Praha podepsala memorandum kvůli zničeným kabelům v Blance

ČTK ČTK
7. 4. 2015 13:46
Vedení hlavního města a firma ČKD Praha DIZ budou náklady na výměnu řešit na základě původní smlouvy.
Tunel Blanka.
Tunel Blanka. | Foto: DVTV

Praha - Vedení Prahy a firma ČKD Praha DIZ po několika týdnech neshod podepsaly memorandum kvůli výměně poničených kabelů v tunelu Blanka.

Náklady na výměnu budou řešit na základě původní smlouvy, sporné částky arbitráží.

Jak dlouho práce potrvají a kdy se tunel otevře, náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) neuvedl.

Na kontrolním dnu, který se uskuteční ve středu, by se podle něj měli všichni dodavatelé domluvit na dalším postupu.

Kdo může za vlhko?

Vzrušená debata se vede hlavně kolem toho, kdo nese vinu za vlhké prostředí v tunelu a kdo výměnu vodou poničených kabelů zaplatí.

Firmy a vedení města si prostřednictvím médií v uplynulých týdnech vyměnily řadu ostrých vzkazů.

Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) nedávno označila dodavatele za "debily". Všichni se vzájemně obviňovali mimo jiné z neseriózního jednání.

Memorandum bylo podepsáno v pátek odpoledne v rámci smírčího řízení, které na konci března vyvolala firma ČKD Praha DIZ. Z textu vyplývá, že dodavatel technologií okamžitě zahájí práce a vedení města zajistí součinnost všech dodavatelů.

Co to bude pro ostatní firmy znamenat, není jasné. Vzhledem k tomu, že se smírčího jednání zúčastnil správce stavby i projektant, se ve středu patrně povede debata hlavně se stavitelem, firmou Metrostav.

Tu ČKD Praha DIZ v textu viní, že nezajistila prostředí vhodné pro pokládku kabelů.

Podle některých informací by výměna kabelů, kvůli níž se znovu odsunul termín otevření tunelu, mohla vyjít na stovky milionů až na miliardu korun.

Práce na osm měsíců

Přesnou částku ale zatím nikdo neuvedl. Podle ČKD Praha DIZ potrvají práce osm měsíců.

Tunelový komplex, který měl řidičům sloužit už před čtyřmi lety, vyšel zatím na 37 miliard korun.

Stavbu zahájila radnice, kterou tehdy vedl primátor Pavel Bém (ODS). Od té doby se práce prodražily minimálně o šest miliard korun.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Průmyslová výroba v únoru klesla jen mírně, dařilo se i stavebnictví. Dopady pandemie ještě nebyly znát

Průmyslová výroba v Česku letos v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 procenta podle revidovaných údajů na 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). K poklesu přispěly podle statistiků hlavně výroba a rozvod energií nebo výroba strojů a zařízení. Do výroby v únoru ještě podle ČSÚ výrazněji nezasáhla pandemie koronaviru. 

Stavební produkce v Česku předminulý měsíc meziročně reálně vzrostla o 5,3 procenta, meziměsíčně se po vyloučení sezonních vlivů nezměnila. Ani v tomto případě není podle statistiků dopad epidemie koronaviru a s ním spojených omezení v únorových datech za stavebnictví zatím patrný. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy