Ředitelka magistrátu Martina Děvěrová včera jen řekla, že dokud nebude návrh schválený radou, nemůže ho nijak komentovat a ani potvrdit jeho existenci. 

Na to, aby Praha škody vymáhala, nejvíce tlačí opoziční piráti. "Primátorka Krnáčová sice opakovaně říká do médií, že Bém by měl za opencard platit, ale zbývá jí už jen 20 dní, aby dokázala, že to nebyly prázdné řeči," upozornil na promlčení lídr pirátů Jakub Michálek.

Ten kvůli případu napsal celé radě před několika dny dopis, v němž právě na rychlost nejvíce apeluje. "Při vymáhání škody po úřednících bych doporučoval zohlednit i etický rozměr. V případě pana Seyčka se jednalo o organizátora, který nechal zakázku dodat společností Haguess. Pan Chytil byl podřízený, sice se vytýkaného jednání dopustil, ale více spolupracoval s policií," napsal magistrátu pirát.

Projekt Opencard stál hlavní město zhruba 1,3 miliardy korun. Chytil a Seyček dostali u soudů tresty za škody, jež městu způsobila smlouva s firmou Haguess (tak se dodavatel systémů opencard původně jmenoval). Seyček, který jako zadavatel tendru podle rozsudku pomohl firmě Haguess vyhrát, má strávit ve vězení tři a půl roku. Chytil vyvázl s nižším podmíněným trestem na rok a půl. 

Kromě nich by mohla být za projekt Opencard odpovědná i rada exprimátora Bohuslava Svobody (ODS), jejíž podíl nyní zkoumají soudy. Poslední verdikt potrestal podmínkami Svobodu, jako bývalé náměstky Tomáše Hudečka a Josefa Noska, radní pro informatiku Eva Vorlíčkovou a tehdejšího ředitele odboru informatiky Jana Tesku. Všichni se proti rozhodnutí, že zadali nezákonnou zakázku na opencard, odvolali.

Moje jediná ambice je nastavovat zrcadlo zoufalství pražské politiky. Jsem občan a strašně mě to štve, říká bývalý primátor Pavel Bém. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy