Čistička ve Dvoře Králové stojí, splašky tečou do Labe

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 2. 2012 17:28
Vrcholí tak spor mezi radnicí a soukromou společnostní WWTP DKNL
Čistička odpadních vod (ilustrační foto).
Čistička odpadních vod (ilustrační foto). | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Trutnovsko - Čistička odpadních vod ve Dvoře Králové n. L. od pondělního rána neodebírá splašky, které do ní přitékají z celého města. Ty nyní končí přímo v Labi.

Vrcholí tak konflikt mezi společností WWTP DKNL, která čističku provozuje, a tamní radnicí.

Spor se vede o cenu čištění odpadních vod, potvrdil jednatel WWTP DKNL Aleš Morávek.

Radnice na zastavení provozu čističky reagovala podáním trestního oznámení pro podezření z trestných činů poškození a ohrožení životního prostředí a obecného ohrožení. Oznámení úřad podal trutnovskému státnímu zastupitelství. Město v oznámení tvrdí, že provozovatel čističky peníze na provoz a investice má a k zastavení čištění není oprávněn.

Problémem se začala zabývat jako nedovoleným vypouštěním odpadních vod Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Inspektoři odeberou vzorky

"Dá se očekávat zahájení správního řízení, v němž může inspekce udělit pokutu až deset milionů korun," řekla mluvčí inspekce Ivana Awwadová. ČIŽP však bude muset nejprve rozhodnout, s kým vlastně správní řízení zahájí. "Jsou tam složité právní vztahy mezi provozovatelem čističky, jejím majitelem, městem a provozovatelem vodovodů a kanalizací," dodala.

Inspektoři ČIŽP podle mluvčí už dopoledne vyjeli do Dvora Králové. Odeberou tam vzorky, jejichž rozbor provede akreditovaná laboratoř Povodí Labe. Situaci řeší i vodoprávní úřad a státní podnik Povodí Labe.

Firma WWTP DKNL zastavila přítok odpadních vod na čistírnu dnes v 06:00. Odpadní vody postupně naplnily gravitační kanalizaci a kolem 10:00 začaly před odlehčovací komorou vytékat do Labe. Znečištění v místě výtoku odpadních vod do Labe není okem postřehnutelné. Projevilo se však tím, že v místě výtoku se na Labi rozpustil led.

Podle Morávka čistička za den v průměru vyčistí kolem 10 tisíc metrů krychlových odpadních vod, nyní v zimě to je podle jeho odhadu asi o 1000 až 2000 metrů krychlových méně. Čistička z vod denně odstraní kolem dvou tun různého odpadu, jako fosforu, dusíku a nerozpuštěných látek. Znečištění odpadních vod je podle něj kvůli úbytku průmyslu ve městě z 99 procent biologického charakteru.

Podle dvorského místostarosty Jana Béma (ODS) by si řeka s tímto převážně fekálním znečištěním měla poradit.

Firma WWTP DKNL tvrdí, že od počátku roku 2009 s ní město o platbách za čištění odpadních vod prakticky nekomunikuje.

"Měsíční náklady na poskytované služby čištění odpadních vod činí bez zisku asi 3,5 milionu korun. Společnosti je však poukazována pouze částka 1,67 mil. Kč měsíčně," uvedla firma. Firmě tak údajně vznikl deficit přes 100 milionů korun a hrozí jí insolvence.

Město požadavky firmy odmítá

Město cenu požadovanou firmou platit odmítá. "Firma jako monopolní dodavatel podrobně nerozkryla městu cenu čištění. Musíme obyvatele města chránit před nadměrnou cenou," řekl Bém. Dodal, že město se ve věci stanovení ceny již obrátilo i na ministerstvo zemědělství, ale bez výsledku.

Radnice podle Béma hodlá firmu vyzvat k jednání o ceně, zastavení čištění Bém považuje za vydírání. Spor o cenu řeší finanční úřady i soudy, které ale zatím žádný závěr nevydaly.

Podle Morávka firma čištění obnoví v případě, že jí město uhradí fakturu za leden a dohodne se s ní na upravení smluvních vztahů na další období tak, aby čistička dál netvořila ztrátu.

Zastavení čistírny bylo podle firmy krajním řešením a podle Morávka jej udělala i přesto, že jí od státních orgánů hrozí sankce a pokuty. S městem je firma připravena jednat. Firma tvrdí, že městu kalkulaci ceny čištění odpadních vod každý rok předkládá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Slovenskou obcí Petkovce se večer prohnalo tornádo. Několik domů je bez střechy

Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé jsou bez střechy. Na místě zasahují hasiči, informují slovenská média.

"Nahlášeno bylo poškození čtyř rodinných domů, kterým (tornádo) odneslo střechu. Polámané jsou stromy, elektrické vedení je stržené," uvedla podle serveru Teraz.sk operační důstojnice krajských hasičů v Prešově. Popis škody, které tornádo způsobilo, je podle starosty zatím předběžný.

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy