Praha vybrala právníky k Blance. Dříve pomáhali i Řebíčkovi

Eliška Nová
10. 4. 2015 10:37
Magistrát už teď počítá s tím, že by kvůli Blance mohlo dojít k další arbitráži.
Tunel Blanka se má podle nejnovějšího plánu otevřít v polovině září.
Tunel Blanka se má podle nejnovějšího plánu otevřít v polovině září. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pražský magistrát vybral právníky, kteří za něj budou řešit spor kolem tunelu Blanka. Praha se v posledních týdnech přela s dodavateli o to, kdo je zodpovědný za promočené kabely, kvůli kterým se tunel letos na jaře opět neotevřel.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) tento týden řekla, že se s dodavateli dohodli na výměně zničených kabelů a vše spěje k otevření. Plánovaný termín je 15. září. Shoda ale zatím není na tom, kdo výměnu kabelů zaplatí.

Ve sporu se společností ČKD Praha DIZ, která do tunelu dodává technologie – a tedy i kabely –, bude hlavní město zastupovat právní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Magistrát jí vyplatí maximálně dva miliony korun.

"Je to advokátní kancelář, která Prahu již spoluzastupovala v jiných rozhodčích řízeních, která se týkají tunelového komplexu Blanka," řekl k výběru kanceláře náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Advokátní kancelář radila magistrátu se smlouvami s ČKD. Dříve se ale také objevila na seznamu kanceláří, které poskytovaly právní poradenství ministerstvu dopravy v době ministra Aleše Řebíčka (ODS). Za poradenství platilo tehdy ministerstvo dopravy stamiliony korun – jak dříve upozornil server Aktuálně.cz, nebylo jasné, s čím ministerstvu radily.

Náklady na výměnu kabelů v tunelu Blanka se podle Dolínka budou řešit podle platných smluv. To ale znamená, že ČKD pošle magistrátu vyúčtování za práci a materiál a Praha pak bude řešit, zda a kolik firmě zaplatí. V případě, že se nedohodnou, může dojít k arbitráži. Město totiž už dříve deklarovalo, že za tunel Blanka nechce platit ani korunu a že odpovědnost je právě na ČKD.

Jinak to ale vidí generální ředitel společnosti Robert Wolf. "Jsem přesvědčený o tom, že za to, že kabely se musí vyměnit, je zodpovědná Praha. Na průsaky vody jsme upozorňovali od června 2012," řekl již dříve Wolf rozhovoru pro Hospodářské noviny.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy