reklama
 
 

Praha čeká na slevu. Prodej ročních kuponů klesl o desetinu

19. 2. 2015 13:54
Pražská koalice slibuje zlevnění ročního kuponu o více než tisíc korun od července.

Praha - Už na začátku prosince doporučoval pražský radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD), ať lidé nečekají na slibovanou slevu a koupí si roční kupon na MHD ještě za původní cenu. Na magistrátě se totiž množily dotazy na to, kdy ke zlevnění o více než tisíc korun dojde.

I přesto od září do ledna rapidně klesl prodej ročních kuponů. Koupilo si ho o bezmála 15 tisíc lidí méně, napsal server Hospodářských novin. Prodej měsíčních, čtvrtletních a pětiměsíčních kuponů naopak stoupl.

Pražská koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD slibovala levnější roční kupon ještě před tím než v listopadu podepsala koaliční smlouvu. Na konci listopadu pak Dolínek oznámil, že slevu schválí rada ještě do konce roku a k dostání by mohl být už v prvním čtvrtletí roku 2015. Koalice nakonec zlevnění schválila až tento týden. Ze současných 4750 korun klesne cena ročního kuponu na 3650 korun až od července.

„Už v minulých letech došlo k poklesu prodeje ročních kuponů o zhruba 5 procent, ale také se prodalo méně čtvrtletních kuponů. Těch se ale teď prodalo víc,“ řekl HN mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. Ve stejném období od loňského září do letošního ledna ale prodej ročních kuponů klesl až o 14 procent. Čtvrtletních kuponů se prodalo o bezmála pět tisíc víc, pětiměsíčních o tři tisíce více. A prodej měsíčních kuponů narostl dokonce o 27 a půl tisíce.

Vyčkávání některých lidí tak paradoxně do kasy dopravního podniku přineslo víc peněz. Kupony na kratší dobu jsou totiž dražší.

Zavedení slevy podle odhadů dopravního podniku bude stát až 400 milionů korun. Dříve se spekulovalo i o výpadku 700 milionů. Koalice ale věří tomu, že sleva přiláká do MHD více cestujících. I to by ale pro dopravní podnik znamenalo další náklady. Město by totiž muselo posílit spoje. A plánuje i zkrácení víkendových intervalů. Podle předběžných odhadů by to stálo dalších 200 milionů korun.

autor: Eliška Nová | 19. 2. 2015 13:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama