Praha - Protikorupční policie navrhla obžalovat bývalého šéfa odboru městského investora pražského magistrátu Jana Beránka, který čelí trestnímu stíhání kvůli zakázce na tunel Blanka. Uvedla to Česká televize (ČT), na případ už dříve upozornilo Aktuálně.cz. Podle kriminalistů muž zadáním nevýhodné zakázky způsobil hlavnímu městu škodu přes 30 milionů korun.
"Policie již v této věci ukončila vyšetřování a doručila státní zástupkyni spisový materiál spolu s návrhem na podání obžaloby. Státní zástupkyně nyní spis i návrh prostuduje a poté rozhodne o dalším postupu," sdělila ČT mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.
Za porušování předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí úředníkovi až osmileté vězení.
Beránek řekl, že o návrhu na podání obžaloby zatím neví. O dalším postupu se poradí se svým právníkem.
Hlavní město Praha v této fázi nemá přímé informace a nemůže proto komentovat výsledky vyšetřování ani další postup státního zastupitelství, ale jsme nadále připraveni poskytovat bezpečnostním a justičním orgánům veškerou součinnost," sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. "Svůj případný další postup v této věci i ve vztahu ke škodě způsobené městu určíme na základě podrobnějších informací," dodal.
Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>
Zakázka bez soutěže
Podle dřívějších informací médií přestal Beránek krátce po svém nástupu do funkce v únoru 2012 proplácet faktury za vícepráce na Blance. Tehdy totiž nebylo jasné, zda jejich objem nepřesáhl zákonem povolených 20 procent. Pokud by se tak stalo, Beránkovi by hrozilo trestní stíhání. Na kategorizaci víceprací pak v jednacím řízení bez uveřejnění najal právní a projekční kanceláře Weil, Gotshal & Manges, Satra a Valbek.
Policie tvrdí, že Beránek měl situaci řešit s pomocí zaměstnanců magistrátu nebo městem najatého dozoru a správce stavby, tedy společností IDS. Právě tuto firmu ale politici považovali za viníka tehdejší situace. Kriminalisté úředníkovi vyčítají i to, že zakázku zadal bez soutěže, pro což prý nebyly splněny zákonné podmínky.
Tunel Blanka byl otevřen loni v září po osmi letech budování a se čtyřletým zpožděním. Vyšel na 43 miliard korun, tedy zhruba o deset miliard více, než bylo původně plánováno.