Praha upraví výstup z metra Veleslavín, kde chybí eskalátor

ČTK ČTK
3. 4. 2015 18:13
Magistrát chce hledat rychlý a co nejlevnější způsob, jak neexistující eskalátor nahradit.
Nádraží Veleslavín
Nádraží Veleslavín | Foto: praha.eu

Praha - Praha chce dodatečně upravit výstup z nové stanice metra Nádraží Veleslavín, kde chybí eskalátor. Uvažuje buď o instalaci pojízdných schodů, nebo o dopravníku na zavazadla pro cestující.

Podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) financování metra z evropských fondů další investici do dokončeného projektu nebrání, uvedl v tiskové zprávě.

Z Veleslavína mají od úterý místo z Dejvické odjíždět autobusy na letiště. Z vestibulu metra k autobusům ale vedou jen schody. Pražské letiště proto slíbilo zajistit portýry, kteří cestujícím s těžkými zavazadly pomohou.

Chybějící eskalátor? Snaha o nízkou cenu

Stanice Veleslavín má eskalátor z nástupiště do vestibulu, z něj k zastávce autobusů ale vedou pouze schody a výtah, který je od zastávky dál. Důvodem, proč podle Dolínka eskalátor v metru není, byla snaha o co nejnižší cenu ve výběrovém řízení z roku 2009.

Magistrát chce hledat rychlý a co nejlevnější způsob, jak neexistující eskalátor nahradit. Financování dostavby metra z evropských peněz by investici bránit nemělo. "Podle prvních informací, které jsem dostal, by se jednalo o úpravy již dokončeného projektu, a k těm povolení nepotřebujeme," vysvětlil Dolínek.

Soupravy metra začnou do nových stanic jezdit od pondělního odpoledne. Od úterý budou cestujícím mířícím na letiště autobusem pomáhat se zavazadly po schodech portýři placení pražským letištěm. Pracovat budou v třísměnném provozu denně od 5:00 do 22:00, letiště za ně zaplatí desítky tisíc korun měsíčně.

Výstavba nového úseku metra A se čtyřmi stanicemi začala v roce 2009 a Praha za nový úsek prostřednictvím dopravního podniku zaplatí kolem dvacet miliard korun. Na dostavbu může získat z EU více než sedm miliard korun, s čerpáním evropských peněz ale zatím nezačala.

 

Právě se děje

Další zprávy