Praha investuje do infrastruktury. Na opravy má 3,5 miliardy

ČTK ČTK
27. 4. 2015 15:46
Nejvíce peněz z městského rozpočtu půjde na opravu Bělehradské ulice na Praze 2.
Pražský radní pro dopravu Petr Dolínek
Pražský radní pro dopravu Petr Dolínek | Foto: DVTV

Praha - Vedení Prahy plánuje letos investovat do infrastruktury 3,5 miliardy korun. Celkem by mělo město investovat do více než 235 staveb.

Kromě silnic budou opraveny tramvajové tratě a dopravní uzavírky čekají Pražany i kvůli opravě kanalizace či vodovodů.

Takzvaný vnitřní dluh v rámci infrastruktury je v řádu miliard, a to se prý jedná pouze o opravy. "Zmíněné 3,5 miliardy jdou přímo z našich peněz, další stamiliony pak z dalších zdrojů," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

K nejvýznamnějším investicím patří generální oprava Bělehradské ulice, kde bude opraven vodovodní řad i tramvajové koleje. Do této rekonstrukce město vloží 153 milionů.

Tichý asfalt sníží hluk na Bělehradské

"Dojde k výměně povrchu tak, aby tam byl tzv. tichý asfalt a místní obyvatelé nebyli nadále vystavováni hluku z dopravy," řekl Dolínek.

Další významnou akcí je oprava kanalizace ve Wilsonově ulici v centru Prahy. Podle Dolínka ale magistrála nebude zcela uzavřena.

Dopravní podnik (DPP) pak plánuje rekonstrukce kolejí v Patočkově, Evropské a Vršovické. "Tady je prioritou oprava tramvajových tratí, které jsou v havarijním stavu.

Technická správa komunikací (TSK) tu zároveň vyfrézuje nejzničenější části silnic," řekl náměstek. DPP od města na opravy dostane 900 milionů korun, TSK jednu miliardu.

Nejvíce peněz z městského rozpočtu půjde do zmíněné rekonstrukce Bělehradské ulice v Praze 2.

Nebude docházet ke kolizím, slibuje Dolínek

Nejvyšší investice v rámci hlavního města půjde na opravu železničního mostu v Hostivaři, kterou financuje Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Ta vyjde na asi 500 milionů korun.

V průběhu oprav se řidiči i cestující v MHD budou potkávat s uzavírkami. "Práce jsou koordinovány, aby nedocházelo k jejich kolizím a všechno se v daném místě neopravovalo naráz. Při koordinaci bylo počítáno s tím, že je stále uzavřen tunel Blanka," řekl Dolínek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy