Krnáčová čelí trestnímu oznámení. Spornou smlouvu ukončí

Eliška Nová
Aktualizováno 31. 3. 2015 14:39
Primátorka podle opoziční strany mohla porušit zákon a poškodit zájmy Prahy, když vybírala právníky na doporučení protistrany. Krnáčová to odmítá, přesto prý Praha smlouvu s advokáty rozváže.
Adriana Krnáčová při jmenování primátorkou Prahy.
Adriana Krnáčová při jmenování primátorkou Prahy. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na primátorku Prahy Adrianu Krnáčovou (ANO) míří trestní oznámení. Během úterý ho podá člen klubu TOP 09 Petr Prchal. V pondělí se ukázalo, že Krnáčová vybrala právníky ke sporu o pronájem Škodova paláce na doporučení protistrany.

"Petr Prchal dnes podá trestní oznámení na primátorku, protože má důvodné podezření, že e-mailová konverzace a následné rozhodnutí rady je v zájmu protistrany," řekl předseda klubu TOP 09 Václav Novotný. Krnáčová podle něj mohla porušit zákon a poškodit zájmy Prahy, když vybírala právníky na doporučení protistrany, firmy Copa Retail. S advokátní kanceláří Kocián Šolc Balaštík pak Praha skutečně uzavřela smlouvu.

Server Neovlivní.cz v pondělí napsal, že hlavní město si na vyřešení dlouhého sporu o pronájem Škodova paláce najalo právníky "podle scénáře protistrany". Primátorka e-mailovou konverzaci se zástupkyní společnosti Copa Retail Abigail Schaefferovou omylem poslala místo svého poradce členovi klubu TOP 09, který má stejné jméno.

Z e-mailové konverzace mezi Krnáčovou a Schaefferovou, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že spolu řešily výměnu právníků a primátorka rovněž  vysvětlila, jakým způsobem musí výběr nové kanceláře schválit město. "Jak bylo domluveno, vybereme právní kancelář (z těch doporučených níže)," píše v jednom z e-mailů Krnáčová. Schaefferová pak slibuje, že výlohy magistrátu uhradí právě Copa Retail.

Krnáčová již v pondělí uvedla, že s kritikou nesouhlasí a do výběru právníků prý nezasahovala a ani nemohla. "Uvedená kancelář byla vybrána v souladu s pravidly pro zadávání veřejných zakázek, kdy byly osloveny tři advokátní kanceláře," uvedla.

Přesto Praha smlouvu s advokátní kanceláří Kocián Šolc Balaštík vypoví.  "Koalice se shodla na tom, že smlouva bude rozvázána. Hlavním záměrem je eliminovat všechny pochybnosti," uvedla Krnáčová, která podle svých slov odmítá jakékoliv pochybení a ani na okamžik neuvažovala o rezignaci.

"Za primátorkou stojí celý klub Trojkoalice," dodal poté radní Petr Štěpánek. Stejně tak Petr Dolínek (ČSSD) považuje řešení, že smlouva bude rozvázaná, za správné.

Město se u soudu dožaduje snížení údajně předraženého nájemného za Škodův palác. Za budovu v centru města platí ročně 200 milionů korun. Soud už dvakrát žalobu města zamítl. Smlouvu město uzavřelo v éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) a následně se do Škodova paláce sestěhovala většina úředníků magistrátu. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by ale celková částka vyplacená městem převýšila 4,4 miliardy korun.

TOP 09 a ODS ve středu zároveň podají žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. To primátorka musí svolat do 15 dnů.

Jak se ke svolání mimořádného zastupitelstva postaví Piráti, zatím není jasné. "Měl by se kvůli tomu sejít kontrolní výbor. Od toho tady je," uvedl Jakub Michálek. Podle něj to ale vypadá, že bude nejdřív za 14 dní. Jak se k odvolání primátorky postaví na mimořádném zastupitelstvu, Piráti řeknou, až budou mít všechny informace.

Pražský web nefunguje

Portál praha.eu a intranet pražského magistrátu nefungují, stejně tak web operátora Opencard. Mluvčí magistrátu Petra Hrubá uvedla, že jde o technickou závadu. "Na jejím odstranění pracujeme," řekla.

Opoziční TOP 09 a ODS tvrdí, že vedení města nevyjednalo se společností Winsite další podporu webu. Portál podle informací redakce kolabuje od pátku.

Smlouva mezi Prahou a firmou Winsite skončila na konci září. Výběrové řízení na nového dodavatele momentálně probíhá a není ještě dokončeno.

Na portálu praha.eu magistrát zveřejňuje veškeré informace týkající se chodu úřadu, včetně smluv a údajů z úřední desky. Lidé si na něm mohou dohledat usnesení radních a zastupitelstva, ale i položit dotazy radním. Intranet slouží pro interní komunikaci úřadu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

před 37 minutami

Soud potvrdil mladíkovi osmnáct let vězení za vraždu spolužačky

Devatenáctiletý Daniel Miarko si odpyká 18 let ve vězení za to, že loni na Plzeňsku ubodal svou bývalou spolužačku. Trest mu potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl jeho odvolání. Motivem vraždy byla msta za to, že dívka neopětovala mladíkovy milostné city. Rodině své oběti musí Miarko uhradit pět milionů korun za způsobenou újmu.

Obhájci zpochybňovali, že byl Miarko v době činu příčetný, a usilovali o to, aby ho soud poslal do detenčního ústavu namísto do vězení. "V žádném případě není na místě upustit od potrestání u takto závažného, připraveného, promyšleného trestného činu a nařídit toliko zabezpečovací detenci," reagoval předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy