Autem do centra Prahy? Od léta za peníze, plánuje koalice

Eliška Nová
16. 2. 2015 20:14
Zpoplatnění vjezdu do centra má přilákat nové cestující do MHD. Koalice chce totiž od července snížit cenu ročního předplatného o více než tisíc korun. Výpadek příjmů má řešit zisk nových cestujících.
Kolona v ulici v Holešovičkách
Kolona v ulici v Holešovičkách | Foto: Marek Pokorný

Praha - Pražská koalice chce od července zpoplatnit vjezd aut do centra Prahy. Zároveň zde chce omezit parkování. Jak uvedl server IHNED.cz, vyplývá to z materiálu, který míří na úterní zasedání rady a který mají Hospodářské noviny k dispozici.

Zatím není jasné, kde všude by se poplatek platil, ani kolik by řidiče stál.

Zpoplatnění vjezdu do centra má podle dokumentu přilákat nové cestující do MHD. Koalice chce totiž od prvního července snížit cenu ročního předplatného kuponu o více než tisíc korun – místo současných 4750 korun bude nově stát 3650 korun. 

Podle předběžných odhadů by ale kvůli zlevněnému jízdnému dopravní podnik přišel až o 700 milionů korun ročně. Koalice navíc nově také navrhuje, aby nemuseli za jízdné platit rodiče dětí do tří let. Chce proto získat nové cestující, kteří by si kupon jinak nekoupili. Jednou z cest je právě zpoplatnění vjezdu do centra.

"Zakázat vjezd automobilům do vnitřní Prahy není možné takhle rychle uskutečnit ani technicky. Jde jen o další populistický výkřik bez reálného podkladu. Kde budou Pražané parkovat, když slibovaná P+R parkoviště ještě nejsou ani ve fázi výkupu pozemků?" říká k plánovanému opatření šéf pražské ODS Filip Humplík.

Konkrétní plán, jak přesně omezit vjezd do centra a omezit parkování, má teď na starosti městská společnost Technická správa komunikací.

Koalice ale zároveň v materiálu přiznává, že pokud přibudou v pražské MHD cestující, pak bude muset na městskou dopravu vynaložit ještě další peníze. A to tak, že by posílila dopravu. To by podle materiálu vyšlo na dalších 200 až 220 milionů korun. O víkendu a v noci by se také zkrátily intervaly.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 33 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy