Bohemians zrušili premiéru filmu o romských fotbalistech. Nenávist tu je, přiznává vedení klubu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
12. 9. 2016 14:25
Vedení pražského fotbalového klubu Bohemians 1905 zrušilo úterní premiéru dokumentárního filmu FC Roma. Důvodem jsou protesty části fanoušků. "Dostala se k nám zpráva, že sem kvůli tomu filmu přijdou fanoušci Sparty a to samé fanoušci Bohemians," řekl Aktuálně.cz ředitel klubu Bohemians 1905 Darek Jakubowicz. "Někteří fanoušci nevnímají uměleckost filmu, ale jen ten druhý aspekt. Nenávist vůči Romům, kterých se film týká, tady bohužel mezi fanoušky je."
Záběr z dokumentu FC Roma
Záběr z dokumentu FC Roma | Foto: Nutprodukce

Praha – Fanouškům fotbalových klubů Bohemians a Sparty se nelíbilo, že na stadionu Bohemians v Ďolíčku měl v úterý mít premiéru nový český dokument FC Roma. Promítání vedení klubu na poslední chvíli zrušilo, oficiálně kvůli bezpečnostním hrozbám.

"Dostala se k nám zpráva, že sem kvůli tomu filmu přijdou fanoušci Sparty a to samé fanoušci Bohemians," řekl Aktuálně.cz ředitel klubu Bohemians 1905 Darek Jakubowicz. Podle vedení klubu nebylo úplně jasné, co přesně chtěli fanoušci na premiéře udělat.

Film popisuje příběh děčínského fotbalového klubu, v němž hrají romští fotbalisté. Mužstvo své zápasy často vyhrává kontumačně, protože proti němu soupeři odmítají nastoupit.

"Někteří fanoušci nevnímají uměleckost filmu, ale jen ten druhý aspekt. Nenávist vůči Romům, kterých se film týká, tady bohužel mezi fanoušky je," vysvětlil Jakubowicz. Dodal i další důvod, proč se klub rozhodl premiéru odpískat: Policie promítání zhodnotila z hlediska bezpečnosti jako vysoce rizikové.

A pořadatelé by nedokázali celý stadion řádně zabezpečit, aby se předešlo možným konfliktům. "Muselo by to být zabezpečené jako fotbalový zápas, a to by stálo i statisíce," konstatoval Jakubowicz.

Nechceme ustupovat výhrůžkám

Pořadatelé akce i režisérka filmu rozhodnutí klubu chápou. Budou se promítání snažit přemístit na jiné vhodné místo. "Bezpečnost návštěvníků je na prvním místě," řekl Lukáš Houdek z Hate Free Culture, která je distribučním partnerem filmu. "Na druhou stranu nechceme ustupovat nějakým podobným výhrůžkám, protože tím ustoupením člověk ukazuje, že fungují," dodal Houdek.

Režisérka filmu Rozálie Kohoutová upozornila, že film už promítali v Děčíně, kde jej také natáčeli. Přestože se zde v minulosti objevily protiromské protesty, žádná nenávistná reakce nenastala.

"Bylo to moc příjemné a naprosto bez problémů. Bohemians se dlouhodobě prezentuje jako protirasistický fotbalový klub, ale nakonec s námi nechtějí hrát," říká režisérka.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 53 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy