Praha 1 chce omezit pouliční hudbu, navrhla změnu vyhlášky

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
27. 5. 2014 17:35
Nově by busking neměl být povolen třeba na Staroměstském náměstí, na Národní třídě nebo ve Vodičkově ulici. Změnu vyhlášky musí schválit magistrát.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: buskerjam.cz

Praha – Zastupitelstvo městské části Praha 1 v úterý na svém zasedání navrhlo zpřísnit podmínky pro provozování takzvaného buskingu. Reagují prý na stížnosti občanů.

Nově by busking neměl být povolen třeba na Staroměstském náměstí, na Národní třídě nebo v Mostecké a Vodičkově ulici. Změnu vyhlášky musí ale ještě schválit vedení hlavního města.

Pouliční hudební produkce je v centru hlavního města upravena vyhláškou od května loňského roku. Obecně závazná vyhláška definuje pouliční produkci a vymezuje místa, kde je zakázána a kde omezena.

"Současnou vyhlášku je nutné považovat za určitý „výkop“, musíme si totiž uvědomit, že dosud nebylo pouliční umění takovýmto způsobem v Praze vůbec upraveno. Je proto nutné počítat s tím, že v budoucnu budou jistě probíhat její jistá zpřesnění," uvedl nedávno radní Lukáš Manhart.

Na Hradčanech buskeři hrát nesmí

Mezi místa se zakázanou hudební produkcí patří například ulice Celetná, Husova, Karlova či Týnská. Buskeři nesmí hrát ani na Malém náměstí, vymezeném prostoru Hradčanského náměstí či Zámeckých schodech.

Žádné pouliční umění se nesmí provádět ani na Křižovnickém, Letenském a Řezáčově náměstí. Dále jsou performance zakázány na dětských hřištích, u škol v době výuky, na nástupištích veřejné dopravy či u kostelů v době bohoslužeb.

Vyhláška také stanovuje, že pouliční performance lze provozovat pouze od desíti hodin dopoledne do půl desáté večer.

Po dlouhé diskusi zastupitelé schválili návrh opoziční zastupitelky Kateřiny Klasnové, aby hudebníci nesměli používat elektronické hudební nástroje nebo zesilovače, na jednom místě mohli zůstat maximálně 40 minut a pak museli přejít minimálně o 150 metrů dále. Podle Klasnové návrhy vycházejí z etického kodexu buskera.

Stále stejná písnička

"Vyhlášku jsme připravili na základě praktických zkušeností z pilotního projektu, kdy byl busking dočasně povolen bez větší regulace. Nebylo lehké najít konsenzus mezi rezidenty a provozovateli pouličního umění. Do konečné verze byly zapracovány požadavky jednotlivých městských částí, které dostávaly v loňském roce řadu podnětů, ale i stížností a to především na hlučnost některé produkce. Nicméně důležité je, že i Praha po vzoru světových metropolí busking definitivně podpořila," uvedla před rokem radní Aleksandra Udženija.

Na hlasitou produkci si podle radního Ivana Solila (ČSSD), který návrh vyhlášky předložil, stěžuje řada obyvatel centra města. Vadí jim, že hudebníci často vyhrávají příliš hlasitě, dlouho na stejném místě a stále opakují stejné písně. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký prý stížnosti dostává denně.

V Plzni bez klobouku na peníze

Další velká města v Česku jsou k pouliční hudební produkci benevolentnější. Brněnská radnice vydala pouze ústní doporučení. “Pro kolorit Brna je pouliční umění přínosem, žije a studuje tu spousta mladých lidí, kteří mají k hudbě a divadlu blízko. Na druhou stranu, chápu, že pokud někdo pracuje v centru a pod okny se mu střídá jeden hudebník za druhým, příliš radosti mu to nepřinese. Apeloval bych tedy i na pochopení a respekt samotných umělců vůči obyvatelům a pracujícím ve středu města, kteří na rozdíl od okouzlených kolemjdoucích nemohou odejít,“ popsal primátor Brna Roman Onderka.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Magdaléna Daňková

Plzeňský magistrát je vůči hraní na ulici také shovívavý. Pokud však hudebníci před sebe během vystoupení položí klobouk nebo futrál na housle, je to považováno za žebrání. "Tato činnost je v prostředí města Plzně ošetřena vyhláškou, která vymezuje veřejná prostranství, na nichž se zakazuje žebrání. Porušení této vyhlášky se řeší v rámci přestupkového řízení," uvedla tajemnice plzeňského magistrátu Dagmar Škubalová.

V Karlových Varech sice nemají vyhlášku omezující busking, hudebníci však nesmí omezovat průchod veřejné komunikace. Odložení nástroje na chodník či postavení stojanu na noty lze pouze s platným povolením města, které je zpoplatněno správním poplatkem.

V Ostravě žádnou vyhlášku omezující busking nemají a ani nechystají. Podle mluvčí místního magistrátu Andrey Vojkovské úředníci dosud nezaregistrovali žádnou stížnost na pouliční hudebníky.

Busking je pouliční umělecké představení ve veřejném prostoru, řadí se sem především hudební performance, ale také živé sochy, kreslení portrétů či jiné artistické výkony. Kolemjdoucí umělcům mohou dát dobrovolný dar. Mezi buskery patřila zpěvačka Edith Piaf, Janis Joplin, zpěváci Bob Dylan, Sting či Glen Hansard.

 

Právě se děje

Další zprávy