Praha vybrala právníky k Blance. Dříve pomáhali i Řebíčkovi

Eliška Nová
10. 4. 2015 10:37
Magistrát už teď počítá s tím, že by kvůli Blance mohlo dojít k další arbitráži.
Tunel Blanka se má podle nejnovějšího plánu otevřít v polovině září.
Tunel Blanka se má podle nejnovějšího plánu otevřít v polovině září. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pražský magistrát vybral právníky, kteří za něj budou řešit spor kolem tunelu Blanka. Praha se v posledních týdnech přela s dodavateli o to, kdo je zodpovědný za promočené kabely, kvůli kterým se tunel letos na jaře opět neotevřel.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) tento týden řekla, že se s dodavateli dohodli na výměně zničených kabelů a vše spěje k otevření. Plánovaný termín je 15. září. Shoda ale zatím není na tom, kdo výměnu kabelů zaplatí.

Ve sporu se společností ČKD Praha DIZ, která do tunelu dodává technologie – a tedy i kabely –, bude hlavní město zastupovat právní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Magistrát jí vyplatí maximálně dva miliony korun.

"Je to advokátní kancelář, která Prahu již spoluzastupovala v jiných rozhodčích řízeních, která se týkají tunelového komplexu Blanka," řekl k výběru kanceláře náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Advokátní kancelář radila magistrátu se smlouvami s ČKD. Dříve se ale také objevila na seznamu kanceláří, které poskytovaly právní poradenství ministerstvu dopravy v době ministra Aleše Řebíčka (ODS). Za poradenství platilo tehdy ministerstvo dopravy stamiliony korun – jak dříve upozornil server Aktuálně.cz, nebylo jasné, s čím ministerstvu radily.

Náklady na výměnu kabelů v tunelu Blanka se podle Dolínka budou řešit podle platných smluv. To ale znamená, že ČKD pošle magistrátu vyúčtování za práci a materiál a Praha pak bude řešit, zda a kolik firmě zaplatí. V případě, že se nedohodnou, může dojít k arbitráži. Město totiž už dříve deklarovalo, že za tunel Blanka nechce platit ani korunu a že odpovědnost je právě na ČKD.

Jinak to ale vidí generální ředitel společnosti Robert Wolf. "Jsem přesvědčený o tom, že za to, že kabely se musí vyměnit, je zodpovědná Praha. Na průsaky vody jsme upozorňovali od června 2012," řekl již dříve Wolf rozhovoru pro Hospodářské noviny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy