Za tunel Blanka padlo obvinění. Policie stíhá šéfúředníka

Marek Pokorný Marek Pokorný
3. 4. 2015 15:22
Bývalý šéf odboru městského investora Jan Beránek je obviněn z toho, že najmutím externích firem způsobil škodu 30 milionů korun.
Bývalý šéf Odboru městského investora Jan Beránek.
Bývalý šéf Odboru městského investora Jan Beránek. | Foto: Lukáš Bíba

PrahaProtikorupční policie v pátek obvinila "hlavního úředníka" tunelu Blanka - bývalého šéfa Odboru městského investora Jana Beránka. Není to však kvůli zpoždění ani prodražení stavby za 37 miliard korun.

Beránek je stíhán za zakázku, která přitom měla řešit patovou situaci při stavbě a zejména proplácení předraženého tunelu. Převzetí obvinění potvrdil. "Dostal jsem ho ráno. Zatím se v tom neorientuji," řekl deníku Aktuálně.cz. Jako první o jeho obvinění informoval server E15.

"Je stíhán za zadání veřejných zakázek souvisejících s kategorizacemi prací na tunelu Blanka," potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Za porušování předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku mu hrozí až osmileté vězení.

Hranice dvacet procent

Policie Beránkovi klade za vinu zejména to, že počátkem roku 2013 zadal za zhruba 30 milionů zakázku na tzv. kategorizaci – tedy rozdělení prací, které může ještě Praha na prodražené stavbě proplatit a které už musí řešit jinak, například zadáním dodatečné soutěže.

Podle zákona o zadávání veřejných zakázek se totiž může stavba prodražit o maximálně dvacet procent proti vysoutěžené ceně – a co je nad to, musí projít opět soutěží. Vše komplikuje navíc fakt, že jako vícepráce je považováno vše, co se odchyluje od původního projektu – byť by to naopak cenu snížilo.

Na chystané obvinění deník Aktuálně.cz upozornil již před třemi týdny. Policie je totiž přesvědčena, že uvedenou zakázku měl Beránek zadat v otevřené soutěži. Navíc podle ní nebyla vůbec třeba, protože na podobné práce mělo prý město společnost IDS, která je správcem stavby. A musí tedy vědět, co se prostavělo, co se změnilo proti původnímu projektu a kolik se má proplatit.

Sám Beránek zadání kategorizace jiným firmám vysvětluje tím, že IDS pracovala špatně. "Proč by se to zadávalo IDS, když nebyla léta schopná stavbu ohlídat?" reagoval Beránek s tím, že tento krok konzultoval s radou města i právním oddělením magistrátu. O tom, že se kategorizace provede, navíc rozhodla rada města.

Beránek hájí i to, že zakázku nezadal v otevřené soutěži. "To byl krizový stav, ježišikriste. Jedná se o stavbu za 35 miliard a toto bylo poradenství v řádu několika milionů," řekl již před třemi týdny. Veřejná soutěž by prý zdržela o dva až pět měsíců proplácení faktur, a tedy i dokončení tunelu Blanka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy