Necháte si spadnout Libeňský most na hlavu, sám se neopraví, kritizovala opozice vedení Prahy

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 17. 5. 2018 19:39
Opoziční poslanci vyčítají vedení Prahy, že odsouvá rozhodnutí o tom, co a jak se bude dít s Libeňským mostem, který je v havarijním stavu. Zejména zastupitelé z TOP 09 se ve čtvrtek snažili dostat do programu probíhajícího zastupitelstva řešení ohledně mostu, ale při hlasování neuspěli. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) tvrdí, že následující měsíc budou probíhat odborné debaty o budoucnosti mostu.
Libeňský most.
Libeňský most. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sotva začalo čtvrteční jednání pražského zastupitelstva, hned bylo zřejmé, že ani tentokrát nebudou chybět emoce. Především opoziční zastupitelé z TOP 09 a ODS tvrdě kritizovali vedení Prahy za to, že z programu jednání vyškrtlo bod o Libeňském mostu.

"To, že nekonáte v této věci, stejně jako nekonáte v jiných věcech, povede k tomu, že vám most spadne na hlavu," stěžoval si například Jiří Nouza z TOP 09, který vyzýval lidoveckého zastupitele Jana Čižinského, aby projednání bodu podpořil. Čižinský při minulém zasedání zastupitelstva zařazení bodu nepodpořil a jako starosta městské části, kde most stojí, žádal odložení. "Pane Čižinský, postavte se k tomu jako chlap a tento bod podpořte," uvedl Nouza. 

Toho podpořil i spolustraník Václav Novotný, podle kterého odklad rozhodnutí o mostu nic neřeší. "Pokud se bude záležitost Libeňského mostu odkládat, tak to  most opravdu neopraví ani nezrekonstruuje, ani s ním nic jiného neudělá," řekl Novotný.

Zastupitel Ondřej Mirovský z Trojkoalice navrhoval, aby se mezi Libeňským a Hlávkovým mostem postavil most další. Poukazoval na to, že v územním plánu se s takovou stavbou počítá. "Velmi to podporuji, protože mezi těmito dvěma mosty je nebývale velká rozteč. Bylo by to dobré i proto, že by se nemusel stavět provizorní most v době rekonstrukce Libeňského mostu," uvedl Mirovský. 

Samotné hlasování ale ukázalo, že pražská koalice drží i přes problémy při sobě, zařazení bodu o Libeňském mostě neprošlo. Stejně jako neprošel návrh ODS, aby se zastupitelstvo zabývalo personálními změnami ve vedení Prahy.

Odpovědný náměstek Petr Dolínek z ČSSD oddálení řešení vysvětluje tím, že odborná debata nad tímto problémem se teprve rozjela. "Dosud byla dlouhá diskuse politická, ale odborná pokulhávala. Protože se poslední dva tři týdny rozjíždí, tak kolegové z rady schválili vyjmutí tohoto bodu z jednání zastupitelstva. Nechejme třicet dnů na to, aby odborné debaty mohly proběhnout," sdělil Dolínek, který požádal Technickou správu komunikací, aby uspořádala debaty na toto téma.

On sám se při hlasování zdržel, podle svých slov byl připravený na zastupitelstvu o mostu mluvit. "Odborné debaty ale umožní, aby se zastupitelé mohli co nejlépe rozhodnout. Přece jen stavět nové mosty přes Vltavu není každodenní chleba zastupitele," podotkl s tím, že on se drží stanoviska většiny odborníků - tedy postavit nový most.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy