Za tunel Blanka padlo obvinění. Policie stíhá šéfúředníka

Marek Pokorný Marek Pokorný
3. 4. 2015 15:22
Bývalý šéf odboru městského investora Jan Beránek je obviněn z toho, že najmutím externích firem způsobil škodu 30 milionů korun.
Bývalý šéf Odboru městského investora Jan Beránek.
Bývalý šéf Odboru městského investora Jan Beránek. | Foto: Lukáš Bíba

PrahaProtikorupční policie v pátek obvinila "hlavního úředníka" tunelu Blanka - bývalého šéfa Odboru městského investora Jana Beránka. Není to však kvůli zpoždění ani prodražení stavby za 37 miliard korun.

Beránek je stíhán za zakázku, která přitom měla řešit patovou situaci při stavbě a zejména proplácení předraženého tunelu. Převzetí obvinění potvrdil. "Dostal jsem ho ráno. Zatím se v tom neorientuji," řekl deníku Aktuálně.cz. Jako první o jeho obvinění informoval server E15.

"Je stíhán za zadání veřejných zakázek souvisejících s kategorizacemi prací na tunelu Blanka," potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Za porušování předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku mu hrozí až osmileté vězení.

Hranice dvacet procent

Policie Beránkovi klade za vinu zejména to, že počátkem roku 2013 zadal za zhruba 30 milionů zakázku na tzv. kategorizaci – tedy rozdělení prací, které může ještě Praha na prodražené stavbě proplatit a které už musí řešit jinak, například zadáním dodatečné soutěže.

Podle zákona o zadávání veřejných zakázek se totiž může stavba prodražit o maximálně dvacet procent proti vysoutěžené ceně – a co je nad to, musí projít opět soutěží. Vše komplikuje navíc fakt, že jako vícepráce je považováno vše, co se odchyluje od původního projektu – byť by to naopak cenu snížilo.

Na chystané obvinění deník Aktuálně.cz upozornil již před třemi týdny. Policie je totiž přesvědčena, že uvedenou zakázku měl Beránek zadat v otevřené soutěži. Navíc podle ní nebyla vůbec třeba, protože na podobné práce mělo prý město společnost IDS, která je správcem stavby. A musí tedy vědět, co se prostavělo, co se změnilo proti původnímu projektu a kolik se má proplatit.

Sám Beránek zadání kategorizace jiným firmám vysvětluje tím, že IDS pracovala špatně. "Proč by se to zadávalo IDS, když nebyla léta schopná stavbu ohlídat?" reagoval Beránek s tím, že tento krok konzultoval s radou města i právním oddělením magistrátu. O tom, že se kategorizace provede, navíc rozhodla rada města.

Beránek hájí i to, že zakázku nezadal v otevřené soutěži. "To byl krizový stav, ježišikriste. Jedná se o stavbu za 35 miliard a toto bylo poradenství v řádu několika milionů," řekl již před třemi týdny. Veřejná soutěž by prý zdržela o dva až pět měsíců proplácení faktur, a tedy i dokončení tunelu Blanka.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy