Plán zpoplatnit řidičům vjezd do centra Prahy rychle padl

Eliška Nová
17. 2. 2015 17:41
Návrh neprošel na úterní radě města. Hlavní město ale dává dohromady vlastní projekt.
Do centra Prahy budou lidé moci jezdit nejméně letos bezplatně.
Do centra Prahy budou lidé moci jezdit nejméně letos bezplatně. | Foto: Viktor Vondra

Praha - Vjezd do centra Prahy od léta zpoplatněný pro auta nebude. Koalice podle radního pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) takovou změnu nechystá ani letos. "Aktuálně to legislativně není možné," řekl Dolínek. Hlavní město ale podle něj dává dohromady pro tento projekt podklady.

"Ta diskuse je před námi, ale není to momentálně na programu dne," dodal Dolínek. Podle něj musí koalice nejdříve vyřešit například nízkoemisní zóny nebo otevření tunelu Blanka. Pak se může zpoplatněním vjezdu do centra zabývat. "Laické očekávání je, že by díky tomu byly menší problémy v Praze. Zaznívá, že Londýnu to prospělo, ale i díky tomu, že má propracovaný okruh," vysvětlil také Dolínek.

Záměr zpoplatnit vjezd do centra Prahy a také omezení parkování byl součástí materiálu, který se týká zlevnění ročního kuponu na pražskou MHD. Ten mířil na úterní jednání rady.

Koalice schválila slevu na roční tramvajenku o více než tisíc korun – místo současných 4750 korun bude nově stát 3650 korun. Magistrát počítá s tím, že díky slevě si roční kupon koupí více lidí a to pokryje výpadek v příjmech dopravního podniku. Pokud by ale nové cestující sleva nepřilákala, město by podle předběžných odhadů z rozpočtu zaplatilo zhruba 400 milionů korun. Podle dřívějších odhadů by výpadek mohl být i 700 milionů korun ročně. V dokumentu bylo zpoplatnění centra pro auta jako jedno z doprovodných opatření, která by měla do MHD přilákat více cestujících.

Pokud se to podaří, bude mít ale město další náklady. Dopravní podnik by musel posílit kapacitu MHD nebo zkrátit víkendové intervaly. To by podle odhadů mohlo vyjít až na 200 milionů korun.

Další opatření, která se slevou ročního kuponu souvisí, chce rada projednat zhruba za měsíc. Čeho všeho se budou týkat, zatím není jasné.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Stav posledního zraněného po pátečním úniku jedovatých plynů v plzeňské firmě se stále zlepšuje. Z nemocnice by měl být propuštěn příští týden.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy