Absolutní nespravedlnost, měli je pochválit, ne trestat. Za Opencard měl pykat Bém, reagují politici

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 9. 2016 12:50
Česká politická scéna je vzácně zajedno. Rozsudek nad bývalými pražskými primátory Tomášem Hudečkem a Bohuslavem Svobodou v kauze Opencard považují politici za nespravedlnost. Shodnou se na tom, že místo nich měl u soudu stát jejich předchůdce Pavel Bém.
Exprimátoři Hudeček a Svoboda
Exprimátoři Hudeček a Svoboda | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Na dlouho očekávaný rozsudek v kauze Opencard nečekala jenom široká veřejnost, ale i většina politiků. Právě těch se rozsudek zásadně dotýká, protože podobný případ se může opakovat. I oni mohou v budoucnu stanout před soudem na základě svých politických rozhodnutí.

Téměř všichni jsou zajedno v tom, že u soudu neměli vůbec být odsouzení exprimátoři Tomáš Hudeček a Bohuslav Svoboda, ale místo nich radní, kteří stáli v čele města před nimi.

Podle lidoveckého poslance Ivana Gabala byli potrestáni ti, kteří se vše snažili zachránit. "Černý den pro justici, právní stát i spravedlnost. Kompromitovaná pražská politika, justice a ÚOKFK ze záhrobí. Trestáni, kdo chtěli nápravu," napsal na Twitter Gabal.

Pražský politik Jan Wolf v Trojkoalici za KDU-ČSL rovněž nesouhlasí s tím, aby byli u soudu popotahováni právě oni. "Nelíbí se mi, že byli obviněni naši bývalí kolegové, kteří jsou v tom podle mě nevinně. Jestli za to měl být někdo popotahován, tak to měla být ta původní rada, kde ten projekt vznikal," řekl Wolf.

"Ti odsouzení se snažili zachránit po předešlé radě, co se dalo. Měli by být pochváleni za to, co se pokusili udělat, a ne popotahováni," domnívá se Wolf.

Menší pochopení pro postup Svobody a Hudečka má šéf zelených Matěj Stropnický. "Trest je za to, že oba exprimátoři posudky, na jejichž základě rozhodovali, ani nečetli, a za to, že nepřišli s jiným než nezákonným řešením nouzové situace, kterou původně nezavinili. Je to trest za neschopnost, nikoli za zločinnost," napsal Stropnický Aktuálně.cz.

Kdy zavřou Ťoka?

Občanští demokraté mluví podobně. "Bohužel je tohle kriminalizace politických rozhodnutí," reagoval Filip Humplík z ODS, který také odmítá, že by Svoboda, Hudeček a další měli vůbec stát před soudem.

"Zajímalo by mě, na jak dlouho půjde do vězení ministr Dan Ťok za smlouvu s Kapschem," dodal pražský politik, který se i domnívá, že rozhodnutí může zastrašit komunální politiky v celé zemi. "Komunální politici začínají být trestáni za to, že používají zdravý rozum," zlobí se Humplík.

Pražští piráti vidí zásadní problém v tom, že u soudu nestanul bývalý primátor Pavel Bém, za kterého se o Opencard začalo mluvit a projekt se začal připravovat. "Bohužel skutečný viník Opencard Pavel Bém, který je podepsán pod výsledkem zmanipulovaného výběrového řízení z roku 2006 a který uvedl zastupitelstvo v omyl, nenese žádnou odpovědnost," říká jejich předseda Jakub Michálek a dodává, že policie a státní zástupci nesou plnou vinu za to, že Béma vůbec nezačali stíhat.

A piráty souhlasí i poslanec Jiří Koubek z TOP 09. "Absolutní nespravedlnost. Na místě obžalovaných měl sedět exprimátor Bém," reagoval Koubek.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
Další zprávy