Pavel Bém rozjel placenou kampaň. Trápí ho, jak Praha stojí na místě, s pýchou vzpomíná, co dokázal

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 8. 2016 11:38
Tisícům lidí na Facebooku se nečekaně začaly zjevovat komentáře bývalého pražského primátora Pavla Béma. Ten si jejich šíření platí. Přesto tvrdí, že to není kvůli blížícím se volbám a svému případnému návratu do politiky. Jen chce takto upozornit na kroky svých nástupců v čele metropole a komentovat je.
Bém
Bém | Foto: DVTV

Praha - Uživatelům Facebooku se v posledních týdnech začal nečekaně zjevovat bývalý pražský primátor Pavel Bém. Tu jim sdělí svůj názor na stavbu lanovky na Letnou (kritizuje v něm politiky, kteří ji dopředu odmítají) či oznámí, že si stále stojí za svým plánem uspořádat v Praze olympijské hry. Anebo se opře do nedomyšleného plánu vedení Prahy, které zakázalo vozítka Segway, ale protože do ulic neinstalovalo značky, tak zákaz neplatí.

Pavel Bém komentuje na Facebooku dění v Praze. A platí si za to, aby jeho názory vidělo co nejvíce lidí.
Pavel Bém komentuje na Facebooku dění v Praze. A platí si za to, aby jeho názory vidělo co nejvíce lidí. | Foto: Marek Pokorný

Svoje názory přitom bývalý primátor sděluje i lidem, kteří se o něj nikdy nezajímali a třeba o něm ani nevědí. Vysvětlení je jednoduché: Bém za šíření svých příspěvků Facebooku platí. Jsou totiž označeny nenápadnou poznámkou sponzorováno. Není jediný. Sociální sítě k reklamě používá před blížícími se volbami čím dál víc politiků. A stejně jako Bém si platí rozšiřování svých názorů mezi co největším množstvím lidí.

Odvaha měnit svět

Bém však tvrdí, že nikam kandidovat nechce. "Comeback neplánuji. Byť platím příspěvky v ODS, tak mě politika dnes příliš nezajímá," říká s tím, že dnešní doba není pro "osobnosti, které mají odvahu měnit svět". A je prý spokojen se svou současnou profesí - vrátil se k práci psychiatra, učí na Vysoké škole psychosociálních studií a přednáší po světě o protidrogové politice.

Důvodem jeho statusů je podle něj to, jak jeho nástupci metropoli vedou. "Šest let se dívám na to, že se město nerozvíjí a stojí na místě," vysvětluje. "Oficiální média si cynické reality pražské politiky vůbec nevšímají," dodává.

Ladem ležící miliardy

To, kolik do své "kampaně" investoval či hodlá v budoucnu investovat, nechce říct. "Skoro nic to nestojí," říká pouze. Samotnou cenu přitom nelze odhadnout, protože není jasné, na kolik lidí míří. Aby se facebookový příspěvek zobrazil deseti tisícům lidí, může stát okolo tisícikoruny, ale i více – záleží na tom, jak přesně si definuje cílovou skupinu, která jej má vidět.

Bémovi, jenž řídil Prahu v letech 2002 až 2010, vadí prý především to, že jeho nástupcům v čele metropole chybí koncepce. A poukazuje na skutečnost, že město má nyní na účtech 13 miliard korun určených na investice, jenže je nedokáže utratit. A přestože má hotovost a vysoce přebytkový rozpočet, platí dál vysoké úroky ze starých půjček.

"Za šest let žádná významná stavba, jen kosmetické zásahy do života města. Neexistují žádné připravené investiční projekty," vypočítává. Podle něj by měla Praha začít urychleně investovat především do dopravní infrastruktury, zejména dokončit oba okruhy – tedy jak pokračování Blanky,  tak okruh kolem Prahy.

Jsem pyšný, za co vše můžu

Je pravda, že Bémova doba byla érou velkých staveb. Rozhodlo se o prodloužení metra A či stavbě tunelu Blanka. Jenže účet za Blanku překročil plánovanou cenu o skoro deset miliard, nemluvě o čtyřletém zpoždění.

"Nechcete mě přece vinit za propady ve Stromovce a na Malovance. A za Béma nebyla proplacena jediná vícepráce proti schválenému projektu," argumentuje bývalý primátor i přes to, že už za jeho vlády bylo zřejmé několikamiliardové prodražení i posunutí otevření. 

A stejně tak hájí opencard, jejíž provoz stál miliardu a několik jeho podřízených za ni potrestal soud. "Roční náklady na provoz kartového centra opencard byly za mne cca osm milionů," uvedl s dodatkem, že šlo o "otevřené a transparentní výběrové řízení". "Když se podívám na bémovských osm let zpětně, tak jsem vlastně pyšný na to, za co všechno můžu," dodává exprimátor.

Za mého působení se v projektu Opencard utratilo 780 milionů korun a fungovaly čtyři funkce, teď stojí dvakrát tolik a funkci má jednu, říká pražský exprimátor Pavel Bém. Trestního oznámení se nebojí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy