Bohemians zrušili premiéru filmu o romských fotbalistech. Nenávist tu je, přiznává vedení klubu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
12. 9. 2016 14:25
Vedení pražského fotbalového klubu Bohemians 1905 zrušilo úterní premiéru dokumentárního filmu FC Roma. Důvodem jsou protesty části fanoušků. "Dostala se k nám zpráva, že sem kvůli tomu filmu přijdou fanoušci Sparty a to samé fanoušci Bohemians," řekl Aktuálně.cz ředitel klubu Bohemians 1905 Darek Jakubowicz. "Někteří fanoušci nevnímají uměleckost filmu, ale jen ten druhý aspekt. Nenávist vůči Romům, kterých se film týká, tady bohužel mezi fanoušky je."
Záběr z dokumentu FC Roma
Záběr z dokumentu FC Roma | Foto: Nutprodukce

Praha – Fanouškům fotbalových klubů Bohemians a Sparty se nelíbilo, že na stadionu Bohemians v Ďolíčku měl v úterý mít premiéru nový český dokument FC Roma. Promítání vedení klubu na poslední chvíli zrušilo, oficiálně kvůli bezpečnostním hrozbám.

"Dostala se k nám zpráva, že sem kvůli tomu filmu přijdou fanoušci Sparty a to samé fanoušci Bohemians," řekl Aktuálně.cz ředitel klubu Bohemians 1905 Darek Jakubowicz. Podle vedení klubu nebylo úplně jasné, co přesně chtěli fanoušci na premiéře udělat.

Film popisuje příběh děčínského fotbalového klubu, v němž hrají romští fotbalisté. Mužstvo své zápasy často vyhrává kontumačně, protože proti němu soupeři odmítají nastoupit.

"Někteří fanoušci nevnímají uměleckost filmu, ale jen ten druhý aspekt. Nenávist vůči Romům, kterých se film týká, tady bohužel mezi fanoušky je," vysvětlil Jakubowicz. Dodal i další důvod, proč se klub rozhodl premiéru odpískat: Policie promítání zhodnotila z hlediska bezpečnosti jako vysoce rizikové.

A pořadatelé by nedokázali celý stadion řádně zabezpečit, aby se předešlo možným konfliktům. "Muselo by to být zabezpečené jako fotbalový zápas, a to by stálo i statisíce," konstatoval Jakubowicz.

Nechceme ustupovat výhrůžkám

Pořadatelé akce i režisérka filmu rozhodnutí klubu chápou. Budou se promítání snažit přemístit na jiné vhodné místo. "Bezpečnost návštěvníků je na prvním místě," řekl Lukáš Houdek z Hate Free Culture, která je distribučním partnerem filmu. "Na druhou stranu nechceme ustupovat nějakým podobným výhrůžkám, protože tím ustoupením člověk ukazuje, že fungují," dodal Houdek.

Režisérka filmu Rozálie Kohoutová upozornila, že film už promítali v Děčíně, kde jej také natáčeli. Přestože se zde v minulosti objevily protiromské protesty, žádná nenávistná reakce nenastala.

"Bylo to moc příjemné a naprosto bez problémů. Bohemians se dlouhodobě prezentuje jako protirasistický fotbalový klub, ale nakonec s námi nechtějí hrát," říká režisérka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Největší výrobce zařízení na těžbu kryptoměn, čínský Bitmain, pozastavil prodej

Čínská společnost Bitmain, která je největším světovým výrobcem zařízení na těžbu kryptoměn, pozastavila prodej svých produktů na trzích s okamžitým dodáním. Chce tak zmírnit prodejní tlak vyvolaný krokem Pekingu, který v květnu vyzval k zastavení těžby kryptoměn, informovala v pátek agentura Reuters. Firma též uvedla, že se svými klienty hledá kvalitní dodávky energie na místech, jako jsou Spojené státy, Kanada, Rusko, Kazachstán či Indonésie.

Správa v hlavních čínských centrech těžby kryptoměn - v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a provinciích Sin-ťiang, Jün-nan a S'-čchuan - po rozhodnutí vlády zveřejnila podrobná opatření k vymýcení tohoto podnikání. Řada čínských firem prodává sestavy na těžbu kryptoměn a z odvětví teď odchází, případně svá zařízení posílají do zahraničí.

"Těžební místo se v zahraničí nezřídí přes noc a prodejní tlak na sekundárním trhu je obrovský," uvádí Bitmain. Společnost se rozhodla v celém světě pozastavit prodej svých zařízení Antminer, aby napomohla hladké transformaci odvětví. Čínští těžaři se podle firmy za levnou elektřinou přesouvají do Běloruska, Švédska, Norska, Angoly a do Konga.

Zdroj: ČTK
Další zprávy