Praha se dohodla s firmami: Blanka se má otevřít 15. září

Eliška Nová
Aktualizováno 8. 4. 2015 15:02
Jde o předběžný termín, na kterém se zástupci obou stran ve středu dohodli.
Tunel Blanka by se mohl otevřít v polovině září
Tunel Blanka by se mohl otevřít v polovině září | Foto: DVTV

Praha - Pražský tunel Blanka by se mohl zkušebně otevřít letos 15. září. Zatím jde o předběžný termín, na kterém se v rámci kontrolního dne v Blance dohodli zástupci hlavního města se stavebními firmami.

Otevření tunelu se už několikrát odkládalo. Naposledy jej město plánovalo na jaro letošního roku, což ale znemožnily problémy s kabely poničenými vodou. Stavba tunelu vyjde Prahu na asi 37 miliard korun.

Termín otevření by se podle IDS, která je dozorcem stavby, mohl ještě zkrátit. "Na žádost náměstka primátora Petra Dolínka generální ředitel IDS Bohumil Kvasnička přislíbil, že udělá vše pro to, aby se tunelový komplex Blanka mohl uvést do zkušebního provozu již 20. srpna," sdělil mluvčí firmy Pavel Kočiš.

Datum zprovoznění je zatím domluveno jako předběžné, podle Kočiše bude například záležet na tom, jak rychle se podaří provést zkoušky nových kabelů, nebo jak rychle se podaří dílo tzv. komisionálně předat.

Krnáčová: Jednání byla věcná

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) uvedl, že hlavní město termín pro otevření Blanky nemá. "Budeme kontrolovat termíny dodavatelů. Pro nás je nejdůležitější, abychom blanku otevřeli v nejkratší možné době," řekl. "Budou učiněny pouze nezbytné demontáže, tam kde stačí kabel odpojit, tak bude odpojen," dodal Dolínek.

Firma ČKD Praha DIZ by mohla být s výměnou kabelů hotova do konce letošního července. "Aktuálně se jedná o 84 kusů kabelů v souhrnné délce zhruba 15 kilometrů, které v současné době nevyhovují požadované normě. Finanční náročnost této výměny v tuto chvíli specifikovat nebudeme," uvedl mluvčí ČKD Karel Samec.

Podle primátorky Adriany Krnáčové byla jednání na středečním kontrolním dni velmi věcná a dodavatelé přestali házet vinu jeden na druhého. "Pokud jsou tam stanovené nějaké role, tak se ty role musí plnit. Je to strategie vyjednávání, i dodavatelé pochopili, že otevření Blanky je i v jejich zájmu, že se jedná i o jejich jméno," sdělila Krnáčová.

Podle Dolínka se budou náklady řešit na základě platných smluv. To ale znamená, že stále není jasné, kdo výměnu kabelů zaplatí. Město to s dodavateli ve středu neřešilo. Město chce Blanku otevřít co nejdříve, teprve potom se bude bavit o penězích - a nakonec je může řešit i soud.

Kdo zaplatí škodu?

"Pokud někdo klade kabely a přitom si nezkontroluje prostředí, tak si nemůže nárokovat, aby mu město uhradilo škodu, když si ji zavinil možná svým špatným postupem,“ řekla minulý týden Krnáčová v rozhovoru pro Hospodářský noviny. Jinak se ale na to dívá generální ředitel ČKD Robert Wolf. Ten v polovině března řekl, že za to, že kabely je musí měnit je zodpovědná Praha.

Kdo zaplatí výměnu poničených kabelů, se budou strany domlouvat až po otevření tunelu - náklady na výměnu se budou řešit na základě původní smlouvy, sporné částky arbitráží.

Vedení Prahy a firma ČKD Praha DIZ po několika týdnech neshod v pátek podepsaly memorandum kvůli výměně poničených kabelů. K memorandu se dnes podle Kočiše připojily také firmy Metrostav a IDS.

Tunelový komplex, který měl řidičům sloužit už před čtyřmi lety, vyšel zatím na 37 miliard korun. Stavbu zahájila radnice, kterou tehdy vedl primátor Pavel Bém (ODS). Od té doby se práce prodražily minimálně o šest miliard korun.

Blanka se měla po šesti odkladech otevřít 6. dubna. Koncem února však společnost ČKD, která dodává do tunelu technologie, oznámila, že kvůli utopeným kabelům ani tento termín neplatí.

 

Právě se děje

Další zprávy