V radě, která byla v minulém období osmičlenná, chtějí Piráti čtyři křesla. Stanovisko Piráti zveřejnili na facebooku po druhém zasedání zastupitelstva městské části. Rozhodnutí Pirátů kritizuje HPP11. Praha 11 je poslední pražskou městskou částí, která dosud nemá nové vedení. Vyjednávání komplikují vzájemné animozity.
"V případě, že strany ANO, TOP 09 a STAN a ODS na naše základní podmínky přistoupí, jsme připraveni s nimi vyjednávat detaily koaliční smlouvy a následně připravit základní kritéria a body pro programové prohlášení rady. V opačném případě jsme připraveni přijmout roli konstruktivní opozice," napsali na sociální síti Piráti.
Za základní podmínku si Piráti stanovili otevřená výběrová řízení do vedení a dozorčích rad firem městské části. V radě městské by dle Pirátů měli být pouze lidé s jasnou vizí, která nebude v rozporu se stabilním a umírněným rozvojem Jižního Města.
Odmítají také obsazení rady lidmi spojenými s korupcí vedení radnice před rokem 2014. V radě tak odmítají účast trestně stíhaných lidí. Poslední podmínkou k obsazení rady ostatními stranami je to, aby radním nebyl současný starosta Petr Jirava (ANO), který byl starostou také v letech 1994-2002. Pro Piráty je "nepřijatelný jako symbol staré politiky".
V radě chtějí Piráti čtyři křesla. Na pozici starosty navrhují lídra Jiřího Dohnala, Zuzana Ujhelyiová by měla být za Piráty radní pro školství, Martin Duška radním pro životní prostředí a oblast kultury by měl mít na starosti Michal Kovařík.
"Pokud se Piráti opravdu s blokem spojí, popřou své zásady a zklamou své voliče, kteří v Pirátech viděli zejména partnery HPP11 a cestu ke změně na Praze 11. Takhle budou dělat jen zástěrku staré koalici se zkušenými politiky v pozadí s Daliborem Mlejnským (pozn. red. Jižní Město-náš domov, dříve starosta za ODS), kterým budou dělat pouze fíkové listy. (…) Nejhorší je na tom spojení Pirát s trestně stíhanými zástupci ODS, fakticky Mlejnského lidmi," sdělila ČTK Šárka Zdeňková (HPP11) s tím, že se Pirátům snažili vyjít vstříc.
Vyjednávání na Jižním Městě komplikují dlouhodobě napjaté vztahy mezi uskupeními. Většina stran odmítá vyjednávat s některým z dalších uskupení. HPP11 odmítá spolupracovat s JMND, SPD a ODS. Podle HPP11 jsou tři zastupitelé ODS trestně stíháni.
Piráti odmítají jednat s trestně stíhanými zastupiteli i se zastupiteli, kteří kumulují funkce. S HPP11 odmítá spolupracovat ODS a volební koalice TOP 09 a STAN, která vylučuje spolupráci i s SPD. ANO říká, že je ochotné vyjednávat se všemi, v polovině října však pozastavilo jednání s HPP11.
Po volbách vznikla v městské části patová situace. Na spolupráci se domluvily strany ANO, ODS, TOP 09 a STAN, které mají dohromady 18 zastupitelů ze 45. Vítěz voleb Hnutí pro Prahu 11 chtěl spolupracovat s Piráty, dohromady ale měli 22 zastupitelů. HPP11 se nepodařilo získat ke spolupráci další stranu, do koalice chtělo přizvat ANO nebo TOP 09 a STAN.
O vyjednávání spolupráce se třemi zastupiteli za Jižní Město - náš domov (JMND) a dvěma za SPD se představitelé ostatních stran nezmiňovali. Na čtvrtečním zastupitelstvu Robert Vašíček (SPD) řekl, že SPD je ochotna podpořit životaschopnou koalici, která o podporu požádá.
Praha 11, v níž žije 77 600 obyvatel, je na jihu hlavního města. Městská část zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.