Hrozba pro Blanku: Slaví rok, ale kolaudace nebude deset let. Soud ji tak může zavřít

Marek Pokorný Marek Pokorný
19. 9. 2016 5:30
Právě dnes slaví pražský tunel Blanka rok od svého uvedení do provozu. Desetiletého výročí se ale nemusí dožít. Není vyloučeno, že by jej soud mohl nechat zavřít: hlavní město obešlo podmínky stavebního povolení. To stanovilo mimo jiné, že Blanka může být zprovozněna až poté, co bude dokončen Pražský okruh. Ten však ještě nejméně deset let nebude, a Blanka tak po tuto dobu bude ve zkušebním provozu. Nejvyšší správní soud přitom v uplynulých týdnech vydal precedentní rozhodnutí, ve kterém varuje, že zkušební provoz nesmí být neúměrně prodlužován. A naznačil, že při jeho zneužívání může hrozit to, že se daná stavba uzavře.
Foto: Matej Slávik

Praha – Ta podmínka ze stavebního povolení z listopadu 2006 má číslo 83 a zní zcela jasně: Tunelový komplex Blanka může být uveden do provozu až poté, co bude dokončen a spuštěn celý Pražský okruh. A až tehdy může být zkolaudován.

Jenže zatímco Blanka právě dnes slaví roční výročí svého zprovoznění, Pražský okruh nebude hotový ještě nejméně deset let.

Podmínka č. 83

"Stavba (tunel Blanka, pozn. red.) bude koordinována s výstavbou Městského okruhu SAT 2a, SAT 2b, stavbou 9515 Myslbekova - Prašný most, stavbou 0080 Prašný most - Špejchar a se stavbami PO č. 518 a 519 tak, že citované stavby Pražského okruhu musí být zprovozněny nejpozději se zprovozněním uvedených staveb Městského okruhu."

Stavební povolení tunelu Blanka z 27. 11. 2006

Aby hlavní město mohlo uvést Blanku do provozu, uvedenou podmínku stavebního povolení obešlo: zahájilo zkušební provoz. A očekává, že bude trvat až do doby, než půjde tunel zkolaudovat. "Pokud je to jedna z podmínek stavebního povolení, nemohou dostat kolaudační souhlas," potvrdil advokát Michal Bernard, který se na stavební řízení specializuje. "Nenapadá mě, jak by to mohli obejít a získat kolaudační rozhodnutí, když je to zřejmá podmínka," potvrdila i advokátka Petra Humlíčková.

Není to zneužívání?

Před několika týdny ale padlo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které může způsobit to, že se Blanka bude muset zavřít. V podobné kauze totiž řekl, že zkušební provoz se nesmí zneužívat. A přikázal, že se správní úřady musí zabývat tím, zda zkušební doba na západní části Pražského okruhu mezi plzeňskou D5 a brněnskou D1 není příliš dlouhá. Sice doslova neřekl, jak může být zkušební provoz přesně dlouhý, nicméně uvedl, že jeho délka "nesmí být nepřiměřená".

A podle advokáta Bernarda se tento verdikt dá přenést i na případ Blanky. Té současné povolení zkušebního provozu vyprší koncem letošního roku a úřady jej budou muset prodloužit.

"Pokud se bude vydávat nové prodloužení zkušebního provozu a dostane se k soudu, měl by soudce, který se tím bude zabývat, k uvedenému názoru Nejvyššího správního soudu přihlédnout," uvedl Bernard.

Žalobu již chystají

A žaloba na provoz Blanky se již chystá. Plánují ji podat obyvatelé ulice v Holešovičkách, kde se provoz aut po otevření Blanky zvýšil zhruba o pětinu.

"Těch nesplněných bodů ze stavebního povolení je víc. Například že stavba nesmí zhoršit stav v ulici V Holešovičkách a že budou provedena protihluková opatření," uvedl Marek S., který si nepřál, aby bylo zatím zveřejněno celé jeho jméno. "Budeme žádat správní úřad, aby zkušební provoz neprodlužoval, protože po ročním provozu je zřejmé, že body stavebního povolení jsou porušeny a město nedělá nic k nápravě. Pokud neuspějeme, obrátíme se na soud," dodal.

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek slibuje, že město udělá vše pro to, aby všechny podmínky stavebního povolení splnilo a tunel Blanka nebyl uzavřen. "Pokud jsou to podmínky, jejichž splnění není v silách hlavního města, jako například dostavba Pražského okruhu, budou vedena intenzivní jednání s cílem pojmenovat problematiku tak jednoznačně, aby nemohla sloužit ke zneužití zkušebního provozu, tak jak to uložil Nejvyšší správní soud," uvedl doslova.

Zavřít? To si úřady nedovolí

Advokátka Humlíčková nicméně pochybuje, že by si úřady dovolily Blanku uzavřít. "Mohou vydávat prodloužení zkušebního provozu vždy jen o půl roku či rok. A protože soudní přezkum trvá klidně dva či tři roky, tak soudy, na které se případně někdo obrátí, budou vždy rozhodovat už o neplatném povolení," poukázala.

Podobné to bylo mimochodem i u zmíněného povolení na Pražský okruh, které nedávno zrušil Nejvyšší správní soud. To platilo jen do prosince 2015, kdy správní úřad vydal nové povolení, platné do konce letošního roku.

Nedá se tu dýchat

Proti Blance protestují nejen obyvatelé Holešoviček, ale také Prahy 6. Zejména Vítězné náměstí totiž sužují kolony aut, vyjíždějících z Blanky u Prašného mostu. Auta totiž brzdí zejména davy lidí, které přecházejí Svatovítskou ulici a míří na tramvajovou zastávku.

A starosta Prahy 6 Ondřej Kolář na čtvrtečním jednání pražského zastupitelstva vyzval hlavní město, ať výjezd z Blanky na Prašném mostě uzavře. "Nedá se tu žít, nedá se tu dýchat. Valí se přes nás desítky tisíc aut," řekl starosta.

Dolínek jeho argumentaci odmítl. "Pokud nevíte, co je kompetence starosty, a pokud neumíte Prahu 6 spravovat, pak rezignujte," řekl Kolářovi. "Praha vstupuje do věcí městské části jen ve chvíli, kdy jde o něco, co překračuje pravomoci místní radnice. Jsou ale věci, o kterých musíte rozhodnout sami," dodal. Jde prý mimo jiné o nápad přesunout zmíněnou tramvajovou zastávku.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy