reklama
 
 

Autem do centra Prahy? Od léta za peníze, plánuje koalice

16. 2. 2015 20:14
Zpoplatnění vjezdu do centra má přilákat nové cestující do MHD. Koalice chce totiž od července snížit cenu ročního předplatného o více než tisíc korun. Výpadek příjmů má řešit zisk nových cestujících.

Praha - Pražská koalice chce od července zpoplatnit vjezd aut do centra Prahy. Zároveň zde chce omezit parkování. Jak uvedl server IHNED.cz, vyplývá to z materiálu, který míří na úterní zasedání rady a který mají Hospodářské noviny k dispozici.

Zatím není jasné, kde všude by se poplatek platil, ani kolik by řidiče stál.

Zpoplatnění vjezdu do centra má podle dokumentu přilákat nové cestující do MHD. Koalice chce totiž od prvního července snížit cenu ročního předplatného kuponu o více než tisíc korun – místo současných 4750 korun bude nově stát 3650 korun. 

Podle předběžných odhadů by ale kvůli zlevněnému jízdnému dopravní podnik přišel až o 700 milionů korun ročně. Koalice navíc nově také navrhuje, aby nemuseli za jízdné platit rodiče dětí do tří let. Chce proto získat nové cestující, kteří by si kupon jinak nekoupili. Jednou z cest je právě zpoplatnění vjezdu do centra.

"Zakázat vjezd automobilům do vnitřní Prahy není možné takhle rychle uskutečnit ani technicky. Jde jen o další populistický výkřik bez reálného podkladu. Kde budou Pražané parkovat, když slibovaná P+R parkoviště ještě nejsou ani ve fázi výkupu pozemků?" říká k plánovanému opatření šéf pražské ODS Filip Humplík.

Konkrétní plán, jak přesně omezit vjezd do centra a omezit parkování, má teď na starosti městská společnost Technická správa komunikací.

Koalice ale zároveň v materiálu přiznává, že pokud přibudou v pražské MHD cestující, pak bude muset na městskou dopravu vynaložit ještě další peníze. A to tak, že by posílila dopravu. To by podle materiálu vyšlo na dalších 200 až 220 milionů korun. O víkendu a v noci by se také zkrátily intervaly.

autor: Eliška Nová | 16. 2. 2015 20:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama