Absolutní nespravedlnost, měli je pochválit, ne trestat. Za Opencard měl pykat Bém, reagují politici

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 9. 2016 12:50
Česká politická scéna je vzácně zajedno. Rozsudek nad bývalými pražskými primátory Tomášem Hudečkem a Bohuslavem Svobodou v kauze Opencard považují politici za nespravedlnost. Shodnou se na tom, že místo nich měl u soudu stát jejich předchůdce Pavel Bém.
Exprimátoři Hudeček a Svoboda
Exprimátoři Hudeček a Svoboda | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Na dlouho očekávaný rozsudek v kauze Opencard nečekala jenom široká veřejnost, ale i většina politiků. Právě těch se rozsudek zásadně dotýká, protože podobný případ se může opakovat. I oni mohou v budoucnu stanout před soudem na základě svých politických rozhodnutí.

Téměř všichni jsou zajedno v tom, že u soudu neměli vůbec být odsouzení exprimátoři Tomáš Hudeček a Bohuslav Svoboda, ale místo nich radní, kteří stáli v čele města před nimi.

Podle lidoveckého poslance Ivana Gabala byli potrestáni ti, kteří se vše snažili zachránit. "Černý den pro justici, právní stát i spravedlnost. Kompromitovaná pražská politika, justice a ÚOKFK ze záhrobí. Trestáni, kdo chtěli nápravu," napsal na Twitter Gabal.

Pražský politik Jan Wolf v Trojkoalici za KDU-ČSL rovněž nesouhlasí s tím, aby byli u soudu popotahováni právě oni. "Nelíbí se mi, že byli obviněni naši bývalí kolegové, kteří jsou v tom podle mě nevinně. Jestli za to měl být někdo popotahován, tak to měla být ta původní rada, kde ten projekt vznikal," řekl Wolf.

"Ti odsouzení se snažili zachránit po předešlé radě, co se dalo. Měli by být pochváleni za to, co se pokusili udělat, a ne popotahováni," domnívá se Wolf.

Menší pochopení pro postup Svobody a Hudečka má šéf zelených Matěj Stropnický. "Trest je za to, že oba exprimátoři posudky, na jejichž základě rozhodovali, ani nečetli, a za to, že nepřišli s jiným než nezákonným řešením nouzové situace, kterou původně nezavinili. Je to trest za neschopnost, nikoli za zločinnost," napsal Stropnický Aktuálně.cz.

Kdy zavřou Ťoka?

Občanští demokraté mluví podobně. "Bohužel je tohle kriminalizace politických rozhodnutí," reagoval Filip Humplík z ODS, který také odmítá, že by Svoboda, Hudeček a další měli vůbec stát před soudem.

"Zajímalo by mě, na jak dlouho půjde do vězení ministr Dan Ťok za smlouvu s Kapschem," dodal pražský politik, který se i domnívá, že rozhodnutí může zastrašit komunální politiky v celé zemi. "Komunální politici začínají být trestáni za to, že používají zdravý rozum," zlobí se Humplík.

Pražští piráti vidí zásadní problém v tom, že u soudu nestanul bývalý primátor Pavel Bém, za kterého se o Opencard začalo mluvit a projekt se začal připravovat. "Bohužel skutečný viník Opencard Pavel Bém, který je podepsán pod výsledkem zmanipulovaného výběrového řízení z roku 2006 a který uvedl zastupitelstvo v omyl, nenese žádnou odpovědnost," říká jejich předseda Jakub Michálek a dodává, že policie a státní zástupci nesou plnou vinu za to, že Béma vůbec nezačali stíhat.

A piráty souhlasí i poslanec Jiří Koubek z TOP 09. "Absolutní nespravedlnost. Na místě obžalovaných měl sedět exprimátor Bém," reagoval Koubek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy