Krnáčová čelí trestnímu oznámení. Spornou smlouvu ukončí

Eliška Nová
Aktualizováno 31. 3. 2015 14:39
Primátorka podle opoziční strany mohla porušit zákon a poškodit zájmy Prahy, když vybírala právníky na doporučení protistrany. Krnáčová to odmítá, přesto prý Praha smlouvu s advokáty rozváže.
Adriana Krnáčová při jmenování primátorkou Prahy.
Adriana Krnáčová při jmenování primátorkou Prahy. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na primátorku Prahy Adrianu Krnáčovou (ANO) míří trestní oznámení. Během úterý ho podá člen klubu TOP 09 Petr Prchal. V pondělí se ukázalo, že Krnáčová vybrala právníky ke sporu o pronájem Škodova paláce na doporučení protistrany.

"Petr Prchal dnes podá trestní oznámení na primátorku, protože má důvodné podezření, že e-mailová konverzace a následné rozhodnutí rady je v zájmu protistrany," řekl předseda klubu TOP 09 Václav Novotný. Krnáčová podle něj mohla porušit zákon a poškodit zájmy Prahy, když vybírala právníky na doporučení protistrany, firmy Copa Retail. S advokátní kanceláří Kocián Šolc Balaštík pak Praha skutečně uzavřela smlouvu.

Server Neovlivní.cz v pondělí napsal, že hlavní město si na vyřešení dlouhého sporu o pronájem Škodova paláce najalo právníky "podle scénáře protistrany". Primátorka e-mailovou konverzaci se zástupkyní společnosti Copa Retail Abigail Schaefferovou omylem poslala místo svého poradce členovi klubu TOP 09, který má stejné jméno.

Z e-mailové konverzace mezi Krnáčovou a Schaefferovou, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že spolu řešily výměnu právníků a primátorka rovněž  vysvětlila, jakým způsobem musí výběr nové kanceláře schválit město. "Jak bylo domluveno, vybereme právní kancelář (z těch doporučených níže)," píše v jednom z e-mailů Krnáčová. Schaefferová pak slibuje, že výlohy magistrátu uhradí právě Copa Retail.

Krnáčová již v pondělí uvedla, že s kritikou nesouhlasí a do výběru právníků prý nezasahovala a ani nemohla. "Uvedená kancelář byla vybrána v souladu s pravidly pro zadávání veřejných zakázek, kdy byly osloveny tři advokátní kanceláře," uvedla.

Přesto Praha smlouvu s advokátní kanceláří Kocián Šolc Balaštík vypoví.  "Koalice se shodla na tom, že smlouva bude rozvázána. Hlavním záměrem je eliminovat všechny pochybnosti," uvedla Krnáčová, která podle svých slov odmítá jakékoliv pochybení a ani na okamžik neuvažovala o rezignaci.

"Za primátorkou stojí celý klub Trojkoalice," dodal poté radní Petr Štěpánek. Stejně tak Petr Dolínek (ČSSD) považuje řešení, že smlouva bude rozvázaná, za správné.

Město se u soudu dožaduje snížení údajně předraženého nájemného za Škodův palác. Za budovu v centru města platí ročně 200 milionů korun. Soud už dvakrát žalobu města zamítl. Smlouvu město uzavřelo v éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) a následně se do Škodova paláce sestěhovala většina úředníků magistrátu. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by ale celková částka vyplacená městem převýšila 4,4 miliardy korun.

TOP 09 a ODS ve středu zároveň podají žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. To primátorka musí svolat do 15 dnů.

Jak se ke svolání mimořádného zastupitelstva postaví Piráti, zatím není jasné. "Měl by se kvůli tomu sejít kontrolní výbor. Od toho tady je," uvedl Jakub Michálek. Podle něj to ale vypadá, že bude nejdřív za 14 dní. Jak se k odvolání primátorky postaví na mimořádném zastupitelstvu, Piráti řeknou, až budou mít všechny informace.

Pražský web nefunguje

Portál praha.eu a intranet pražského magistrátu nefungují, stejně tak web operátora Opencard. Mluvčí magistrátu Petra Hrubá uvedla, že jde o technickou závadu. "Na jejím odstranění pracujeme," řekla.

Opoziční TOP 09 a ODS tvrdí, že vedení města nevyjednalo se společností Winsite další podporu webu. Portál podle informací redakce kolabuje od pátku.

Smlouva mezi Prahou a firmou Winsite skončila na konci září. Výběrové řízení na nového dodavatele momentálně probíhá a není ještě dokončeno.

Na portálu praha.eu magistrát zveřejňuje veškeré informace týkající se chodu úřadu, včetně smluv a údajů z úřední desky. Lidé si na něm mohou dohledat usnesení radních a zastupitelstva, ale i položit dotazy radním. Intranet slouží pro interní komunikaci úřadu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy