Praha - Z Prahy 7 v dohledné době zmizí všechny herny. Rozhodli o tom v pondělí tamní zastupitelé, když odhlasovali, že vyzvou magistrát k novelizaci obecně závažné vyhlášky, která reguluje hazard. Ta by měla nově stanovit Prahu 7 jako místo s nulovou tolerancí k hazardu.
Městská část již před rokem počet heren na svém území částečně omezila. Úplně zakázat je ale odmítala.
"Plošné zrušení hazardu by velmi pravděpodobně mělo za důsledek vznik černých heren, o kterých by nikdo neměl přehled a nad kterými by nebyla žádná kontrola," argumentoval loni v létě starosta Marek Ječmének, podle něhož by takový krok mohl vést k eskalaci negativních jevů a zhoršení bezpečnostní situace na území městské části.
Odpůrci hazardu, kteří založili občanské sdružení 7 bez hazardu, se proto rozhodli iniciovat referendum, v němž by se lidé k tomu, zda chtějí zrušit na území městské části herny, mohli vyjádřit. A začali sbírat podpisy pod petiční archy, které by zavázaly zastupitelstvo vyhlásit referendum v době komunálních voleb letos v říjnu.
6666 hlasů proti
Radnice, která do té doby referendum odmítala, přišla vzápětí s nečekaným krokem a sama jej vyhlásila. Ovšem ne na termín komunálních voleb letos, ale souběžně s květnovými volbami do Evropského parlamentu. A to i přes kritiku, že k evropským volbám chodí málo voličů, a jeho výsledek tak nebude závazný.
Což se stalo. I když se pro nulovou toleranci hazardu vyslovilo přesně 6666 obyvatel Prahy 7, tedy 87 procent hlasujících, k volbám přišlo pouze 25 procent oprávněných voličů. Pro platnost referenda je přitom potřeba alespoň 35procentní účast.
"Vedení radnice Prahy 7 trvalo na termínu referenda v rámci evropských voleb i přes naše upozornění, že to ohrozí účast a může být pak neplatné," uvedl zastupitel za Stranu zelených Ondřej Mirovský. Se sbíráním podpisů pod petici požadující referendum proto aktivisté kolem 7 bez hazardu nepřestali.
Nicméně jejich petiční archy nakonec zřejmě nebudou potřeba. Zastupitelstvo městské části totiž v pondělí rozhodlo, že nulovou toleranci vyhlásí a nebude čekat, až mu to nařídí výsledky nového referenda.
Vyslyšeli jsme hlas lidí
"Oceňuji, že se zastupitelstvo Prahy 7 nakonec rozhodlo vyjít vstříc názoru občanek a občanů a požádat o vyhlášení nulové tolerance hazardu. Bez heren bude sedmička lepší místo k životu. Nemělo by ale zaniknout, že tomuto kroku předcházel rok intenzivního tlaku ze strany aktivních občanů a že mezi zastupiteli, kteří dnes zvedli ruku pro konec hazardu, je mnoho takových, kteří se před námi ještě nedávno schovávali jako malí kluci nebo tvrdili, že se Praha 7 bez heren neobejde," řekl koordinátor 7 bez hazardu Ondřej Fér.
Starosta Marek Ječmének ale tvrdí, že vyslyšeli hlasy lidí, kteří se v nedávném "neplatném" referendu velkou většinou vyslovili proti hernám.
"Přestože se hlasování nezúčastnil dostatečný počet voličů, aby bylo ze zákona platné, dali jsme našim občanům jasný příslib učinit maximum pro to, aby prostředky a síly vynaložené na pořádání referenda nebyly zmařené. Na základě výstupů z referenda proto dnes zastupitelstvo vyjádřilo svou vůli přistoupit na území Prahy 7 k nulové toleranci vůči hazardu," řekl Ječmének.
Ty petice nebyly zbytečné!
Odpůrci heren ale odmítají, že by podpisy pod petici za referendum sbírali zbytečně. A jsou přesvědčeni, že by jinak většina zastupitelstva pro nulovou toleranci hazardu nezvedla ruku.
"Naše roční úsilí k vyhlášení nulové tolerance k hazardu mělo smysl. V reakci na jasný výsledek květnového referenda o hazardu v Praze 7 se podařilo přesvědčit kolegy z ostatních stran a k žádosti o nulovou toleranci jsme strhli ODS, ČSSD, TOP 09 i KSČM. Je to další z mozaik našich úspěchů, směřujících k proměně veřejného prostoru Prahy," dodal Mirovský.
Kdy přesně herny z Prahy 7 zmizí, ale zatím není možné říct. To, kde smějí být, totiž říká vyhláška hlavního města Prahy, kterou tak bude muset jeho zastupitelstvo novelizovat. Magistrát totiž nechává na vůli městských částí, kde a kolik chtějí mít heren, a jimi vybraná místa dal do vyhlášky.
Čtvrtí bez hazardu
Praha 7 se tak jako čtvrtá přidá ke třem městským částem, které už nulovou toleranci hazardu prosadily – Praze 2, 6 a 12. Podle Ječménka by ale nyní město mělo změnit celou koncepci postoje k hazardu. "Jednotlivé ostrůvky nulové tolerance v rámci hlavního města nepředstavují dlouhodobé řešení, jelikož pouze přesouvají zátěž vyplývající z provozu hazardních her mezi jednotlivými městskými částmi," řekl Ječmének.
Protihazardní tažení přitom pokračuje v celé republice. A jak minulý týden oznámilo sdružení Občané proti hazardu, během říjnových komunálních voleb budou v zemi na tři desítky referend o nulové toleranci hazardu.
Jedno z nich bude zřejmě i na sousední Praze 8. Tam sice radnice pořádala referendum již v dubnu – ale i jeho se kvůli špatně zvolenému termínu zúčastnilo málo lidí. Sesterské sdružení 8 bez hazardu proto v bleskově krátké době sesbíralo dostatečný počet podpisů, které předložilo zastupitelstvu, a to bude muset referendum vyhlásit znova.