Praha 6 uspěla, město dočasně zavře výjezd z Blanky. Ještě ale není jasné, kdy to bude

Marek Pokorný ČTK Marek Pokorný, ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2016 16:49
Hlavní město podle Prahy 6 kývlo na návrh městské části, aby se po dobu, co bude neprůjezdná Korunovační třída spojující Dejvice s Holešovicemi, uzavřel výjezd z Blanky na Prašném mostě. Dopravní experti a policie nyní jednají, zda bude výjezd zavřen po celý den, nebo jen ve špičkách.
Vítězné náměstí
Vítězné náměstí se stane kritickým bodem, kde se schází Evropská třída s Jugoslávských Partyzánů,
Vítězné náměstí Vítězné náměstí se stane kritickým bodem, kde se schází Evropská třída s Jugoslávských Partyzánů, | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Městská část Praha 6 se dohodla s hlavním městem na tom, že se dočasně uzavře výjezd z Blanky na Prašném mostě. Náměstek primátorky Petr Dolínek přitom ještě minulý čtvrtek na jednání zastupitelstva její požadavek na omezení Blanky označil za nereálný.

Poté, co se ale spolu s primátorkou Adrianou Krnáčovou sešel s vedením městské části, došlo k dohodě, že částečné uzavření Blanky možné je. "Mělo by to být po dobu, co bude uzavřena Korunovační třída," řekl Aktuálně.cz mluvčí radnice Prahy 6 Martin Churavý. Na rýsující se dohodu jako první upozornil server Echo24.

Dolíneke potvrdil, že možnost uzavření výjezdu zvažuje. "Dá se připravit, že bychom Praze 6 mohli vyjít vstříc a jeden výjezd bychom v ranních a odpoledních špičkách mohli zkusit zavřít," řekl.

Datum, kdy se výjezd uzavře, ještě není jasné, mělo by to být ale v nejbližších týdnech. "Budeme to probírat s policisty či experty na dopravu. Ještě je v jednání to, zda to bude stále, či jen v době dopravních špiček," vysvětlil Churavý.

Praha 7: je to absurdní

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský ale myšlenku uzavření výjezdu z Blanky považuje za absurdní. "Jakmile by se tak stalo, lidé si opět zvyknou tunel nepoužívat, což je nepřijatelné. Podporujeme stanovisko magistrátu v tom smyslu, že uzavření jakéhokoli výjezdu z tunelu Blanka je zcela extrémní možností a dočasně by k ní mělo dojít jen v případě nejvyšší nutnosti,“ uvedl.  

"Jsem přesvědčen, že by nemělo být smyslem tunelu za 43 miliard posílat auta zpět na povrch, což by každé uzavření výjezdu způsobilo. Znepřístupnění tunelu na jednom místě by navíc pravděpodobně zkomplikovalo dopravu jinde," doplnil zástupce starosty Ondřej Mirovský

Semafor pomohl jen málo

Okolí Vítězného náměstí paralyzují zejména v době dopravních špiček kolony aut vyjíždějících z Blanky na Prašném mostě. Důvodů je více – například chybějící obchvat "Kulaťáku" nebo davy lidí, kteří přecházejí Svatovítskou ulici.

A vše se zhoršilo během prázdnin, kdy se začala opravovat Korunovační ulice, která spojuje Dejvice s Holešovicemi a Letenským tunelem. Ta má být uzavřena až do konce roku a do té doby je cesta přes Prašný most prakticky jedinou alternativou.

Technická správa komunikacísice již před prázdninami ve Svatovítské ulici zřídila světelný přechod. Ten ale pomohl jen minimálně – i právě kvůli zvětšenému proudu aut, která nyní nemohou do Korunovační. "Nechali jsme také překalibrovat světelná zařízení na Prašném mostě a provedli další úpravy dopravy, ale vše jsou to jen dílčí změny, které pomohly jen částečně," dodal Churavý.

Moje jediná ambice je nastavovat zrcadlo zoufalství pražské politiky. Jsem občan a strašně mě to štve, říká bývalý primátor Pavel Bém. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 57 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy