Praha vybrala právníky k Blance. Dříve pomáhali i Řebíčkovi

Eliška Nová
10. 4. 2015 10:37
Magistrát už teď počítá s tím, že by kvůli Blance mohlo dojít k další arbitráži.
Tunel Blanka se má podle nejnovějšího plánu otevřít v polovině září.
Tunel Blanka se má podle nejnovějšího plánu otevřít v polovině září. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pražský magistrát vybral právníky, kteří za něj budou řešit spor kolem tunelu Blanka. Praha se v posledních týdnech přela s dodavateli o to, kdo je zodpovědný za promočené kabely, kvůli kterým se tunel letos na jaře opět neotevřel.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) tento týden řekla, že se s dodavateli dohodli na výměně zničených kabelů a vše spěje k otevření. Plánovaný termín je 15. září. Shoda ale zatím není na tom, kdo výměnu kabelů zaplatí.

Ve sporu se společností ČKD Praha DIZ, která do tunelu dodává technologie – a tedy i kabely –, bude hlavní město zastupovat právní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Magistrát jí vyplatí maximálně dva miliony korun.

"Je to advokátní kancelář, která Prahu již spoluzastupovala v jiných rozhodčích řízeních, která se týkají tunelového komplexu Blanka," řekl k výběru kanceláře náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Advokátní kancelář radila magistrátu se smlouvami s ČKD. Dříve se ale také objevila na seznamu kanceláří, které poskytovaly právní poradenství ministerstvu dopravy v době ministra Aleše Řebíčka (ODS). Za poradenství platilo tehdy ministerstvo dopravy stamiliony korun – jak dříve upozornil server Aktuálně.cz, nebylo jasné, s čím ministerstvu radily.

Náklady na výměnu kabelů v tunelu Blanka se podle Dolínka budou řešit podle platných smluv. To ale znamená, že ČKD pošle magistrátu vyúčtování za práci a materiál a Praha pak bude řešit, zda a kolik firmě zaplatí. V případě, že se nedohodnou, může dojít k arbitráži. Město totiž už dříve deklarovalo, že za tunel Blanka nechce platit ani korunu a že odpovědnost je právě na ČKD.

Jinak to ale vidí generální ředitel společnosti Robert Wolf. "Jsem přesvědčený o tom, že za to, že kabely se musí vyměnit, je zodpovědná Praha. Na průsaky vody jsme upozorňovali od června 2012," řekl již dříve Wolf rozhovoru pro Hospodářské noviny.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy