Pražská čistička má další problém: kam se zbylými kaly

Pavel Baroch
27. 1. 2012 7:00
Chalupův úřad nesouhlasí s plánem na jejich energetické využití ve středočeských Drastech
Praha nedostane od Bruselu miliardy korun na rozšíření své čističky. A teď ještě musí řešit problém co s odpadními kaly.
Praha nedostane od Bruselu miliardy korun na rozšíření své čističky. A teď ještě musí řešit problém co s odpadními kaly. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Rozšíření čistírny odpadních vod v Praze má poté, co hlavní město nedostane na stavbu miliardy korun z Bruselu, další vážný problém.

Ministerstvo životního prostředí nesouhlasí s tím, jak se chce hlavní město vypořádat s odpadními kaly, které po čištění splašků na Císařském ostrově v Troji zbudou.

Praha - největší komunální znečišťovatel povrchových vod - plánovala, že bude čistírenské kaly a další městský organický odpad dopravovat ke středočeské obci Drasty, kde ho poté zpracuje na kompost, respektive biopalivo.

Jenže úřad ministra Tomáše Chalupy vydal k záměru "energetického využití organických odpadů a kalů z Prahy" negativní stanovisko z hlediska jeho vlivu na životní prostředí (EIA).

Zatímco hlavní město teď bude muset vyřešit, jak naloží s čistírenskými kaly, Středočeský kraj i obce v okolí Drastů berou ministerské stanovisko k EIA jako své vítězství. S plány Prahy totiž od počátku nesouhlasily.

"Celý proces EIA provází velký odpor Středočeského kraje, všech dotčených středočeských obcí (Klecany, Větrušice, Zdiby) a veřejnosti s tímto záměrem," uvedlo ministerstvo ve svém rozhodnutí, které má Aktuálně.cz k dispozici. 

Máme záložní varianty

Zatím není jasné ani to, jak hlavní město problém se "zamítnutým" plánem na likvidaci čistírenských kalů vyřeší. Magistrát se zatím omezil jen na obecné vyjádření.

"Existují záložní varianty i alternativní řešení. V následujících týdnech zvolíme další postup," sdělila bez bližších podrobností mluvčí Krásenská. Ve skutečnosti ovšem Praha moc možností nemá.

Kopie stanoviska Chalupava úřadu.
Kopie stanoviska Chalupava úřadu. | Foto: CENIA

První variantou je projekt takzvané kalové koncovky v Drastech přepracovat a pokusit se znovu dohodnout s tamními obcemi a Středočeských krajem.

Podle bývalého pražského radního Petra Štěpánka, který problém s čističkou ještě před komunálními volbami také řešil, bylo zásadní chybou jeho nástupců, že nepokračovali v jednání s krajem a obcemi, nevyšli jim vstříc a nenabídli nějakou zajímavou kompenzaci.

Středočeskému kraji, který má potíže s komunálním odpadem, mohla Praha například nabídnout vozit odpadky do spalovny v Malešicích.

Referendum řeklo NE

Starosta Klecan Ivo Kurhajec si ovšem dohodu s Prahou nedokáže moc představit, ačkoli se dalším jednáním nebrání. "Jsme vázáni referendem, v němž se naši občané jednoznačně vyjádřili, že tady žádnou kalovou koncovku nechtějí," řekl Aktuálně.cz Kurhajec.

Podobně se vyjádřil i Martin Řimnáč z Občanského sdružení Klecansko, Větrušicko a okolí. Tamní obyvatelé mají s kaly z pražské čističky špatné zkušenosti, protože zde už končily ve vyhnívacích jímkách.

Vizualizace zařízení v Drastech.
Vizualizace zařízení v Drastech. | Foto: EIA, CENIA

"Zkušenosti jsou opravdu hrozné. Táhnul se z toho hrozný zápach," sdělil Aktuálně.cz Řimnáč, podle něhož by se kaly z pražské čistírny odpadních vod měly zpracovávat tam, kde vznikají - na Císařském ostrově v Troji.

Někdejší radní Štěpánek upozornil, že se magistrát zavázal tamním pražským čtvrtím přemístit kalové hospodářství z Troje jinam. V současnosti se z čistírenských kalů na Císařském ostrově vyrábí bioplyn.

Podle Štěpánka je ovšem tato technologie dlouhodobě neudržitelná, protože nedokáže splnit přísné evropské limity na zachycování dusíku ve splaškách a po zpracování kalů vrací část dusíků do Vltavy.

Stovky tun odpadů

Podle plánů se u Drastů mělo vybudovat za několik miliard moderní zařízení na zpracování kalů a biologického odpadu, které by bylo na rozdíl od současných otevřených jam uzavřené v hale.

Každý den by se severně od Prahy dopravovalo na 250 tun kalů nově vybudovaným desetikilometrovým tunelem. Auty by se pak každý den přiváželo ještě 500 tun organického odpadu. Výsledný produkt by se rovněž odvážel nákladními vozy.

Podle někdejšího radního Štěpánka by při správném nastavení celého projektu nebylo zatížení okolních obcí nijak výrazné a ani nákladních aut by nejezdilo mnoho.

A co jiné varianty, Praho?

Ministerstvo pražskému magistrátu vyčítá především to, že v předložených dokumentech neřeší i jiné varianty likvidace čistírenských kalů. 

"Je vhodné posoudit nejen možné využití kalů z Ústřední čistírny odpadních vod v kalovém hospodářství Drasty, ale zaměřit se i na další varianty využití kalů, jak požadovaly dotčené obce a veřejnost," uvedlo ministerstvo. 

Pražská čistička v Troji.
Pražská čistička v Troji. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nedostatky v dopravě

Chalupův úřad vidí nedostatky i v systému dopravy, na což si stěžovali obce i občanská sdružení v okolí plánovaného zařízení na "energetické využití organických odpadů a kalů" u Drastů.

"Z hlediska vlivů dopravy není dostatečně vyřešeno napojení lokality na silniční síť, jak v rámci provozu kalového hospodářství Drasty, tak při výstavbě raženého technologického kanálu," stojí v rozhodnutí.

Ministerstvu se rovněž nezamlouvá ani trasa tunelu, který musí překonat údolí ke Klecánkám. "Kanál vystupuje nad povrch a údolí nevhodně přemosťuje," uvedl úřad.

Doporučil připravit nové varianty, jak čistírenské kaly likvidovat, které "budou optimální jak pro Hlavní město Prahu, tak pro Středočeský kraj a dotčené obce".

Za otálení hrozí vysoká pokuta

Praha musí čistírnu odpadních vod rozšířit co nejrychleji. Už teď je pozdě. Česko se totiž při vstupu do EU zavázala, že všechny obce nad dva tisíce obyvatel budou čistit své splašky podle přísných evropských norem od počátku roku 2011.

Teď hrozí české vládě citelné sankce. V případě Prahy to může být pokuta přesahující 17 milionů korun každý měsíc, a to až do doby, než hlavní město čističku dostaví.

V podobných potížích je dalších několik desítek obcí v zemi. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa o problémech českých čističek pravidelně jedná s evropskými úředníky, aby případnou sankci odvrátil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 5 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 7 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy