Hrozba pro Blanku: Slaví rok, ale kolaudace nebude deset let. Soud ji tak může zavřít

Marek Pokorný Marek Pokorný
19. 9. 2016 5:30
Právě dnes slaví pražský tunel Blanka rok od svého uvedení do provozu. Desetiletého výročí se ale nemusí dožít. Není vyloučeno, že by jej soud mohl nechat zavřít: hlavní město obešlo podmínky stavebního povolení. To stanovilo mimo jiné, že Blanka může být zprovozněna až poté, co bude dokončen Pražský okruh. Ten však ještě nejméně deset let nebude, a Blanka tak po tuto dobu bude ve zkušebním provozu. Nejvyšší správní soud přitom v uplynulých týdnech vydal precedentní rozhodnutí, ve kterém varuje, že zkušební provoz nesmí být neúměrně prodlužován. A naznačil, že při jeho zneužívání může hrozit to, že se daná stavba uzavře.
Foto: Matej Slávik

Praha – Ta podmínka ze stavebního povolení z listopadu 2006 má číslo 83 a zní zcela jasně: Tunelový komplex Blanka může být uveden do provozu až poté, co bude dokončen a spuštěn celý Pražský okruh. A až tehdy může být zkolaudován.

Jenže zatímco Blanka právě dnes slaví roční výročí svého zprovoznění, Pražský okruh nebude hotový ještě nejméně deset let.

Podmínka č. 83

"Stavba (tunel Blanka, pozn. red.) bude koordinována s výstavbou Městského okruhu SAT 2a, SAT 2b, stavbou 9515 Myslbekova - Prašný most, stavbou 0080 Prašný most - Špejchar a se stavbami PO č. 518 a 519 tak, že citované stavby Pražského okruhu musí být zprovozněny nejpozději se zprovozněním uvedených staveb Městského okruhu."

Stavební povolení tunelu Blanka z 27. 11. 2006

Aby hlavní město mohlo uvést Blanku do provozu, uvedenou podmínku stavebního povolení obešlo: zahájilo zkušební provoz. A očekává, že bude trvat až do doby, než půjde tunel zkolaudovat. "Pokud je to jedna z podmínek stavebního povolení, nemohou dostat kolaudační souhlas," potvrdil advokát Michal Bernard, který se na stavební řízení specializuje. "Nenapadá mě, jak by to mohli obejít a získat kolaudační rozhodnutí, když je to zřejmá podmínka," potvrdila i advokátka Petra Humlíčková.

Není to zneužívání?

Před několika týdny ale padlo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které může způsobit to, že se Blanka bude muset zavřít. V podobné kauze totiž řekl, že zkušební provoz se nesmí zneužívat. A přikázal, že se správní úřady musí zabývat tím, zda zkušební doba na západní části Pražského okruhu mezi plzeňskou D5 a brněnskou D1 není příliš dlouhá. Sice doslova neřekl, jak může být zkušební provoz přesně dlouhý, nicméně uvedl, že jeho délka "nesmí být nepřiměřená".

A podle advokáta Bernarda se tento verdikt dá přenést i na případ Blanky. Té současné povolení zkušebního provozu vyprší koncem letošního roku a úřady jej budou muset prodloužit.

"Pokud se bude vydávat nové prodloužení zkušebního provozu a dostane se k soudu, měl by soudce, který se tím bude zabývat, k uvedenému názoru Nejvyššího správního soudu přihlédnout," uvedl Bernard.

Žalobu již chystají

A žaloba na provoz Blanky se již chystá. Plánují ji podat obyvatelé ulice v Holešovičkách, kde se provoz aut po otevření Blanky zvýšil zhruba o pětinu.

"Těch nesplněných bodů ze stavebního povolení je víc. Například že stavba nesmí zhoršit stav v ulici V Holešovičkách a že budou provedena protihluková opatření," uvedl Marek S., který si nepřál, aby bylo zatím zveřejněno celé jeho jméno. "Budeme žádat správní úřad, aby zkušební provoz neprodlužoval, protože po ročním provozu je zřejmé, že body stavebního povolení jsou porušeny a město nedělá nic k nápravě. Pokud neuspějeme, obrátíme se na soud," dodal.

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek slibuje, že město udělá vše pro to, aby všechny podmínky stavebního povolení splnilo a tunel Blanka nebyl uzavřen. "Pokud jsou to podmínky, jejichž splnění není v silách hlavního města, jako například dostavba Pražského okruhu, budou vedena intenzivní jednání s cílem pojmenovat problematiku tak jednoznačně, aby nemohla sloužit ke zneužití zkušebního provozu, tak jak to uložil Nejvyšší správní soud," uvedl doslova.

Zavřít? To si úřady nedovolí

Advokátka Humlíčková nicméně pochybuje, že by si úřady dovolily Blanku uzavřít. "Mohou vydávat prodloužení zkušebního provozu vždy jen o půl roku či rok. A protože soudní přezkum trvá klidně dva či tři roky, tak soudy, na které se případně někdo obrátí, budou vždy rozhodovat už o neplatném povolení," poukázala.

Podobné to bylo mimochodem i u zmíněného povolení na Pražský okruh, které nedávno zrušil Nejvyšší správní soud. To platilo jen do prosince 2015, kdy správní úřad vydal nové povolení, platné do konce letošního roku.

Nedá se tu dýchat

Proti Blance protestují nejen obyvatelé Holešoviček, ale také Prahy 6. Zejména Vítězné náměstí totiž sužují kolony aut, vyjíždějících z Blanky u Prašného mostu. Auta totiž brzdí zejména davy lidí, které přecházejí Svatovítskou ulici a míří na tramvajovou zastávku.

A starosta Prahy 6 Ondřej Kolář na čtvrtečním jednání pražského zastupitelstva vyzval hlavní město, ať výjezd z Blanky na Prašném mostě uzavře. "Nedá se tu žít, nedá se tu dýchat. Valí se přes nás desítky tisíc aut," řekl starosta.

Dolínek jeho argumentaci odmítl. "Pokud nevíte, co je kompetence starosty, a pokud neumíte Prahu 6 spravovat, pak rezignujte," řekl Kolářovi. "Praha vstupuje do věcí městské části jen ve chvíli, kdy jde o něco, co překračuje pravomoci místní radnice. Jsou ale věci, o kterých musíte rozhodnout sami," dodal. Jde prý mimo jiné o nápad přesunout zmíněnou tramvajovou zastávku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy