Bohemians 1905 vyhráli, "falešné" Bohemky jim musí zaplatit miliony za zneužití jména

Marek Pokorný Marek Pokorný
2. 6. 2016 19:00
Střížkovský Fotbalový klub Bohemians Praha Karla Kapra musí své jmenovkyni Bohemians Praha 1905 zaplatit celkem více než pět milionů korun za to, že neoprávněně používal ve svém názvu slovo Bohemians. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. Podle něj jedině Bohemians Praha 1905 měli oprávnění tento název používat pro fotbalová utkání. Je to ale pouze jeden z mnoha sporů mezi kluby, které se ke značce Bohemians hlásí.
Spor o Bohemians zaměstnával nedávno i magistrát. Ten rozhodoval, zda jim zůstane "Vršovický ďolíček"
Spor o Bohemians zaměstnával nedávno i magistrát. Ten rozhodoval, zda jim zůstane "Vršovický ďolíček" | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Deset let trvající válka fotbalových Bohemians má další - ale rozhodně ne poslední - pravomocný verdikt: Prvoligoví Bohemians Praha 1905 uspěli se žalobou na svého konkurenta Karla Kapra, který ovládá takzvanou střížkovskou Bohemku - Fotbalový klub Bohemians Praha.

Vrchní soud v Praze ve čtvrtek potvrdil, že Kaprův oddíl název Bohemians ve fotbalových soutěžích používal neoprávněně, a přikázal, aby svému konkurentovi zaplatil i s náklady řízení takřka pět milionů korun. Potvrdil tak verdikt Městského soudu v Praze.

Spory související s názvem Bohemians trvají od roku 2005, kdy zkrachovali původní FC Bohemians Praha, sídlící ve vršovickém Ďolíčku. Za zástupce se vzápětí začalo prohlašovat několik oddílů. Fotbalová asociace pak za svého člena přijala Bohemians Praha 1905. Klub založili fanoušci zkrachovalého oddílu.

Předstíraly nástupnictví

S tím se ale nesmířil Karel Kapr, který vlastnil ČKD Kompresory na pražském Střížkově. Od TJ Bohemians si pronajal logo a přejmenoval svůj oddíl na Bohemians Praha, které provozoval nejdříve jako stejnojmenný spolek a pak jako akciovou společnost Fotbalový klub Bohemians Praha.

Vršovičtí Bohemians Praha 1905 proto na Kaprovy oddíly podali v roce 2011 žalobu pro nekalou soutěž. "Předstíraly nástupnictví a pokračování tradice fotbalových Bohemians," uvedla právní zástupkyně vršovických Bohemians Erika Nguyenová.

Naopak právnička Kaprových střížkovských oddílů Monika Nezbedová tvrdila, že mají na používání ochranné známky právo. Povolila jim to totiž tělovýchovná jednota Bohemians Praha, která známku vlastní.

"Řádně jsme si ji pronajali a platili licenční poplatky," uvedla Nezbedová. "Neměli ji ale zapsánu pro činnost fotbalových družstev," oponovala Nguyenová. A s tím se ztotožnil i soud: podle něj jedině Bohemians Praha 1905 měla oprávnění tento název provozovat pro fotbalová utkání.

Kapr sice argumentuje také tím, že Bohemians 1905 je neoprávněně členem Fotbalové asociace, to ale podle soudce Jiřího Čurdy nepřísluší soudu řešit.

"Úprava členství ve spolku je založena na odluce spolku od státu. Stát do dění ve spolcích až na výjimky, jako je například jednání v rozporu se stanovami, nemůže zasahovat," uvedl Čurda. "Je nepochybné, že asociace ji za svého řádného člena považuje," dodal Čurda na adresu Bohemians Praha 1905.

Znejistili fanoušky

Soudce tak dal žalobě zcela za pravdu. Každý z Kaprových klubů musí zaplatit sto tisíc korun odškodnění za nehmotnou újmu. Kvůli tomu, že slovo Bohemians v názvu používaly, značku znehodnotily, protože veřejnost si nebyla jistá, která Bohemians je ta pravá. "Ta nehmotná újma vznikla rozmělněním povědomí fotbalové veřejnosti, kdo je oprávněn tento název používat," vysvětlil soudce Jiří Čurda.

A na další více než čtyři miliony vyčíslil soud bezdůvodné obohacení, kterého se Kaprovy kluby na vršovických Bohemians 1905 dopustily. Na vyčíslení škody si soud musel objednat znalecký posudek.

"Znalec porovnával hospodářské výsledky obdobných klubů, jako například Marila Příbram, a z toho vypočetl bezdůvodné obohacení," vysvětlil Čurda. Kapr kromě toho musí zaplatit i náklady řízení, které dosahují tři čtvrtě milionu korun.

Budeme žalovat asociaci

Podle Moniky Nezbedové, která zastupovala u soudu obě Kaprovy "Bohemky", bude spor nejspíš pokračovat. "Rozsudek budeme respektovat, byť se s ním neztotožňujeme. Podáme proto dovolání," uvedla.

K více než desítce běžících sporů navíc zřejmě přibude další. "Z odůvodnění soudu jsme pochopili, že důvodem, proč jsme neuspěli, bylo prohlášení Fotbalové asociace, že Bohemians Praha 1905 je jejím členem. Zřejmě to z naší strany vyústí v žalobu na Fotbalovou asociaci," dodala.

Že případ není jednoduchý, ukazuje i to, že Městský soud v Praze letos v únoru v jiném řízení zamítl žalobu Bohemians Praha 1905, aby se její konkurent zdržel používání názvu Bohemians. Došel totiž k tomu, že Kaprův oddíl název používal dřív než Bohemians Praha 1905, a má tak právo přednosti v jeho užívání. Tento verdikt ale zatím není pravomocný. 

 

Právě se děje

Další zprávy