Naděje pro Ďolíček, magistrát ustoupí Praze 10. Pospěšte si, říká majitel stadionu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
17. 10. 2016 20:23
Pražský magistrát ustoupí požadavkům Prahy 10 na odkup stadionu v Ďolíčku. V úterý by požadavky městské části měla schválit rada města. Jednání se v minulosti zadrhla kvůli sporu o pozemky kolem stadionu, kde městská část provozuje parkoviště. "Souhlasíme s tím, že parkoviště zůstane v gesci Prahy 10 a bude na něm i nadále moci provozovat parkoviště," potvrdil radní Jan Wolf. Současný vlastník stadionu, společnost Bohemians Real, zatím vyčkává. "Očekáváme, že to na konci podzimu nějak dopadne. Ale jinak máme připravené alternativy," říká představitel firmy Lukáš Eichinger.
Stadion v Ďolíčku.
Stadion v Ďolíčku. | Foto: ČTK

Praha – Na konci března bylo na magistrátu veselo. Fanoušci Bohemians 1905 tam jásali, protože město se rozhodlo zachránit vršovický stadion Ďolíček, na němž už desítky let hraje pražská Bohemka.

I přesto, že město se zavázalo, že stadion za víc jak sto milionů odkoupí, půl roku se to nestalo. Nyní se ale zdá, že jednání mezi Prahou 10 a magistrátem směřují ke konci.

Magistrát přistoupil na požadavky městské části a v úterý je s nejvyšší pravděpodobností schválí. Důvod, proč k prodeji dodnes nedošlo, je jednoduchý: hlavní město požadovalo, aby společně se stadionem byl pod město převeden pozemek vedle stadionu. A s tím městská část Praha 10 nesouhlasila, protože na pozemku provozuje parkoviště.

"Souhlasíme s tím, že parkoviště zůstane v gesci Prahy 10 a bude na něm i nadále moci provozovat parkoviště," řekl Aktuálně.cz radní Jan Wolf (v Trojkoalici za KDU-ČSL).

Využití ploch ve prospěch obyvatel

Již dříve si Praha 10 stanovila také další podmínky: chce například zachovat parkovací místa nebo vybudovat kolem Botiče pás zeleně. "Chceme si být jistí, že i v případě, že bude (pozemek) spravován hlavním městem, bude i nadále využíván ve prospěch obyvatel městské části," řekl před časem místostarosta Tomáš Pek.

Nyní se k tomu ale nechtěl vyjadřovat, protože neví o tom, že magistrát bude něco takového projednávat. "Já bych počkal, až z města vypadne nějaké usnesení," říká opatrně Pek s tím, že je zvědavý, jak se ke schválení memoranda postaví zastupitelstvo hlavního města.

Současný vlastník stadionu, společnost Bohemians Real, zatím vyčkává, ale její představitel Lukáš Eichinger připomíná, že město mělo už dost času, aby odkup stadionu vyřešilo.

"Chceme s tím už nějak naložit. Maximálně do konce podzimu čekáme. Fotbalistům jsme chtěli dát výpověď ke konci září. Ale vzhledem k tomu, že to vývoj má, chceme, aby tam fotbal zůstal. Ale není to pro nás ekonomické," řekl Aktuálně.cz Eichinger, který věří, že k odkupu Ďolíčku dojde.

"Očekáváme, že to na konci podzimu nějak dopadne. Ale jinak máme připravené alternativy, protože o odkup pozemku je kupodivu velký zájem," říká Eichinger a dodává, že se převod řeší už více jak čtyři roky. "Takže nás nikdo nemůže podezřívat z toho, že jsme nečekali," konstatuje.

Radní Wolf už nyní nevidí jediný důvod, proč by Praha 10 neměla na nejbližším zastupitelstvu předat přilehlé parkoviště městu. "Pokud to zase neudělají, budou už to vyloženě pouze obstrukce, které nemají reálný základ," říká radní.

Je mi líto, že se klub Bohemians nechal zastrašit a od premiéry filmu FC Roma ustoupil, říká režisérka dokumentu Rozálie Kohoutová. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy