Nejistota fotbalových klokanů trvá, část pražských zastupitelů odmítá podmínky pro odkup Ďolíčku

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
20. 10. 2016 7:33
Přestože rada hlavního města v úterý kývla na podmínku Prahy 10, že městské části zůstane v užívání pozemek sousedního velkokapacitního parkoviště, odkup vršovického Ďolíčku stále není jistý. Dohoda se totiž nelíbí části koaličních zastupitelů. O doplnění memoranda o odkupu, které zastupitelé drtivou většinou odsouhlasili letos v březnu, se znovu jedná ve čtvrtek. Jestli návrh i tentokrát podpoří, není do poslední chvíle zřejmé.
Fanoušci Bohemky v březnu před pražským magistrátem.
Fanoušci Bohemky v březnu před pražským magistrátem. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Nejistota fanoušků fotbalové Bohemky trvá. Stále není definitivní, že Praha odkoupí jejich domovský stadion. Rada hlavního města sice v úterý kývla na podmínku Prahy 10, že městské části zůstane v užívání pozemek sousedního velkokapacitního parkoviště, jenže to se nelíbí části koaličních zastupitelů.

Nejhlasitějším kritikem nového postoje radních k pražskému fotbalovému stadionu Ďolíček je zastupitel koaličního hnutí ANO Patrik Nacher. "Za to, že se Praha rozhodla za peníze daňových poplatníků Ďolíček odkoupit a vyřešit tím dlouholetý problém klubu i městské části, bych čekal spíše vděk. Místo toho si městská část klade další podmínky a ultimáta," říká Nacher. A jeho postoj sdílí – alespoň před čtvrtečním jednáním zastupitelů – i další zastupitelé ANO.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Jasné není ani to, jak se k nové situaci postaví magistrátní opozice. Šéfovi klubu TOP 09 Václavu Novotnému vadí spíše než podmínka Prahy 10 to, že se o ní dozvídají z médií místo od radních. "Principiálně ale proti návrhu v zásadě nic nemám," řekl. A pro odkup Ďolíčku i bez vrácení parkoviště budou podle zastupitele Mikuláše Ferjenčíka nejspíš hlasovat i Piráti.

Naopak postoj občanských demokratů zřejmě jednotný nebude. Stejně jako v případě březnového rozhodování o samotném odkupu stadionu. "Budeme mít volné hlasování. Já osobně se nejspíš znovu zdržím. Nepovažuji takový postup za koncepční," řekl Aktuálně.cz šéf pražské ODS Filip Humplík.

Na výsledek čtvrtečního hlasování bude kromě fanoušků netrpělivě čekat také majitel stadionu, společnost Bohemians Real. "Očekáváme, že to na konci podzimu nějak dopadne. Ale jinak máme připravené alternativy," řekl minulý týden Aktuálně.cz představitel firmy Lukáš Eichinger.

Jinou alternativou je prodej stadionu i s lukrativním pozemkem pod ním developerům, pro které představuje poloha Ďolíčku mimořádně atraktivní stavební parcelu. Pro klub by takový scénář znamenal jediné – nucený odchod z domovského stadionu a s největší pravděpodobností také ztráta profesionální soutěže.

Zastupitelé Prahy odkup stadionu na jaře podmínili několika podmínkami. Vrácení sousedního parkoviště bylo tou nejdůležitější, kterou tehdejší rada nákup sportoviště mimo jiné obhajovala. Klíčový požadavek ale vedení městské části smetlo před prázdninami ze stolu.

"My hájíme zájmy občanů Prahy 10. A tím je, abychom na tom pozemku zajistili takové využití, jaké chceme my," obhajoval v červnu rozhodnutí místostarosta Tomáš Pek z TOP 09. "Řešením, které předkládá magistrát, Praha 10 nezíská vůbec nic. Nebudeme mít ani stadion, ani sousední pozemek," dodal Pek.

Vedení hlavního města napřed postoj Prahy 10 kritizovalo, nakonec ale rada ustoupila. O tom, jestli Praha Ďolíček odkoupí i bez vrácení parkoviště, ve středu rozhodnou zastupitelé. Mnozí z nich se přitom podle všeho rozhodnou až po diskusi. Stejně jako na březnovém zasedání, kdy většina zastupitelů napřed odkup stadionu odmítala. Po emotivních projevech fanoušků, mezi kterými byl i herec Ivan Trojan, se ale drtivá většina z nich nechala přesvědčit.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy