Praha investuje do infrastruktury. Na opravy má 3,5 miliardy

ČTK ČTK
27. 4. 2015 15:46
Nejvíce peněz z městského rozpočtu půjde na opravu Bělehradské ulice na Praze 2.
Pražský radní pro dopravu Petr Dolínek
Pražský radní pro dopravu Petr Dolínek | Foto: DVTV

Praha - Vedení Prahy plánuje letos investovat do infrastruktury 3,5 miliardy korun. Celkem by mělo město investovat do více než 235 staveb.

Kromě silnic budou opraveny tramvajové tratě a dopravní uzavírky čekají Pražany i kvůli opravě kanalizace či vodovodů.

Takzvaný vnitřní dluh v rámci infrastruktury je v řádu miliard, a to se prý jedná pouze o opravy. "Zmíněné 3,5 miliardy jdou přímo z našich peněz, další stamiliony pak z dalších zdrojů," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

K nejvýznamnějším investicím patří generální oprava Bělehradské ulice, kde bude opraven vodovodní řad i tramvajové koleje. Do této rekonstrukce město vloží 153 milionů.

Tichý asfalt sníží hluk na Bělehradské

"Dojde k výměně povrchu tak, aby tam byl tzv. tichý asfalt a místní obyvatelé nebyli nadále vystavováni hluku z dopravy," řekl Dolínek.

Další významnou akcí je oprava kanalizace ve Wilsonově ulici v centru Prahy. Podle Dolínka ale magistrála nebude zcela uzavřena.

Dopravní podnik (DPP) pak plánuje rekonstrukce kolejí v Patočkově, Evropské a Vršovické. "Tady je prioritou oprava tramvajových tratí, které jsou v havarijním stavu.

Technická správa komunikací (TSK) tu zároveň vyfrézuje nejzničenější části silnic," řekl náměstek. DPP od města na opravy dostane 900 milionů korun, TSK jednu miliardu.

Nejvíce peněz z městského rozpočtu půjde do zmíněné rekonstrukce Bělehradské ulice v Praze 2.

Nebude docházet ke kolizím, slibuje Dolínek

Nejvyšší investice v rámci hlavního města půjde na opravu železničního mostu v Hostivaři, kterou financuje Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Ta vyjde na asi 500 milionů korun.

V průběhu oprav se řidiči i cestující v MHD budou potkávat s uzavírkami. "Práce jsou koordinovány, aby nedocházelo k jejich kolizím a všechno se v daném místě neopravovalo naráz. Při koordinaci bylo počítáno s tím, že je stále uzavřen tunel Blanka," řekl Dolínek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy