reklama
 
 

Nejistota fotbalových klokanů trvá, část pražských zastupitelů odmítá podmínky pro odkup Ďolíčku

20. 10. 2016 7:33
Přestože rada hlavního města v úterý kývla na podmínku Prahy 10, že městské části zůstane v užívání pozemek sousedního velkokapacitního parkoviště, odkup vršovického Ďolíčku stále není jistý. Dohoda se totiž nelíbí části koaličních zastupitelů. O doplnění memoranda o odkupu, které zastupitelé drtivou většinou odsouhlasili letos v březnu, se znovu jedná ve čtvrtek. Jestli návrh i tentokrát podpoří, není do poslední chvíle zřejmé.

Praha – Nejistota fanoušků fotbalové Bohemky trvá. Stále není definitivní, že Praha odkoupí jejich domovský stadion. Rada hlavního města sice v úterý kývla na podmínku Prahy 10, že městské části zůstane v užívání pozemek sousedního velkokapacitního parkoviště, jenže to se nelíbí části koaličních zastupitelů.

Nejhlasitějším kritikem nového postoje radních k pražskému fotbalovému stadionu Ďolíček je zastupitel koaličního hnutí ANO Patrik Nacher. "Za to, že se Praha rozhodla za peníze daňových poplatníků Ďolíček odkoupit a vyřešit tím dlouholetý problém klubu i městské části, bych čekal spíše vděk. Místo toho si městská část klade další podmínky a ultimáta," říká Nacher. A jeho postoj sdílí – alespoň před čtvrtečním jednáním zastupitelů – i další zastupitelé ANO.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Jasné není ani to, jak se k nové situaci postaví magistrátní opozice. Šéfovi klubu TOP 09 Václavu Novotnému vadí spíše než podmínka Prahy 10 to, že se o ní dozvídají z médií místo od radních. "Principiálně ale proti návrhu v zásadě nic nemám," řekl. A pro odkup Ďolíčku i bez vrácení parkoviště budou podle zastupitele Mikuláše Ferjenčíka nejspíš hlasovat i Piráti.

Naopak postoj občanských demokratů zřejmě jednotný nebude. Stejně jako v případě březnového rozhodování o samotném odkupu stadionu. "Budeme mít volné hlasování. Já osobně se nejspíš znovu zdržím. Nepovažuji takový postup za koncepční," řekl Aktuálně.cz šéf pražské ODS Filip Humplík.

Na výsledek čtvrtečního hlasování bude kromě fanoušků netrpělivě čekat také majitel stadionu, společnost Bohemians Real. "Očekáváme, že to na konci podzimu nějak dopadne. Ale jinak máme připravené alternativy," řekl minulý týden Aktuálně.cz představitel firmy Lukáš Eichinger.

Jinou alternativou je prodej stadionu i s lukrativním pozemkem pod ním developerům, pro které představuje poloha Ďolíčku mimořádně atraktivní stavební parcelu. Pro klub by takový scénář znamenal jediné – nucený odchod z domovského stadionu a s největší pravděpodobností také ztráta profesionální soutěže.

Zastupitelé Prahy odkup stadionu na jaře podmínili několika podmínkami. Vrácení sousedního parkoviště bylo tou nejdůležitější, kterou tehdejší rada nákup sportoviště mimo jiné obhajovala. Klíčový požadavek ale vedení městské části smetlo před prázdninami ze stolu.

"My hájíme zájmy občanů Prahy 10. A tím je, abychom na tom pozemku zajistili takové využití, jaké chceme my," obhajoval v červnu rozhodnutí místostarosta Tomáš Pek z TOP 09. "Řešením, které předkládá magistrát, Praha 10 nezíská vůbec nic. Nebudeme mít ani stadion, ani sousední pozemek," dodal Pek.

Vedení hlavního města napřed postoj Prahy 10 kritizovalo, nakonec ale rada ustoupila. O tom, jestli Praha Ďolíček odkoupí i bez vrácení parkoviště, ve středu rozhodnou zastupitelé. Mnozí z nich se přitom podle všeho rozhodnou až po diskusi. Stejně jako na březnovém zasedání, kdy většina zastupitelů napřed odkup stadionu odmítala. Po emotivních projevech fanoušků, mezi kterými byl i herec Ivan Trojan, se ale drtivá většina z nich nechala přesvědčit.

autor: Veronika Neprašová | 20. 10. 2016 7:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama