Praha schválila přestavbu čističky za 5,8 miliardy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
23. 7. 2013 14:15
Stavět se na Císařském ostrově začne na začátku příštího roku
Čistička odpadních vod v Praze
Čistička odpadních vod v Praze | Foto: Wikipedie

Praha - Praha po letech sporů schválila začátek přestavby ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Stavět se začne na začátku příštího roku, první etapa má být hotová v roce 2017.

Jde o nejzazší termín, do kterého musí město čističku zmodernizovat. Pokud se projekt nestihne, Praze hrozí sankce ze strany EU.

První část stavby má přijít na 5,8 miliardy korun. Jednobarevná rada TOP 09 nyní schválila plán na financování stavby, opozice je k němu však značně skeptická.

TOP 09 chtěla dát projektu zelenou už letos v červnu, rozhodnutí ale odložila a vyžádala si další posudky. "Tímto rozhodnutím byl ukončen téměř 2,5letý stav vyčkávání k nám jako zhotoviteli, který řádně vyhrál výběrové řízení a po celou dobu očekával pokyn k zahájení stavby," uvedl Martin Doksanský, ředitel jedné z firem tvořících Sdružení ÚČOV Praha.

Z vlastního rozpočtu chce Praha na čističku v letech 2013 až 2017 dát 3,5 miliardy. Většina peněz by do stavby měla plynout až od roku 2015, dříve totiž Praha volné peníze mít nebude kvůli splácení faktur za Blanku.

"Poté, co odpadne potřeba platit za Blanku, se uvolní peníze v rozpočtu," řekl Aktuálně.cz radní Jiří Nouza, který má stavbu čističky v kompetenci.

Jenže na chvíli, kdy peníze z rozpočtu přestane polykat Blanka, se čeká i s dalšími projekty. I v případě, že se v příštích dvou letech podaří doplatit Blanku, zůstane Praze na krku miliardový dluh za tramvaje a nedostavěný městský okruh.

Plán financování pražské čističky

(v mil.)

NÁJEMNÉ OD PVS ROZPOČET HL. M.
2013 260 150
2014 500 400
2015 500 1100
2016 500 1400
2017 500 490
Celkem 2260 3540

Zdroj: Aktuálně.cz

Jasno není ani v získání zbylé částky, která je na čističku potřeba. 2,3 miliardy plánuje Praha získat na pronájmu vodovodní sítě firmě Veolia (PVS). V letošním roce Praha získá na nájemném 260 milionů, v příštích letech by chtěla už 500 milionů.

Zcela jistě se tak bude muset zdražovat vodné a stočné. TOP 09 se ale dohodla s ČSSD, která její vládu tiše podporuje v zastupitelstvu, že se poplatek nebude zvyšovat více než o inflaci. Ta by ovšem na získání potřebných peněz nestačila.

V krajním případě se nabízí i možnost využít část úvěru od Evropské investiční banky na výstavbu metra do Motola.

Peníze na investice

Hlasy z opoziční ODS varují před tím, že magistrát může chtít omezit dotace, které má PVS na investice. Ty jsou ale potřeba na pravidelnou obnovu starých rozvodů. "Sahat na peníze na investice PVS nebude potřeba," uklidňuje ale Nouza.

Pokud by se peníze na čističku nenašly v rozpočtu nebo v kapsách občanů, musela by si Praha opět půjčit. V tuto chvíli už hlavní město dluží kolem 35 miliard. "I když dluhová služba HMP stále obsahuje možnost dalšího zvýšení zadlužení města, jednalo by se o hraniční možnost," přiznávají v materiálu i sami radní.

Praha na stavbu původně chtěla získat peníze z Evropské unie, ta ale nakonec odmítla přispět. Vadí jí dlouhá a nevýhodná smlouva, kterou Praha uzavřela právě se společností Veolia.

 

Právě se děje

Další zprávy